Keď na jar tohto roka v rozhovore pre TREND vicepremiér pre legislatívu Štefan Holý (Sme rodina) naznačoval, že nájomné byty by nemal financovať ani stavať štát, aby sa nezaťažil rozpočet, ale zahraničné realitné investičné fondy, znelo to zaujímavo. Developer by postavil nájomné byty za peniaze od bánk a fond by ich od neho vykúpil.
Š. Holý vtedy tvrdil, že o tento typ podnikania je obrovsky záujem, pretože pre koronakrízu majú fondy veľa voľného kapitálu. Zatiaľ sme o žiadnom zahraničnom fonde nepočuli, ale zrejme ich manažéri pozorne sledujú tvorbu našej stavebnej legislatívy a vyčkávajú na svoju príležitosť.
Top v ekonomike: Firmy postavia menej ziskové nájomné byty. Ekonomický amaterizmus Sme Rodina
Detaily financovania nájomného bývania, ktoré má strana Sme rodina v programe, sa mali dotiahnuť neskôr. Aj sa doťahovali, ale popri tom sa aj menili a výsledok je taký, že je okolo financovania nájomných bytov stále veľa otáznikov a ešte viac kritikov.
Nášľapné míny
Pôvodný Holého návrh počítal s financovaním nájomných bytov z úspor v druhom a treťom pilieri, teda z dôchodkových fondov. To pre námietky odborníkov padlo, a tak sa na scéne objavili realitné fondy v rámci podielových fondov. Znie to logicky, keďže pri rastúcich cenách nehnuteľnosti sú stále populárnejšie medzi investormi. Na Slovensku je v nich už zhruba 1,8 miliardy eur.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?