Firma Microsoft nedávno investovala 10 miliárd dolárov do OpenAI, spoločnosti stojacej za toľko ospevovaným ChatGPT a má záujem o implementáciu tejto technológie do svojich rôznorodých produktov. Chatbot, ktorý dokáže odpovedať na otázky ľudí, však nie je žiadna novinka a umelá inteligencia je súčasťou už mnohých aplikácií.
Tak v čom je ChatGPT jedinečný? Je jednou z prvých technológií na báze umelej inteligencie (AI), ktorá je ľahko pochopiteľná a využiteľná aj pre širokú verejnosť. Na rozdiel od ostatných chatbotov je ChatGPT schopný reagovať takým štýlom, ktorý je ťažko rozlíšiteľný od rozhovoru so skutočným človekom. Je trénovaný na oveľa väčšom súbore dát s obrovským výpočtovým výkonom, vďaka čomu je výrazne lepší ako ostatné chatboty.
Takáto služba verejnosti však niečo stojí, čo môže byť tiež jedným z dôvodov, prečo sa viaceré doterajšie chatboty nikdy nedostali medzi širšie masy. Odhadované náklady na prevádzku ChatGPT sú približne 100 tisíc dolárov denne, a tak každé slovo vygenerované na ChatGPT-e stojí 0,0003 USD, čo nie je len lacné cvičenie.
ChatGPT kontra Google
ChatGPT je model strojového učenia trénovaný na generovanie textu na základe daného vstupu, kým Google je vyhľadávací nástroj určený na vyhľadávanie informácií na internete na báze vzťahov medzi odkazmi na webových stránkach. Zatiaľ čo Google dokáže nájsť informácie, ktoré boli nedávno zverejnené, ChatGPT je potrebné preškoliť na nové údaje, čo môže byť výpočtovo náročný proces.
Výhodou Google oproti ChatGPT je, že poskytuje výsledky vyhľadávania založené na údajoch v reálnom čase, dáva viacero odpovedí, v ktorých sa dá pomerne ľahko orientovať, jasne uvádza zdroj, aj keď ani Google, ani ChatGPT nevalidujú obsah a je v porovnaní s ChatGPT extrémne rýchly a lacnejší.
DeepMind od Google dobieha svojho konkurenta ChatGPT
DeepMind, dcérska spoločnosť Alphabetu (materskej spoločnosť Google) je jednou z popredných výskumných skupín zameraných na AI. Alphabet/Google boli s najväčšou pravdepodobnosťou veľmi frustrovaní z toho, že ich OpenAI predbehla s ChatGPT.
Spoločnosť DeepMind nedávno preto tiež oznámila blížiace sa spustenie konkurenta ChatGPT s názvom Sparrow, ktorý by mohla uviesť ako „súkromnú beta verziu“ už v tomto roku. Očakáva sa, že Sparrow bude lepší v hodnotení a faktickej presnosti, a bude tiež schopný citovať konkrétne zdroje informácií.
Dodáva, že hoci ChatGPT spôsobil revolúciu v mnohých typoch informačných dopytov, je však nepravdepodobné, že by mohol nahradiť Google, či stať sa dokonca novou fázou internetu. Fakt, že technológia nie je patentovaná a že ju už replikuje DeepMind a možno aj Baidu v Číne, naznačuje, že hoci je ChatGPT pôsobivý, uspel pri riešení inžinierskeho problému za technológiou. Ak však iné technologické firmy dokážu vytvoriť svoje vlastné verzie, obchodná hodnota prestáva byť taká jedinečná.
Cena akcií Alphabetu klesla zo svojho vrcholu o 44 percent, ale tento rok jej akcie už vzrástli o 12 percent, podobne ako u zvyšku technologického sektora. ChatGPT a haló okolo neho však mali krátkodobý významný vplyv na sentiment okolo Google. Sme presvedčení, že táto hrozba je preceňovaná a že podnikanie Google bude v nasledujúcich rokoch naďalej prekvitať.
- Peter Garnry
Peter Garnry, pôvodom z Dánska, pracuje ako hlavný akciový stratég Saxo Bank. V roku 2007 absolvoval Copenhagen Business School. Peter je autorom článkov o aktuálnom dianí na amerických a európskych trhoch. Pravidelne vydáva tiež strategické investičné správy. Ako komentátor vystupuje na televíznych staniciach vrátane CNBC alebo Bloomberg
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora