Pred päťsto rokmi sa Čína rozhodla zničiť svoju námornú flotilu, pretože jej vtedajší vládcovia sa obávali slobodného trhu
V súčasnosti je Čína svetovou technologickou veľmocou, no paradoxne čínske elity už roky cenzurujú internet a nedávno sprísnili kontrolu aj nad technologickými gigantmi a zakázali kryptomeny.
História sa opakuje. Akurát namiesto lodí Čína spálila svoju „ digitálnu flotilu.“
Čo sa presne udialo na čínskom krypto trhu?
Začiatkom roka Peking zakázal ťažbu kryptomien. Tentoraz komunistický režim vedie otvorenú vojnu proti krypmenám a všetky finančné a platobné služby s kryptomenami vyhlásil za ilegálne. Inými slovami, všetci kryptoinvestori alebo ťažiari sú úplne odrezaní od legálnych obchodných transakcií v Číne.
Najlepšie to zhrnul v nedávnom rozhovore Elon Musk: „Zdá sa, že nemajú radi kryptomeny. Tie sa zásadne zameriavajú na zníženie moci centralizovaných vlád a to sa im nepáči. To je môj odhad.“
Akokoľvek sa na to pozeráme, Čina jednoducho nie je pripravená na decentralizovaný finančný systém a bude sa vždy snažiť uplatňovať svoj silový, centrálne riadený vplyv nad svojím obyvateľstvom.
Kľúčom je nemennosť
Výsledkom týchto rozhodnutí je, že krajina privádza trhy do šialenstva a investori z Číny utekajú tak rýchlo, ako sa len dá. Elity opäť zabudli, že kontinuita a stabilita sú základnými vlastnosťami každého systému.
Neustála zmena pravidiel vyznieva ako hra na boha. Je dôležité si uvedomiť, že ak zmeníte pravidlá, zrušíte tým všetky úspechy, ktoré ste pred zmenou dosiahli. Znehodnotíte každý mechanizmus, ktorý dovtedy fungoval. Prípadne ho aj úplne zničíte. Stručne povedané, celú budúcnosť uvrhnete do chaosu.
Predstavte si napríklad, že by medzinárodná futbalová asociácia FIFA uprostred majstrovstiev sveta zmenila pravidlá hry. Nebolo by to férové.
Vtedy by účastníci zistili, že sa s nimi niekto zahráva a radšej by odstúpili z hry. A presne to sa teraz deje v Číne.
Dobrá správa pre iné krajiny a bitcoin
Čo to teda všetko znamená pre investorov? Prvá vec, ktorú si treba uvedomiť je, že toto je len začiatok konsolidácie moci v Číne. Nechcem zachádzať do politiky, ale investori by sa mali v budúcnosti pripraviť na ďalšie zásahy a zákazy.
Po druhé, vládnuca strana v krajine oslabila svoju ekonomiku podkopaním inovácií. Ak jedna veľmoc kryptomeny zakáže, druhá ich, naopak, privíta s otvorenou náručou. Inak povedané, ak ste čínsky podnikateľ alebo zahraničný investor, nemáte inú možnosť ako začať presúvať svoje aktíva do stabilných krypto centier ako sú Miami, Dubaj alebo Singapur, ktoré im umožnia ekonomickú slobodu. A z najväčšou pravdepodobnosťou na to použijete ohromné množstvo bitcoinov.
Každopádne, jediná vec, ktorú si treba pamätať je, že na Čínu sa neoplatí spoliehať ako na stabilného partnera.
Čo si z toho odniesť
Pri investovaní v Číne vám budú západné finančné modely v podstate nanič.
Komunistickému režimu ide predovšetkým o kontrolu. Uplatňuje si ju hlavne prostredníctvom štátnych médií, cenzúry globálneho internetu alebo reštrikciami na finančných trhoch. Viem o čom hovorím. Osobne som sa o tom presvedčil, keď sa Čína v roku 2018 napriek dlhodobým plánom zo dňa na deň rozhodla neotvoriť trh s emisiami skleníkových plynov, čím našu firmu pripravila o 2 roky tvrdej práce a investícií.
Čína je autoritatívna krajina a národné záujmy sú u nej na prvom mieste. To znamená, že investori pri zvažovaní investície musia zohľadniť aj politické riziko. Akcie typickej čínskej spoločnosti sa síce môžu javiť atraktívnejšie a lacnejšie ako americké či európske, no na konci dňa to nemusí vykompenzovať riziko spojené s možnými zásahmi vlády, ktorá nenávidí slobodné trhy.
Peking možno nie je voči finančným trhom až taký nepriateľský, no ja to už osobne overovať radšej nebudem.
- Rastislav Vasilišin
- Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora