Keď najbohatší muž sveta Elon Musk oznámil, že vypovedá zmluvu o kúpe Twitteru, akcie tejto sociálnej siete na nasledujúci obchodný deň oslabili o 14 percent.

Keď sa spoločnosť Twitter nechala počuť, že bude žalovať Elona Muska a požadovať od neho dodržanie zmluvy (čiže dokončenie akvizície za 44 miliárd dolárov alebo zaplatenie „mastnej“ sankcie), akcie Twitteru po dlhom čase posilnili a prekonali aj cenu tesne pred oznámením „skrečovania“ dohody. Zdá sa teda, že trhy v chystanom spore viac veria samotnému Twitteru.

Trhy Muskovi na čele Twitteru nikdy neuverili

Treba povedať, že avizovanie o kúpe Twitteru miliardárom Muskom úvodom apríla akciám tejto spoločnosti vôbec nepomohlo. Práve naopak, pred týmto oznamom sa akcie pohybovali okolo úrovne 50 dolárov za akciu, aby následne spadli až na 36 dolárov. Ešte vo fáze, kedy dohoda o kúpe bola takpovediac živá, si teda akcie Twitteru odpísali až 28 percent zo svojej hodnoty.

Je vecou pohľadu, do akej miery sa na tomto vývoji prejavila skepsa finančných trhov ohľadom zámerov Muska so sociálnou sieťou, a akú rolu zohralo samotné nepresvedčivé fungovanie a hospodárenie Twitteru v poslednom období. Za bežných okolností by oznámenie o kúpe všetkých akcií v cene 54,20 dolárov, ktorá bola nad vtedajšou trhovou cenou, vyvolalo nákupnú horúčku. Tá sa však nekonala a vývoj bol opačný.

Faktom však je, že akcie Twitteru za posledný rok celkovo podľa dát z Investing.com stratili až 46 percent zo svojej hodnoty a jedine dlhodobí skalní investori, ktorí majú akcie Twitteru nakúpené posledných päť rokov, sú stále v pluse s celkovou výkonnosťou 125 percent.

Vývoj hodnoty akcií Twitteru za posledných 5 rokov.
Zdroj: Investing.com
Vývoj hodnoty akcií Twitteru za posledných 5 rokov.

Twitter si verí a čaká víťazstvo v spore

Vedenie Twitteru si je isté, že v spore bude ťahať za dlhší koniec. A dokonca je vo svojich vyjadreniach celkom ostré. „Musk si pravdepodobne myslí, že na rozdiel od všetkých ostatných strán podliehajúcich zmluvnému právu štátu Delaware si môže slobodne meniť názor, ohovárať spoločnosť, narušiť jej prevádzku, zničiť hodnotu akcií a odísť.“

Musk sa snaží argumentovať, že Twitter nedodržal dohodu tým, že mu neposkytoval dostatočné informácie o podiele falošných alebo spamových účtov na sociálnej sieti. V skutočnosti to skôr vyzerá tak, že za odstúpením od zmluvy môže byť aj zlá aktuálna situácia v globálnej ekonomike a prepad akciových trhov. Medvedí trh sa dotkol aj spoločnosti Tesla, hlavného aktíva Elona Muska, ktorá len od oznámenia kúpy Twitteru v apríli stratila 30 percent svojej hodnoty.

Bude ešte zaujímavé sledovať vývoj súdneho sporu, ktorý bude bezpochyby plniť hlavné stránky médií. Ide totiž o zmluvný záväzok 1 miliardu dolárov. A to je sankcia za odstúpenie od zmluvy, ktorá sa rozhodne nevidí každý deň.

Olívia Lacenová

Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora

 
Peniaze, euro, dolár, libra
Neprehliadnite

Je dôležité vedieť, čo je mena, ako sa rodí a ako umiera