Nepravdepodobné sa stalo skutočnosťou. Po prvotnom odpore predstavenstva Twitteru sa zrazu karta otočila a to súhlasilo s ponukou na odkúpenie Twitteru za 54,20 dolárov za akciu alebo 44 miliárd dolárov. Tento krok logicky vyvolal mračno otázok. Napríklad, majú sa investori obávať, alebo je to naopak dobrá správa pre túto sociálnu sieť? Názory sa rôznia, rovnako aj špekulácie o motíve tohto kroku zo strany najbohatšieho človeka sveta. Isté je, že tento krok môže výrazne ovplyvniť celý segment sociálnych sietí.
Aký je zámer Muska? Nikto nevie
Ešte pred týždňom predstavenstvo prišlo s tzv. „jedovatou pilulkou“, čiže postupom, ktoré malo brániť takpovediac nepriateľskému prevzatiu, za aké pokladali pôvodnú Muskovu kúpu takmer 10-percentného podielu v Twitteri na burze. A dnes Musk zrazu získal podporu aj od bývalého generálneho riaditeľa a zakladateľa Twitteru Jacka Dorseyho.
Dobrou otázkou je, či má Musk plán? Zatiaľ hovorí, že chce mať z Twitteru platformu, ktorá je dôveryhodná a široko inkluzívna. Znie to dobre, ale za túto „oponu“ sa dá schovať všetko. Objavujú sa rôzne špekulácie, napríklad že Musk plánuje platformu spoplatniť (aj keď to sa zdá ako zjavný nezmysel, keďže tento krok by priniesol okamžitý odliv užívateľov). Časť aktuálnych držiteľov podielov a o zamestnancov sa teší, lebo dúfajú v „geniálny plán“ človeka, ktorý už dokázal veľké veci. Iní sú zase znepokojení. Akcie za prvý týždeň po oznámení novinky narástli o približne o 6 percent a následne klesli.
Príležitosť na zisk pre investorov
Musk chce držiteľom akcií vyplatiť po 54,20 dolárov za každú akciu. Je to suma o 38 percent vyššia ako 1. apríla, čo bol posledný pracovný deň predtým, ako Musk zverejnil vlastníctvo 10-percentného podielu v spoločnosti. Jeho záujem priniesol akciám Twitteru rast.
Podľa informácií by mala byť dohoda o kúpe akcií uzavretá najskôr o 3 až 6 mesiacov. Zaujímavým momentom bude financovanie. Majiteľ Tesly vyvracia pochybnosti o jeho schopnosti „dať dokopy“ obrovskú sumu peňazí tým, že má záväzky na úvery od viacerých bánk vo výške 13 miliárd dolárov. Ďalších 12,5 miliardy dolárov by mohol získať vďaka podielu v Tesle no a posledných 21 miliárd dolárov by mal doložiť v hotovosti. Odkiaľ budú pochádzať netuší nikto.
Treba povedať, že k svojmu rozprávkovému bohatstvu pridá Muska po prevzatí Twitteru aj neuveriteľný vplyv. Pretože vlastníctvo sociálnej siete s miliónmi používateľov a obrovským dosahom na celosvetové dianie je veľmi silný nástroj. Samozrejme, investícia do sociálnej siete môže byť aj riziková, ako dokazujú príbehy mnohých kedysi populárnych sietí, ktoré skončili v zabudnutí. Musk je v tejto oblasti úplný nováčik a keďže zvykne osobne riadiť svoje firmy, môže svojimi rozhodnutiami naraziť.
Čo je zaujímavé, je črtajúca sa príležitosť pre investorov. Dnes sa akcie Twitteru pohybujú pod hranicou 50 dolárov. Ak Musk ohlásil odkúpenie za cenu 54,20 dolára za akciu, rozdiel medzi týmito sumami by znamenal garantovaný zisk. Samozrejme, tento obchod sa ešte môže nepodariť pre mnoho dôvodov. Uvidíme, ako to celé dopadne.
- Lucia Žárska
- Hlavná analytička brokerskej spoločnosti ProfitLevel. Do jej portfólia patrí webová stránka Mafinn, kde figuruje ako spoluzakladateľka. Jej oblasťou záujmu je vzdelávanie laického publika v oblasti investícii. V brokerskej firme sa venuje hlavne oblasti finančných trhov.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora