Pri nástupe do funkcie minister zdravotníctva Marek Krajčí povedal: „Dobre organizované zdravotníctvo sme si rozbili trhom“. A pustil sa do krížového ťaženia proti súkromnému kapitálu.

Medzi subjekty, ktoré mal v hľadáčiku, patrili súkromné laboratóriá. Minister poškuľoval po tom, ako ich vytlačiť z trhu vytvorením veľkého štátneho laboratória. Ako sa však ukázalo v čase koronakrízy, schopnosť štátu konkurovať súkromným laboratóriám je žalostne nízka.

Kým presné údaje o počte vykonávaných štátnych testov Úradom verejného zdravotníctva sa taja (čo je vec trestuhodná), takmer celú zvýšenú kapacitu testovania na seba prebrali laboratóriá súkromné.

Marek Krajčí a koronakríza
Neprehliadnite

Zdravotníctvo v rozvrate. To je bilancia pol roka ministrovania Mareka Krajčího

Matovičovo „víťazstvo“

Vo štvrtok Igor Matovič ohlásil ďalší rekord v počte vykonaných testov na Slovensku. Zásluhu na nich však nemajú štátne, ale súkromné laboratóriá. Tie dokážu svoju kapacitu škálovať.

Na rozdiel od štátu, celé leto strávili prípravou na druhú vlnu.

Počet vykonaných testov v štátnych laboratóriách s najväčšou pravdepodobnosťou stagnuje okolo úrovne 1 500 denne. Naproti tomu, napríklad Alpha Medical začínali prvú vlnu koronakrízy s testovacou kapacitou 50 denne. Teraz dosahujú viac ako 3-tisíc, potvrdil CEO Peter Lednický na konferencii TREND Zdravotnícky manažment 2020.

Podľa neho spoločnosť investuje ďalšie prostriedky do budovania nových kapacít. Spolu s ostatnými súkromnými laboratóriami môžu navýšiť testovacie kapacity na Slovensku nad 15-tisíc. Znamená to, že na hlavu by sme robili viac testov ako Nemecko či Spojené štáty.

Súkromné laboratóriá tak vytvárajú chrbticu testovania ako základnej metódy prispievajúcej k zvládaniu koronavírusu. To ďalšie v rebríčku, čo závisí najmä na štátnych organizáciách, viac či menej zlyháva. Prečo?

16. schôdza vlády SR
Neprehliadnite

Ako Matovič robí z hriechu cnosť. Podpora štátnej márnotratnosti je šokujúca

Štátne zlyhanie

Peter Lednický pripomína, že „skúmavka nemá nohy“. Testovanie na covid nie je iba o samotnom testovaní – je o transporte, manažmente či analytike vzoriek. Skúsenosti tvoria ďalšie skúsenosti a zlepšujú procesy tak, aby systém mohol fungovať aj v krízových časoch.

Socialisti si vždy mysleli, že stačí vlastniť výrobné prostriedky a prosperita je na svete. Práve táto filozofia opakovane zlyhávala, pretože výrobné linky sú tou menej dôležitou súčasťou produkcie.

Omnoho dôležitejšie je proces dobre riadiť, prispôsobovať ho situácii, vyvodzovať dôsledky, stanovovať ciele, kontrolovať ich dodržiavanie a následne upravovať plány. Pritom tou hlavnou motiváciou celého procesu je nejaká forma zisku. Jeho potenciál posúva celý proces do úplne inej dimenzie. Platí to všade, aj v zdravotníctve.

Neprehliadnite

Caban: Vraj všetko treba zoštátniť, ale kto to bude riadiť?

Teória a prax

Pri kvalitnom krízovom manažmente vzniká systém, ktorý dokáže byť flexibilný a pokryť dopyt, hoci aj dramaticky rastúci. Nie je to zadarmo, no jedine pozitívny cash flow dokáže razantne navýšiť kapacity.

V realite slovenského zdravotníctva máme oproti kvalitnému krízovému manažmentu politikov, ktorí okolo riadenia ani neprešli. Nikdy v živote nič nevybudovali. Napriek tomu prezentujú mohutné, no v praxi deštrukčné vízie. S krížom v ruke za nimi tvrdo idú. Nepochopili, že v teórii sú teória a prax rovnaké. V praxi nie.

Upozornenie: V minulosti bola skupina Alpha Medical vlastnená Pentou. Tá ju predala koncom roku 2012 private equity fondu Mid Europa Partners.