Keď Facebook oznámil na jeseň 2021 zmenu biznis zamerania na virtuálny svet – metaverse – odborníci prijali správu skôr pozitívne. Koniec koncov, metaverse ako takmer neprebádaný priestor ponúka príležitosti, ako ho integrovať a urobiť súčasťou nášho sveta. Pre Meta Platforms, čo bol logický nový názov pre materskú spoločnosť Facebook, však nastali v tomto roku horšie časy. Napriek tomu zostáva pre investorov do budúcnosti zaujímavým doplnkovým titulom.
Virtuálny svet ožíva
Využívanie 3D virtuálneho sveta je ešte len na začiatku, avšak toto prostredie už rozhodne nezíva prázdnotou. Napríklad Decentraland v prostredí metaverse, ktoré je založené na blockchaine, vo februári usporiadal prvú svadbu. Decentraland je firma, ktorá už pred nejakým časom spustila obchodovanie s pozemkami vo virtuálnych svetoch.
Na virtuálnej realite je postavená aj populárna hra Roblox a aj iné projekty. Meta Platforms verí v evolúciu sociálneho spojenia v spoločnosti do podoby virtuálnej reality a práve s ňou spája svoju budúcnosť. Ako tvrdia priaznivci virtuálnej reality, v metaverse sa dá nielen socializovať bez nutnosti fyzicky kamkoľvek chodiť, ale aj učiť, kooperovať a hrať spôsobmi, aké tu doteraz neboli.
Inteligentné okuliare pre virtuálny svet
Meta Platforms investuje do aktivít vo virtuálnom svete obrovské peniaze. Výsledkov majú byť napríklad aj nositeľné technológie ako inteligentné okuliare, ktoré budú jednou z brán do metaverse prostredia a umožnia účastníkom komunikovať so svetom okolo. Prvé inteligentné okuliare Ray Ban Stories vyvinula Meta Platforms s firmou EssilorLuxottica.
Okuliare umožňujú nahrávať zvuk a video na jeden dotyk. Mali by stáť 329 eur a byť dostupné online, ako aj vo vybraných obchodoch v Španielsku, Rakúsku a Belgicku v celkovo 20 variantoch. Od okuliarov si Meta Platforms sľubuje zásadný krok v implementácii virtuálneho prostredia do bežného života.
Rok 2022 je pre Meta (zatiaľ) pohromou
Každopádne, v tomto roku spoločnosti Meta „nejde karta“. Prvým dôvodom na prepad ceny akcií bola informácia o poklese počtu užívateľov na Facebooku prvýkrát za 18 rokov jeho existencie. Druhou „jóbovkou“ bola informácia, že kvôli GDPR bude firma možno donútená vypnúť Facebook a Instagram v Európe. Nasledovala správa o zrušení kryptomenového projektu Diem, ktorý mal ambíciu stať sa alternatívou tradičných fiat mien pre 2 miliardy ľudí.
Sériu bad news zakončila Meta správou o prudkom náraste nákladov na vývoj virtuálnej technológie pri zatiaľ veľmi skromných odhadoch ohľadom generovaných príjmov. Navyše, výsledky Meta jasne hovoria, že rast príjmov firmy sa vo všeobecnosti spomalil, a to kvôli konkurencii ďalších sociálnych platforiem.
Zuckerberg vypadol z TOP 10 boháčov
Dôsledkom zlých správ z úvodu roka a negatívneho sentimentu u investorov je prepad ceny akcií, a tým pádom logicky aj pokles hodnoty majetku zakladateľa firmy. Mark Zuckerbeg si zo svojho majetku odpísal desiatky miliárd eur a prvý raz po siedmich rokoch vypadol z TOP 10 najbohatších ľudí planéty.
Napriek rastúcim tržbám zisk padol
Vo finančnej správe za úvodný štvrťrok kvartál 2022 vykázala Meta tržby vo výške 27,91 miliardy dolárov, čo predstavuje medziročný rast o 6,64 percent. Meta tak zostala v trende posledných piatich rokov, keď jej výnosy a čisté príjmy každým rokom rástli. Avšak čistý zisk dosiahol ,,len“ 7,47 miliardy dolárov, čiže medziročne klesol o 21,40 percenta.
Meta má stále perspektívu
Aktuálne sa hodnota akcií nachádza na úrovni 184 dolárov, čo predstavuje takmer 390-percentný nárast od vstupu na burzu v roku 2012. Pesimistický pohľad zase hovorí, že od úvodu tohto roka klesla cena akcií Meta o viac ako 46 percent. A voči cenovému vrcholu zo septembra 2021 (378 USD za akciu) je nižšie už o polovicu. Napriek tomu stále platí, že Meta môže pre investorov stále predstavovať zaujímavé spestrenie investičného portfólia. Za predpokladu, že zvládne vyriešiť aktuálne problémy a jej angažovanie vo virtuálnom svete začne prinášať plody.
- Olívia Lacenová
Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora