Ropa pokračuje vo svojej cenovej rally a nič nenasvedčuje tomu, že sa zastaví. Kým náhly skok na začiatku januára spôsobili dočasné obavy z prerušenia dodávok v Líbyi a Kazachstane, teraz ju ženú hore trvalejšie  problémy. Ukazuje sa, že niektorým krajinám v rámci skupiny OPEC+ sa nedarí zvyšovať produkciu na dohodnutú úroveň a uspokojovať tak globálnu spotrebu.

OPEC+ nateraz neplní sľubované zvýšenie produkcie o 400 000 barelov denne. Vo svojom najnovšom prieskume za december SP Global Platts zistila, že 14 z 18 členov, vrátane Ruska, nesplnilo svoje ciele. Podľa Platts 18 členov v decembri vyprodukovalo 37,72 milióna barelov denne, čo je asi 1,1 milióna barelov pod kombinovanou ťažobnou kvótou.

Denná ťažba ropy
Zdroj: U.S.Energy Information, Short-Term Energy Outlook
Denná ťažba ropy

Na problémy poukazuje Americký Úrad pre energetické informácie, IEA aj samotná OPEC. EIA vo svojom januárovom krátkodobom energetickom výhľade zrevidovala výhľad globálnych zásob v prvom štvrťroku  z pôvodného prebytku na malý deficit. V správe sa tiež uvádza, že globálne zásoby ropy sa v decembri znížili o masívne 3 milióny barelov denne. Okrem toho EIA predpovedá, že rast ťažby ropy v USA bude v roku 2022 o niečo pomalší, než sa pôvodne predpokladalo, pričom v roku 2023 dosiahne v priemere rekordných 12,41 milióna barelov denne. Prudký nárast cien od najnižšej pandemickej úrovne a novoobjavená disciplína medzi producentmi v znižovaní svojho zadlženia, im poskytli väčšiu finančnú slobodu riadiť svoj cash flow podľa vlastného uváženia. Za rozhodnutiami sa však zrejme skrýva aj presvedčenie, že ceny ropy zostanú v budúcnosti na súčasnej alebo potenciálne ešte vyššej úrovni. V neposlednom rade je za tým silný dopyt a znižujúce sa zásoby nerastného bohatstva, čo potvrdzuje aj neschopnosť viacerých členov OPEC+ zvýšiť svoju produkciu.

Miernejšie obavy z vplyvu omikronu na mobilitu a dopyt po palivách zabezpečujú rope priaznivé vyhliadky. „Držíme si preto dlhodobý býčí pohľad na trh s ropou. Čakajú ho roky pravdepodobne nedostatočných investícií zo strany veľkých ropných spoločností, ktoré strácajú chuť na veľké projekty. Čiastočne pre neisté dlhodobé vyhliadky ohľadne dopytu, ale aj kvôli obmedzenému prístupy k úverom v dôsledku zelenej transformácie,“ hovorí analytik Saxo Bank Ole Hansen.

Neočakávame, že celosvetový dopyt po rope dosiahne v dohľadnej dobe svoj vrchol, čo ďalej zvýši tlak na už aj tak znižujúce sa voľné kapacity. „To zvyšuje riziko ešte vyšších cien,“ uzatvára Ole Hansen.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora