Bola to bezpochyby ekonomická správa minulého týždňa, keď Elon Musk informoval o svojej ponuke na kúpu sociálnej siete Twitter za 44 miliárd dolárov. Odborníci sa zhodujú na tom, že týmto krokom dostane pod kontrolu veľmi vplyvnú sociálnu sieť, na ktorej – na rozdiel od iných sociálnych médií – intenzívne „fungujú“ predstavitelia štátov a mnohí odborníci z rôznych odvetví. Zabúdať netreba ani na to, že Twitter je dnes primárny zdroj informácií pre milióny bežných ľudí. Na čom však zhoda nepanuje, je zámer Muska si sieťou. A do toho prichádzajú ešte otázniky spojené s Teslou.
Musk chce z Twitteru základný pilier demokracie
Musk hovorí dlhý čas o význame slobody prejavu práve v súvislosti s Twitterom. V posledných týždňoch zakladateľ a CEO automobilky Tesla tvítoval o tom, že Twitter je v zásade verejný priestor, čiže virtuálny pendant námestia, na ktorom má každý možnosť slobodne rozprávať, čo si myslí. Musk týmto otvorene hovorí, že sa nepáči akékoľvek filtrovanie obsahu, ktoré označuje napriamo za nebezpečný krok k zavádzaniu cenzúry. Musk v skratke hovorí, že práve Twitter je podľa neho absolútne kľúčový pre fungovanie demokracie. A jedným dychom dodáva, že biznisová stránka veci je pre neho nepodstatná.
Bez interných zmien a ekonomickej stabilizácie to nepôjde
Ako to už pri Muskovi býva, jeho vyhlásenia treba brať s rezervou. Nielen, že mnohokrát boli zámerne určené na manipuláciu trhom (čo mu mnohí vyčítajú a volajú po zásahoch regulátorov, keďže to dosahmi nie je ničím menšie ako zakázaný insider trading), ale sa mnohokrát ukázali ako odvedenie pozornosti iným smerom. Zdá sa skôr nepravdepodobné, že by obstaranie Twitteru bol takzvaný impulzívny nákup. To sa skrátka nepodobá Muskovi. Okrem toho signálov na jeho záujem o Twitter bolo v minulosti viac ako dosť. Isté však je, že biznisová stránka veci ho bude musieť zaujímať. Minimálne kvôli bankovému financovaniu...
Aké podiely Musk predá, aby získal financie na kúpu Twitteru?
Podľa tlačového vyhlásenia dostanú akcionári pri odkúpení od Muska 54,20 dolárov za akciu. Twitter sa následne stane súkromnou spoločnosťou mimo burzy. Transakcia by sa mala dokončiť tento rok.
Otvorenou otázkou ostáva financovanie. Musk síce detailne hovorí o 13 miliardách dolárov bankového financovania, ako aj o 12,5 miliarde dolárov podporenými záväzkom na časť jeho 170-miliardového podielu v spoločnosti Tesla Inc. Avšak o zvyšku financovania – 18,5 miliardy dolárov – zatiaľ mlčí.
Ak sa pozrieme na index miliardárov agentúry Bloomberg, Musk je najbohatším človekom na svete s odhadovaným majetkom vo výške 257 miliárd dolárov. Bloomberg odhaduje, že vlastní približne 3 miliardy dolárov
v hotovosti a primerane likvidných aktívach.
Zaujímavé je vyhlásenie Muska pri jeho pôvodnej ponuke na kúpu Twitteru na podujatí TED, kde povedal, že ,,cieľom je zachovať si čo najviac akcionárov, ako to umožňuje zákon". Zákon však vo väčšine federálnych štátov umožňuje súkromným firmám mať maximálne 2 000 akcionárov. V každom prípade po dokončení predaja už väčšina individuálnych investorov nebude vlastniť Twitter.
Samozrejme, Muska môže na financovanie kúpy využiť aj predaj podielov vo svojich firmách. Najviac, samozrejme, púta pozornosť jeho akcionársky podiel v kľúčovom aktíve svojho majetku, v automobilke Tesla. Aj keď by mohol na predaj ponúknuť aj podiely v ďalších súkromných firmách ako SpaceX a The Boring Company, je to skôr menej pravdepodobné, keďže sú výrazne menej likvidné ako Tesla.
Ešte vždy je tu možnosť, že Musk je ešte bohatší ako zverejnené odhady. Napríklad Musk v júli minulého roku spomenul, že vlastní kryptomeny Bitcoin, Ether a Dogecoin. Nikto nevie, koľko ich vlastní a odkedy, faktom ale je, že prvé dve spomenuté kryptomeny za posledné dva roky posilnili o 720 percent, respektíve 2 600 percent. Na porovnanie, je to násobne viac, ako narástol kľúčový index S&P 500 (ten posilnil o 90 percent).
Je tu hrozba krátkych pozícií voči firme Tesla
Zaujímavé je zverejnenie screenshotov z konverzácie medzi spoluzakladateľom Microsoftu Paulom Allenom a Elonom Muskom na Twitteri z apríla tohto roka.
Screenshoty ukazujú, že Musk odmietol charitatívnu ponuku od Gatesa po tom, ako mu Gates potvrdil, že drží krátku pozíciu voči Tesle. Konverzácia ukazuje, že Gates by profitoval, ak by hodnota akcií Tesly prudko klesla. To by sa mohlo stáť práve vtedy, keby Musk pustil do predaja významnejšiu časť akcií Tesly. Práve takáto situácia (a Bill Gates nemusí byť jediný, kto shortuje Teslu) by mohla ohroziť automobilku.
Podľa screenshotov sa v konverzácii odohrala nasledujúca slovná výmena:
Elom Musk: „Máte stále polmiliardovú krátku pozíciu voči spoločnosti Tesla?
Bill Gates: „Je mi ľúto, že som ju neuzavrel. Rád by som diskutoval o možnostiach filantropie."
Elom Musk: „Prepáčte, ale nemôžem brať vážne vašu filantropiu v oblasti klimatických zmien, keď máte obrovskú krátku pozíciu voči spoločnosti Tesla."
Na otvorenú cez Twitter, či sú tieto správy „skutočné", Elon odpovedal „yeah“, čiže áno.
- Jozo Perić
Chorvát Jozo Perić je skúsený obchodník s certifikátom Advanced CySEC. Od roku 2019 pôsobí ako hlavný analytik brokera CapitalPanda. Venuje sa príprave analýz pre klientov so zameraním na finančné trhy, komodity a obchodovanie menových párov. J. Perič vyštudoval Univerzitu v Záhrebe a po magisterskom štúdiu zostal na univerzite pôsobiť ako dátový analytik. V roku 2015 sa začal profesionálne zaoberať obchodmi na kapitálových trhoch.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora