Keď sa minulý týždeň ruský protikorupčný aktivista a opozičný politik Alexej Navaľnyj vydal na jednu zo svojich rutinných ciest na ruskú Sibír, zrejme nečakal, aký rozruch spôsobí. Rozruch vo svetových médiách však nevyvolali jeho stretnutia s miestnymi aktivistami pred komunálnymi voľbami ani práca na nových investigatívnych témach.

Paradoxne, najväčšiu mediálnu pozornosť si získali záverečné hodiny jeho pracovnej cesty. Počas letu zo sibírskej metropoly Tomsk do Moskvy tento zdravý muž v strednom veku stratil vedomie, keď predtým kričal v agónii. Lietadlo muselo núdzovo pristáť v meste Omsk, kde ho previezli do miestnej nemocnice.

Aj keď je najznámejšou postavou ruskej opozície, v porovnaní s Vladimirom Putinom hrá nižšiu ligu
 

Miestni lekári však nedokázali, nechceli alebo nemohli vysloviť diagnózu, ktorá stála za kómou najznámejšieho protikorupčného aktivistu krajiny. Nasledovali o. i. rozhovory medzi nemeckou kancelárkou a ruským prezidentom a Alexeja Navaľného nakoniec previezli na liečenie do Berlína.

V pondelok tam však odznel dôležitý posudok. Alexeja Navaľného zrejme niekto otrávil.

Cesta so sprievodom tajných

Alexej Navaľnyj je v Rusku známy ako jeden z najtvrdších kritikov vlády prezidenta Vladimira Putina, ale tiež miestnej kasty vplyvných oligarchov. Tento podnikateľ a právnik si získal veľkú pozornosť verejnosti najmä svojou protikorupčnou činnosťou. Investigatívna činnosť jeho tímu, ktorá priniesla detailný náhľad do sveta korupcie najvyšších ústavných činiteľov a ich prepojenia na organizovaný zločin, dokázala mnohých šokovať a mnohých dokonca vyhnala demonštrovať do ulíc.

Agenti mali sledovať nielen jeho pohyb, ale aj účtenky z nákupov a dokonca objednávku suši
 

Jeho podmienečné odsúdenie za údajnú spreneveru v roku 2014 a mnohé krátkodobé pobyty za mrežami spojené s jeho protestnou činnosťou mu znemožnili kandidovať do verejných funkcií. Novou taktikou tímu Navaľného sa preto stala podpora najsilnejších nezávislých kandidátov, najmä na regionálnej úrovni.

Práve podpora nezávislých kandidátov v sibírskom meste Tomsk bola hlavnou príčinou cesty A. Navaľného. Na nej však nebol sám.

Podľa zdrojov provládného denníka Moskovskij Komsomolec, ruský aktivista spolu so svojím tímom bol počas celého svojho pobytu pod silným dohľadom štátnych zložiek. Agenti mali sledovať nielen jeho pohyb, ale aj účtenky z nákupov a dokonca objednávku suši.

Ruské služby potom zverejnili priebeh celej sledovacej operácie, čo malo vyvrátiť podozrenia ohľadom údajného otrávenia A. Navľného mimo budovy letiska. Rusko má však dlhú históriu politicky motivovaných atentátov.

Boj s konkurenciou na ruský spôsob

Aby si vladári udržali moc v najrozľahlejšej krajine sveta, nebola im cudzia taktika dýky a jedu. Či už za čias cárskeho Ruska alebo Sovietskeho zväzu, politické vraždy boli štandardom politického života v Rusku.

Pád Sovietskeho zväzu začiatkom 90-tych rokov priniesol zmenu v miestnej politickej kultúre. Otvorenie sa svetu prinútilo miestne elity zmeniť taktiku. Guľky do hlavy a deportácie do pracovných táborov vystriedali toxíny rôzneho druhu a fingované samovraždy.

KK23 Omsk - Na snímke nemecké záchranárske lietadlo sa pripravuje na pristátie na letisku v Omsku   21. augusta 2020. Klinické testy vzoriek odobratých ruskému opozičnému politikovi Alexejovi Navaľnému nepreukázali žiadne stopy po otrave. Oznámil to v piatok 21. augusta 2020 Anatolij Kaliničenko, zástupca primára jednotky intenzívnej starostlivosti nemocnice v meste Omsk, kde je Navaľnyj hospitalizovaný. Citovali ho agentúry Reuters a TASS. Podľa Kaliničenka sa lekári momentálne nedomnievajú, že
Neprehliadnite

Ruský opozičný politik Navaľnyj je v berlínskej nemocnici pod štátnou ochranou

Medzi najznámejšie prípady patria otrávenie opozičného prezidentského kandidáta na Ukrajine Viktora Juščenka v roku 2004 (prežil), bývalého agenta KGB Alexandra Litvinenka polóniom 210 v roku 2006 (neprežil) alebo dvojitého agenta Sergeja Skripala nervovým plynom Novičok v roku 2018 (prežil).

V prípade Alexeja Navaľného je však otázka zodpovednosti a motivácie, ktorá je za jeho kómou, veľkou neznámou.

Podozrivé načasovanie

Mnohé otázniky nevyvolávajú len okolnosti celého incidentu, ale najmä jeho načasovanie. V čase, keď susedné a od Moskvy závislé Bielorusko čelí obrovskej vlne občianskych nepokojov a samotná Moskva musí čeliť pandémii, prepadu cien ropy a hrozbe ekonomickej krízy, otrávenie Alexeja Navaľného je tým posledným, čo by vládcovia Kremľa potrebovali.

ALEXANDER LUKAŠENKO Snaží sa udržať pri moci za každú cenu.
Neprehliadnite

Bielorusom svitá na nové časy. Budú však určite lepšie?

A. Navaľnyj napriek svojej popularite na sociálnych sieťach nikdy nebol priamym vyzývateľom Kremľa. Aj keď je najznámejšou postavou ruskej opozície, v porovnaní s Vladimirom Putinom hrá nižšiu ligu – na rozdiel napríklad od politika Borisa Nemcova zavraždeného v roku 2015.

Napriek aktuálnej nestabilnej situácii je vláda Vladimira Putina u väčšiny Rusov naďalej populárna a symbolizuje postavenie sa krajiny z ekonomických a politických kolien po ponižujúcom úpadku Jeľcinovej éry.

Neznámy páchateľ

Dôvod útoku na Alexeja Navaľného preto zostáva záhadou. Mnohí kritici súčasného usporiadania v Rusku síce ukazujú na Kremeľ, ale ich obvinenia zatiaľ nemajú hlbšie opodstatnenie.

Pokiaľ by sa stal realitou najhorší scenár a A. Navaľnyj by zomrel, vznikol by len pre Kremeľ nepotrebný obraz martýra, ktorý by in memoriam dokázal mobilizovať tisícky protestujúcich po celej krajine.

Na druhej strane, vyjadrenia lekárov naznačujúce pomalé uzdravovanie ruského opozičného aktivistu, by mohli nasvedčovať, že otrávenie ho malo odrezať od udalostí nasledujúcich týždňov. Podobný prípad sa stal v roku 2004, kedy ruskú novinárku Annu Politkovskú niekto otrávil počas letu do Beslanu, kde čečenskí teroristi obliehali školu.

Ruský prezident Vladimir Putin
Neprehliadnite

Zrod večného prezidenta v ohni pandémie: Potemkinovské ústavné referendum v Rusku

V aktuálnom štádiu nie je možné vylúčiť ani scenár osobnej pomsty niektorého z miestnych oligarchov, ktorí mnohokrát museli čeliť investigatívnej práci Navaľného tímu.

Dejiny poznajú aj prípady spravodajských hier, ktorých cieľom je destabilizácia situácie v danej krajine. Tento priam konšpiračný scenár k dnešnému dňu je, paradoxne, tiež jednou z možných odpovedí na otázku, kto otrávil Navaľného.