Matovičovo OĽaNO zaznamenalo podľa posledných prieskumov preferencií voličskú podporu 15 percent. Je to iba polovica toho, čo im agentúra AKO namerala v apríli. Polčas rozpadu preferencii Igora Matoviča je teda pol roka.
A to, paradoxne, v situácii, keď sa politickým lídrom po svete darí. Koronakríza im dáva právomoci jasne reagovať a ponúkať ľuďom nádej, že na základe ich opatrení sa táto kríza čoskoro skončí. U Igora Matoviča nastáva pravý opak.
Zadubenosť
Jeho komunikácia je katastrofálna. Ešte väčším problémom sa stáva nesystémovosť jeho krokov, no najmä kľúčového ministerstva zdravotníctva. Pre väčšinu voličov je zrejmé, že príprava ministerstva na druhú vlnu zlyhala. I. Matovič to nechce priznať.
Premiér neustálymi tlačovými konferenciami presviedča voličov o svojej pravde, no ich počet sa rýchlo scvrkáva. Okrem toho sa zdá, že postoj jeho nevoličov voči nemu samému sa radikalizuje. To naznačuje rastúce napätie na domácej politickej scéne. Rozpory so SaS sú toho doterajším vyvrcholením.
Pritom tu máme iba začiatok druhej vlny epidémie, ktorá bude opäť ekonomicky devastačná, najmä na podnikateľské prostredie, ktoré medzičasom prišlo o svoje finančné rezervy.
V tejto situácii je kľúčové, aby akékoľvek prijímané kroky boli všeobecným konsenzom založeným na realistickej analýze následkov a dopadov. Takáto racionalita a štruktúrovaný prístup však nie je I. Matovičovi vlastný. Pol roka jeho vlády ukázalo, že ani nikdy nebude.
Zdravotníctvo v rozvrate. Rezortu chýba líder aj vízia
Rozpor
Našťastie je vo vláde viacero ministrov, ktorým vlastný je. Najvýraznejšie Milanovi Krajniakovi a Richardovi Sulíkovi. Sme rodina však udržiava s OĽaNO tichý pakt, a tak skutočnú kritiku nekoncepčných krokov na seba prevzala SaS. Pri jej rastúcich preferenciách sa stala tŕňom v oku premiéra.
OĽaNO už nie je najsilnejší politický subjekt. O pár týždňov by ju mohla predbehnúť aj strana Richarda Sulíka. Voliči totižto masovo utekajú od emocionálnych výlevov k racionálnym argumentom.
A keďže politický trh na Slovensku neponúka dostatočné alternatívy, R. Sulík sa pre mnohých stane menej zlou alternatívou. Samozrejme, za predpokladu, že súčasnú situáciu zvládne.
Zdá sa, že premiér chce svojimi krokmi vyprovokovať odchod SaS z koalície. Vie, že R. Sulík si to nemôže dovoliť. Jeho útoky sa preto budú pravdepodobne iba stupňovať. Pre Slovensko je to zlá správa.
Ako Matovič robí z hriechu cnosť. Podpora štátnej márnotratnosti je šokujúca
Kingmaker
V čase, keď krajina potrebuje silnú a stabilnú vládu, štát zažíva svoj najväčší povolebný politický rozkol. Z koalície nemá okrem SaS nikto záujem na nových voľbách. Najmä nie strana Za ľudí, ktorá je rozhodujúcou stranou súčasnej vlády.
Z verejných vyjadrení sa zdá, že Veronika Remišová pevne stojí za Igorom Matovičom. Za ľudí však nemusí byť jednotná strana, čo koniec koncov ukázali aj pnutia v strane pred jej nedávnym kongresom. Čím viac chybných krokov I. Matovič spraví, tým viac sa bude strana názorovo štiepiť. Ak bude V. Remišová bez výhrad podporovať politiku I. Matoviča, tým viac bude riskovať vlastný pád.
Odborníci sa obávajú, že príde tretia vlna. Sulík má pravdu – zatvárať nemôžeme bez dát
Útek
V politických kuloároch sa šepká, že by sa časť poslancov strany Za ľudí mohla preskupiť k R. Sulíkovi. A dokonca nielen zo Za ľudí, ale aj z OĽaNO.
Koronakríza útočí a výrazne zvyšuje napätie v koalícii. Pol roka Matovičovej vlády ukázalo, že líder OĽaNO sa nezmení. Zmena však nutná je a pravdepodobne čoskoro príde. Môže mať mnoho rôznych foriem a predpovedať ich dopredu je nemožné.
Isté však je, že koronakríza odhalila neschopnosť slovenskej vlády reagovať proaktívne. Vláda pokračuje v tom, čo vlády na Slovensku už robia 15 rokov – iba hasí požiare. Je tragédiou, že práve táto vláda – vláda bez vízie – má rozhodovať o dlhodobých štrukturálnych reformách Slovenska. Za štyri mesiace ani nedokázala sformulovať, čo chce vlastne spraviť.