Väčšina štátov sa môže zdlžovať podľa ľubovôle vlády. V USA je to ale od začiatku druhej svetovej vojny náročnejšie, pretože limit na vládny dlh navyšuje Kongres. Keď sú pri moci demokrati a aspoň jednu komoru Kongresu ovládajú republikáni, dohoda sa nerodí ľahko.
Napríklad v roku 2011 boli Spojené štáty iba dni od bankrotu, kým sa našla dohoda, v rámci ktorej republikáni podporili navýšenie dlhu a demokrati rozpočtové škrty. Medzitým si však situácia vyžiadala zníženie ratingu od S&P na AA+. A ani finančný trh nevnímal neistotu ľahko.
V súčasnosti sa opakuje rovnaký scenár, no dohoda sa zdá ešte vzdialenejšia, pravdepodobnosť bankrotu vyššia a potenciálne následky dramatickejšie. Stačí sa pozrieť na kreditné swapy (CDS), ktoré naznačujú, že šanca na bankrot Spojených štátov je štyrikrát vyššia ako v prípade Grécka.
Súčasný dlhový strop stanovil Kongres na úrovni 31,4 bilióna dolárov, čo predstavuje 117 percent HDP. Ten sa dosiahol v polovici januára a americká vláda sa odvtedy nemôže viac zadlžovať. Každá vláda má však vyššie výdaje ako príjmy, a preto tá americká musela pristúpiť k úsporným opatreniam a postupne míňa svoju hotovosť.
Ministerka financií Janet Yellenová varovala, že prvého júna nastane deň D a americká vláda už nedokáže financovať všetky svoje záväzky. Vtedy bude musieť prestať platiť mzdy štátnym zamestnancom, sociálne dávky obyvateľom a v tom najhoršom prípade nebude mať na splátky svojich dlhov a nastane oficiálny bankrot.
Takýto krok by bol bezprecedentný a podľa Yellenovej slov by spôsobil „ekonomickú a finančnú katastrofu“. To si však nemyslí bývalý prezident Donald Trump. Ten v stredu v rozhovore vyzval republikánskych kongresmanov, aby nechali krajinu zbankrotovať, pokiaľ demokrati nesplnia ich požiadavky na „masívne fiškálne škrty“.
„Bolo by to lepšie, ako to, čo robíme teraz, pretože míňame ako opití námorníci,“ povedal D. Trump na margo súčasnej fiškálnej politiky. Republikáni obviňujú demokratov z vysokej inflácie, ktorú spôsobili masívne vládne výdaje v časoch covidu.
„Našu krajinu ničia hlúpi ľudia, veľmi hlúpi ľudia,“ povedal bývalý americký prezident. Hoci má 76 rokov, je najnádejnejším republikánskym kandidátom na prezidenta, keď ho podporuje 60-percent republikánskych voličov. Jeho slová preto budú v mať v Kongrese vážnosť.
Pozitívny ohlas však nenašli u CEO najväčšej americkej banky JPMorgan, Jamieho Dimona, ktorý na adresu D. Trumpa povedal, že „je to jedna z vecí, o ktorej nevie veľa“. Skutočne, to čo sa dialo na trhoch v roku 2011, môže byť len slabým záchvevom voči tomu, čo sa môže udiať v súčasnosti.
Hrozba „finančnej nehody“ narastá. Máme všetky ingrediencie potrebné pre Minského moment
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?