Z predikcií Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) vanie nečakaný optimizmus. Vyzerá to tak, že  svetová ekonomika by sa mohla zotavovať z prepadu zavineného Covidom-19 rýchlejšie, ako sa donedávna čakalo. Ťahúňmi majú byť Čína a USA.

Starbucks v Zakázanom meste
Neprehliadnite

Americké firmy v Číne sa boja, že pokazené vzťahy pretrvajú roky

Budeme sa v roku 2021 tešiť z rastu o 5 percent?

OECD v tomto roku očakáva globálny pokles ekonomiky o 4,5 percenta. Ohľadom budúceho roka je však optimistická: ak sa vírus podarí udržať pod kontrolou, mohla by globálna ekonomika rásť 5- percentným tempom v roku 2021. To je len mierny pokles oproti júnovým odhadom vo výške 5,2  percenta.

Pritom za dverami máme hrozbu druhej vlny a opätovného spomalenia. OECD však hovorí o podmienke: ekonomika sa dokáže posilniť len vtedy, ak sa vyhneme vplyvu vírusu. Ak by to neplatilo, prísne obmedzenia by mohli zraziť rast v roku 2021 o 2 až 3 percentuálne body.

Všetky tieto predikcie predpokladajú, že vlády budú pri lokálnych ohniskách prijímať skôr miestne opatrenia namiesto zatvárania ekonomiky a hraníc. OECD sa však nespolieha na rýchly príchod vakcíny: do jej výhľadu nevstupuje, keďže očakáva jej širokú dostupnosť až koncom budúceho roka.

Hugo Chavez
Neprehliadnite

Neuveriteľný príbeh: Štát s najväčšími zásobami ropy na svete už čoskoro nevyťaží ani kvapku

Čína: Skorý nástup choroby aj návrat k rastu

Opatrenia vlád a centrálnych bánk na podporu domácností a firiem hodnotí OECD vysoko. Tieto kroky pomohli zabrániť horším poklesom. Finančná pomoc by podľa odporúčania OECD mala pokračovať, keďže ohniská výskytu sa stále objavujú a štáty sa ich snažia, logicky, podchytiť. V tomto smere hovorí organizácia o podpore na vysokej úrovni, ktorú odporúča udržať.

Paradoxne, priebeh epidémie nahráva práve Číne, ktorá ako prvá zažila pandémiu a zároveň ako prvá začala aj uvoľňovať opatrenia. Čísla dnes hovoria, že ako jediná krajina G20 dokáže v tomto roku narásť, konkrétne o 1,8 percenta. Pritom ešte v júni sa očakávalo mínus 2,6 percenta.

Lítium
Neprehliadnite

Na očakávanom raste ceny lítia by mohlo výrazne zarobiť Česko

USA s poklesom, ale len polovičným

Čína však nie je jediná veľká krajina, v ktorej to vyzerá lepšie ako vo zvyšku sveta. Najväčšej ekonomike sveta tento rok predpovedali tohtoročný pokles HDP -7,3 percenta. Avšak nové čísla hovoria, že USA by na tom mohli byť o polovicu lepšie. Konkrétne s celoročným poklesom len -3,8  percenta. Bezpochyby bolestivý prepad, avšak zároveň oveľa menší ako čísla iných vyspelých členov G20.

Martin Krištoff

Absolvent Fakulty ekonómie a podnikania na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave. Viac ako dva roky pôsobil ako finančný analytik u obchodníka s cennými papiermi CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. Ako hlavný analytik spoločnosti CFD World sa aktuálne venuje portfolio managementu a analýzam akciových titulov z hľadiska fundamentálnych a technických ukazovateľov.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora