Príchod covid-19 na jar 2020 zasiahol svetovú ekonomiku vo fáze niekoľkoročného rastu a ako povestná „čierna labuť“ priniesol zásadnú korekciu trhov. Prepad sa týkal drvivej väčšiny sektorov, avšak najhoršie dopadol segment leteckých spoločností, športu a cestovného ruchu.

Ani následná korekcia v priebehu roka 2020 a rast v segmente technologických firiem, online zábavy a výroby liekov (reč je, samozrejme, len o niekoľkých úspešných výrobcoch vakcín proti covidu) nedokázal zmierniť zásadný dopad na globálnu ekonomiku. Kým však zotavenie z finančnej krízy v roku 2008 trvalo dlhých šesť rokov, „oprášenie sa“ z covidového prepadu trvalo ekonomikám obdivuhodne krátko.

Niektoré štáty dorovnali úroveň HDP spred pandémie už do šiestich mesiacov od jarného prepadu. Po tejto skúsenosti svet dúfal v dlhší časový úsek na opätovné naštartovanie nového, silného rastu. Realita je však iná a karty pri nej naďalej „mieša“ aj covid-19.

Čínske problémy môžu priniesť problémy pre celý svet

Kým západný svet sa učí s covidom žiť, Čína prijala inú stratégiu. A tá ju celkom jasne tlačí k zemi. Na začiatku bola pritom Čína prvá, ktorá otvorila ekonomiku a zmiernila obmedzenia. Avšak jej tvrdohlavá a dá sa povedať že extrémna reakcia na každý nový lokálny výskyt prípadov covid-19 a z toho plynúce série lockdownov dusia jej ekonomiku. A zároveň brzdia aj globálny biznis.

Čína je druhá najväčšia ekonomika sveta s HDP vo výške 16,8 biliónov dolárov, čo zodpovedá 18 percent celosvetového hrubého domáceho produktu. Tým pádom má každý zásadnejší problém dopad v dlhodobom aj krátkodobom horizonte na vyhliadky celosvetového rastu. Zvlášť preto, že Čína je stále dominantná surovinová a tovarová základňa pre západné ekonomiky.

V Číne stále neplatí, že má najťažšiu fázu pandémie za sebou. Prísna politika „covid Zero“, čiže nulová tolerancia voči prípadom vírusu, prináša neustále nové a nové lockdowny celých štvrtí, miest a oblastí, čím trpí výroba a tiež investície do čínskej ekonomiky.

Aby toho nebolo málo, trh s nehnuteľnosťami v Číne už niekoľko mesiacov kolabuje a Číne sa menej darí aj v e-commerce segmente. Výsledkom je extrémne vysoká nezamestnanosť mladých ľudí. Ak Čína svoje problémy nedostane pod kontrolu a pri očakávanej silnejšej jesennej vlne covid-19 nezmení prístup, môžu jej problémy viesť až k zastaveniu globálneho makroekonomického rastu.

Rast svetovej ekonomiky sa spomalí

Aj kvôli Číne a tiež kvôli vysokej inflácii, energetickej kríze a ďalším dôsledkom vojny na Ukrajine je jeseň 2022 rozhodne dôvodom na rastúce obavy. Globálna neistota je na úplne nových, vysokých úrovniach.

Centrálne banky budú aj na jeseň pokračovať v dvíhaní úrokových sadzieb v snahe zredukovať infláciu, k čomu sa pridávajú makropolitické problémy a finančné trhy, ktoré čakajú na každý signál a investori sú na nich v neistote, ako sa bude trh krátkodobo či dlhodobo vyvíjať. Medzinárodný menový fond (IMF) predikuje, že globálny rast HDP za celý rok sa spomalí na 3,2 percenta. To však nemusí byť výsledné číslo, skutočnosť môže byť aj oveľa horšia.

Svetova banka
Zdroj: Svetová banka

Na jeseň sa môžu mnohé štáty dostať do recesie

Čo nám ukázali roky 2020 a 2021 z hľadiska globálnej ekonomiky? V roku 2020 sa paralelne s rastom počtu infikovaných po celom svete spomaľoval rast HDP. Celoročný výsledok bol pokles globálneho hrubého domáceho produktu o 3,3 percenta.

V roku 2021 drvivá väčšina svetových ekonomík aj vďaka premoreniu a vakcínam zrušila obmedzenia a na výsledku to bolo vidno. Podľa Svetovej banky narástlo HDP na jeseň medziročne o 5,8 percenta.

Svetová banka
Zdroj: Svetová banka

Už dnes je zrejmé, že v strmom raste v minulého roka svetová ekonomika nebude v roku 2022 pokračovať. Kým zvyšok sveta sa naučil žiť aj s početnými variantmi covidu, Čína stále pristupuje k pandémii rigidne a okrem toho ju dobieha jej prístup zo začiatku pandémie v nízkej miere zaočkovanosti a nízkej premorenosti.

Situáciu zásadne zhoršila ruská vojna na Ukrajine a zosilnila od minulého roka nastupujúcu energetickú krízu. Nadchádzajúce mesiace do konca tohto roka budú určite horúce. Kombinácia zvyšovania sadzieb zo strany centrálnych bánk v rámci boja proti inflácii a prudkého rastu nákladov výrobného sektora na energie môže výrazne doľahnúť na celosvetovú ekonomiku. A to až tak, že pošle viaceré štáty do reálnej recesie.

Peter Svoreň

Riadi medzinárodné operácie brokera APME FX TRADING EUROPE a je zodpovedný za aktivity v strednej Európe. Je členom vrcholového manažmentu spoločnosti APME FX TRADING EUROPE, vedie oddelenie investičného výskumu a je členom výboru pre riadenie rizík.  Má inžiniersky titul z podnikovej ekonomiky a manažmentu. Okrem práce na uvedených projektoch sa zaujíma o nové technológie a najnovšie trendy na finančných trhoch

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora