Najneskôr odkedy štátna vesmírna agentúra NASA „pustila“ do segmentu letov do vesmíru súkromné spoločnosti, je segment vesmírnych technológií na výraznom vzostupe. V posledných dňoch púta na seba pozornosť najvýraznejšia značka tohto segmentu - SpaceX Elona Muska. A to kvôli aktuálnemu predaju akcií. SpaceX by sa po tomto kroku mohol stať najhodnotnejším startupom na svete.

SpaceX rapídne zvyšuje svoju hodnotu

Musk je pre mnohých vzor, pre iných zase kontroverzná postavička. Asi všetci by sa však zhodli na označení Muska ako „sliepku znášajúcu zlaté vajcia“. Ak to zovšeobecníme, tak v princípe platí, že do čoho sa podnikateľsky pustil, to premenil na úspech a globálny vplyv.

Aktuálne prebieha predaj akcií spoločnosti SpaceX na sekundárnom trhu. Odborníci sa zhodujú, že na konci by mohla celková valuácia firmy narásť na viac ako 125 miliárd dolárov. To je pre firmu v kategórii startupov skutočne neobyčajný úspech. Naposledy sa akcie predávali v októbri 2021 za 56 dolárov, čo v sumáre znamenalo navýšenie hodnoty SpaceX na 100 miliárd dolárov. Po rozdelení (splite) akcií v pomere 10:1 prišiel postupný nárast až k hodnote 72 dolárov za akciu.

SpaceX sa v roku 2021 podarilo dosiahnuť ďalší výrazný míľnik, konkrétne v podobe svetového rekordu v počte satelitov vypustených do vesmíru na jednej rakete. Ak sa dnes pozrieme na rebríček vesmírnych startupov, Muskova spoločnosť sa nachádza jasne na čele.

Top 10 vesmírnych startupov za rok 2021
Zdroj: Crunchbase
Top 10 vesmírnych startupov za rok 2021

Kupovať alebo nekupovať vesmírne akcie?

Na rozdiel od mnohých iných firiem, akcie SpaceX sa dnes nepredávajú na žiadnom z verejných akciových trhov. Kto však chce investovať do „vesmírnych akcií“, môže tak urobiť cez iné firmy, ktoré sa podieľajú na projektoch SpaceX. Týmto spôsobom môže efekt zhodnocovania akcií SpaceX ovplyvniť aj vaše portfólio. Príkladom by mohla byť kúpa akcií firmy Momentus, ktorá sa zúčastňuje niektorých štartov SpaceX na obežnú dráhu, a tiež plánuje otestovať niekoľko svojich vývojových technológií. Samozrejme, v celom segmente sa pohybuje množstvo ďalších menších či väčších firiem. Očakávania analytikov sú každopádne vysoké. Napríklad investičná banka Morgan Stanley predpokladá, že segment „vesmírnej ekonomiky“ by mal do roku 2040 vygenerovať viac ako 1 bilión dolárov v príjmoch.

Predpokladaný globálny vývoj vesmírnej ekonomiky do roku 2039
Zdroj: Thomson Reuters
Predpokladaný globálny vývoj vesmírnej ekonomiky do roku 2039

Tento boom bude postavený čisto na technológiách, ktoré sú potrebné pri vesmírnych projektoch. Inovácie v tejto oblasti sa dnes dejú obrovskou rýchlosťou. Objemovo najväčšie segmenty sú logicky nosné rakety, satelity a pohony. V týchto segmentoch sú aktívne stovky firiem, ktoré vyvíjajú všetko od malých, čiastkových riešení až po komplexné systémy, ako sú asi v súčasnosti najznámejšie rakety Falcon a kozmické lode Dragon od SpaceX. Medzi najznámejšie značky – a zároveň zaujímavé investičné príležitosti – patria Virgin Galactic, Trimble, Aerojet Rocketdyne Holdings a Honeywell International.

Projektov a vízií vo vesmíre je množstvo. Sú to najmä projekty jednotlivých krajín či spoločenstiev (ako je EÚ), ktoré posúvajú ciele vo vesmíre na nové méty. Existujú štáty, ktoré pracujú na projektoch smerujúcich ku kolonizácii Marsu, iné si za cieľ dali výstavbu vedeckých staníc na Mesiaci. Zabúdať netreba ani na vesmírnu turistiku a komerčné lety do vesmíru, ktoré budú čoraz dostupnejšie. Práve cestovanie do vesmíru by mohlo byť najviac rastúcim segmentom vo „vesmírnej ekonomike“ a priniesť tak mnohým firmám výrazné zisky. A tým aj rast ich hodnoty v akciách.

Lucia Žárska
Hlavná analytička brokerskej spoločnosti ProfitLevel. Do jej portfólia patrí webová stránka Mafinn, kde figuruje ako spoluzakladateľka. Jej oblasťou záujmu je vzdelávanie laického publika v oblasti investícii. V brokerskej firme sa venuje hlavne oblasti finančných trhov.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora