Ide o jednu z najväčších nehorázností, akej sa táto koalícia dopúšťa. Odkedy sa dostala k moci, jej zámerom je čo najviac potopiť súkromné inštitúcie v zdravotníctve.

Preto zostavila nerealistický rozpočet. Preto navyšuje výdavky na zdravotníctvo iba cez štátnu poisťovňu. Preto všetky prostriedky z plánu obnovy použije iba na výstavbu či prestavbu štátnych nemocníc. Následky sa však dostavia a nebudú zanedbateľné.

Ako pripomína zdravotnícky expert Peter Pažitný, pred dekádou dal štát do zdravotníctva 1,4 miliardy eur ročne. Dnes dáva 1,1 miliardy. Príjmy štátu sa pritom za dekádu zdvojnásobili. To je hlavný dôvod, prečo máme low-costové zdravotníctvo.

Slovensko je v situácii, keď na jednej strane štát nechce dávať do zdravotníctva peniaze a na druhej strane bráni súkromnému kapitálu, aby tu investoval. Naopak, vyháňa ho. Najlepším dôkazom je Nemocnica Bory.

Šéfka zdravotníckeho výboru parlamentu, Janka Cigániková, pomenovala situáciu jasne: na koaličných radách prebieha spriadanie plánov, aby štátna poisťovňa VšZP nezazmluvnila najnovšiu a najšpičkovejšiu nemocnicu. Tá postupne otvorí svoje brány pacientom už na jar a do plnej prevádzky bude uvedená koncom budúceho roka.

Zámerom koalície je zredukovať možné príjmy tejto súkromnej nemocnice, keďže vo VšZP je stále registrovaná väčšina slovenskej populácie. Vláda si však strieľa do nohy.

Tým, že sa snaží minimalizovať verejné zdroje plynúce do súkromných poisťovní, vytvára prostredie, pre ktoré lekári dávajú výpovede, pacientom sa odsúvajú operácie a nemocnice chátrajú. No svojim bojom so súkromným kapitálom najviac ohrozí poistencov štátnej poisťovne. Tí prídu o možnosť dostať liečbu v najmodernejšej slovenskej nemocnici.

J. Cigániková hovorí, že ide o veľkú klamlivú ilúziu, pretože, keď to poistenci VšZP zistia, začnú sa masívne prepoisťovať do súkromných poisťovní.

Nebude to však tak jednoduché - líder Oľano si je toho vedomý, a tak vymýšľa plány, ktoré de facto zastavia možnosť prepoisťovania sa medzi poisťovňami.

V parlamente je totižto návrh zákona, ktorý výrazne sťaží prepoisťovanie. V 21. storočí, v období digitalizácie, je snahou Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou obmedziť možnosť prechádzať z jednej zdravotnej poisťovne do druhej výraznou byrokratizáciou procesu.

Politizáciu tejto inštitúcie ukazuje aj simultánna snaha zjemniť zavedenie nútenej správy na zdravotné poisťovne, čo by sa týkalo VŠZP, ktorá sa napriek masívnym kapitálovým dotáciám prepadá do čoraz hlbšej straty. Miesto toho, aby štát chránil, čo funguje, tak to zabíja kvôli marketingovým zámerom Igora Matoviča.

Vláda Eduarda Hegera sa stavia priamo proti záujmom slovenskej verejnosti. Jej nehanebné konanie sa jej politicky už čoskoro vráti. Komunálne voľby boli iba predzvesťou toho, čo Oľano, Sme rodina a ostatných extrémistov v parlamentných voľbách čaká.

Kým sa ich však dočkajú, Slováci si budú musieť pretrpieť svoje. A najmä tí, ktorí budú potrebovať najväčšiu podporu – pacienti.

Aktuálna epidemiologická situácia v súvislosti s COVID-19
Neprehliadnite

Slovenské zdravotníctvo sa stalo prioritou politikov. Nič horšie sa stať nemohlo