Svet je v neustálom chaose a nie je žiadnym tajomstvom, že finančné trhy vyvolávajú v investovaní panické správanie.

Na to aby sme dosiahli nadpriemerné výnosy je však dôležité ignorovať všetok šum. Ak sa nenecháte rozptyľovať, čaká vás pokojnejší život a menej stresu.

Čo sa týka investovania, super-schopnosťou je vytrvalosť.

Možno aj preto legendárny investor Warren Buffett stále tvrdí: “Naše obľúbené obdobie držania je navždy."

Ak chcete byť v investovaní úspešní a zároveň pokojne spať, mali by ste skúsiť jedno dávne učenie.

Wu Wei je jedným z najvýznamnejších  konceptov v taoizme. Doslovne to znamená, nekonanie alebo konať nekonaním. Wu Wei by nemal byť vnímaný ako nejaký druh apatie alebo ako nečinnosti. Presnejšie však ide o konanie, ktoré je v súlade s prírodou a rovnováhou vesmíru. 

Naša planéta je organický živý proces, ktorý odjakživa funguje v cykloch: po zime príde jar a po lete znova zima. Otec taoizmu, Lao c‘, ako prvý vysvetlil, že Tao je nekonečný a vševesmírny proces a jednoducho ho je potrebné prijať. 

Inými slovami to znamená neisť proti prírode, “netlačiť na pílu”, ale jednoducho nechať udalosti aby sa stali. Všetko je tak ako má byť. Nič nie je dobré ani zlé, ale všetko medzi protipólmi funguje. 

Nechať Tao robiť čo vie robiť.

Ako použiť Tao pri investovaní

A čo to má spoločné s financiami?

Investovanie a financie sú stále v pohybe. Takmer každý jeden krok je vo finančnom systéme ťažkopádny a vyžaduje si obrovské úsilie. 

Avšak kľúčom k úspechu je konať jednoducho a zamerať sa na dlhodobé cykly namiesto stresovania sa pre denné pohyby. 

Ak budete ignorovať krátkodobú volatilitu, geopolitiku a centrálne banky a namiesto toho vo svojom investičnom prístupe použijete princípy taoizmu, budete v noci lepšie spávať.

Najväčší novodobí investori to pochopili, keď preferujú stratégiu nakúpiť a nikdy nepredať. 

Jednoducho, investujú do aktív, o ktorých sú presvedčení, že porastú a potom ich navždy držia. To je všetko.

Či už ide o akcie, nehnuteľnosti alebo bitcoiny, jedna vec zostáva rovnaká: Najlepší investori nikdy nepredávajú.

No ale, ako zarábajú, ak nikdy nepredajú?

Musíme uznať že „kúpiť a nikdy nepredať“ je trochu prehnané tvrdenie. Skôr to znamená, že svoje hlavné aktíva držia dlhodobo. Pokiaľ práve nepotrebujú peniaze na niečo dôležité ako je ešte väčšia investícia, kúpa nehnuteľnosti, alebo financovanie štúdia na prestížnej univerzite pre deti, investície nikdy nepredajú.

Dlhodobá stratégia sa v minulosti vždy vyplácala.

Je historicky dokázané, že dlhodobé investovanie funguje. Stačí sa pozrieť  na 10-ročné grafy.

Či už ide o nehnuteľnosti, akcie alebo bitcoiny, po dostatočne dlhom čase ich hodnota nakoniec vzrástla.

Krása v dlhodobom prístupe k investíciám spočíva v tom, že vám umožní žiť menej stresujúci život.

Napríklad, jeden z najväčších bitcoinových nadšencov, Michael Saylor z MicroStrategy, jasne vyjadril svoju stratégiu, keď v rozhovore pre Bloomberg povedal: 

"Bitcoin bude volatilný, ale bude navždy rásť." Dodal tiež: “Kupujeme a držíme iba bitcoiny, to je naša stratégia." 

Môže sa to zdať šialené, ale táto stratégia nie je nezvyčajná pre veľkých investorov bez ohľadu na to, aké aktívum vlastnia. Ak majú vo svojom portfóliu investíciu, ktorej veria, jednoducho ju dlhodobo držia a pri poklesoch ceny dokupujú.

Pri priemerovacej stratégii nakupujete stále, bez ohľadu na to, či je cena hore alebo dole. Z dlhodobého hľadiska na tom aj tak nezáleží. Či už ide o vojnu, zvyšovanie úrokových sadzieb alebo infláciu, je potrebné sa to naučiť ignorovať.

Ako povedal Lao c: „Keď dospejete k nečinnosti, nič nezostane nedokončené. Príroda sa nikdy neponáhľa, ale všetko je splnené.” 

Rovnako to platí aj v investovaní. Získať, udržať majetok sa dá len kúpou aktíva, ktorému veríme. Preto nie je dôvod ho predávať, stačí ho len držať. Navždy.

Rastislav Vasilišin
Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora