Americký prezident pri každej príležitosti spomenie, že voľby boli sfalšované. Slovenský premiér dookola tvrdí, že za smrť tisícov ľudí môže nerealizované celoplošné testovanie, čo je maslom Richarda Sulíka a Zuzany Čaputovej.
V skutočnosti však zo 60 súdnych sporov ohľadom regulárnosti amerických volieb súdy odmietli 59. A bol to Ústredný krízový štáb, ktorý odmietol ďalšie Matovičove celoplošné testovanie. Odvtedy krízový štáb pre I. Matoviča stratil zmysel a už nikdy nezasadal.
Premiér urazený, že jeho návrh neprešiel, zanevrel a z riadenia epidémie sa vytratil. Jej velenie prenechal svojmu ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu, ktorého zdravotnícki experti aj z vnútra koalície považujú za neschopného.
Epidémia išla na Slovensku samospádom. No v susednom Rakúsku práve v tom čase chytil Sebastian Kurz opraty pevne do vlastných rúk. Kým na Slovensku sa robili polovičaté a nesystémové opatrenia, v Rakúsku nabral mladý kancelár odvahu k prísnemu lockdownu.
Matovič zachraňuje Nitru modrými papierikmi. Záchrana krajiny mu ale uniká
Na začiatku novembra S. Kurz nariadil zákaz vychádzania od ôsmej večer do šiestej ráno. Stretať sa mohlo najviac šesť ľudí z maximálne dvoch domácností. Okrem obchodov zatvoril aj školy. Na podobné kroky na Slovensku nenašiel nikto z politických lídrov odvahu. Najmä nie po „úspešnom“ plošnom testovaní.
Ukázalo sa, že rakúske opatrenia trafili klinček po hlave. Dokázali razantne eliminovať komunitné šírenie covidu a ku koncu roka sa mohli ísť Rakúšania lyžovať. Paradoxne sa mohli lyžovať aj Slováci napriek tomu, že situácia v krajine bola neporovnateľne horšia.
Ešte v polovici novembra malo Rakúsko týždenne 80 nových prípadov na 100-tisíc obyvateľov. Slovensko iba 30. No jeho opatrenia začali pomaly fungovať, kým na Slovensku sa efekt celoplošného testovania vytrácal.
Fico chráni zlodejov. Matovič chráni papalášov. Slovensko má na viac
Začiatkom decembra počet nových prípadov v Rakúsku klesol pod úroveň Slovenska a v poklese pokračoval až do konca roka. Na Slovensku naopak pokračoval v raste. A to napriek lockdownu. Dôvod je jednoduchý – slovenský lockdown bol deravý ako ementál.
Boj s covidom na konci roka ukázal cenné lekcie.
Prvou je, že I. Matoviča nezaujíma boj s koronavírusom podľa odporúčaní odborníkov. Zaujíma ho iba presadzovanie svojho vlastného prístupu – celoplošného testovania.
Druhou lekciou je, že epidemické opatrenia odporúčané ministrom zdravotníctva a prijímané hlavným hygienikom zlyhali. Slovensko sa dostalo medzi osem najhorších krajín z 30 štátov Európy v počet nakazených prípadov.
Kto odsabotoval nákup antigénových testov? Možno premiér a celkom úmyselne
Treťou lekciou je, že politika stratila akúkoľvek racionalitu. Podobne ako u D. Trumpa aj u I. Matoviča je hlavnou politickou doménou vytváranie nepriateľov a neustále útočenie na nich. Nejde o reálne argumenty a tobôž nie o pravdu. Ide o hľadanie obetného baránka, na ktorého sa dajú hodiť všetky problémy krajiny.
Momentálne má podľa premiéra R. Sulík na svedomí tisíce životov. Čoskoro to bude rastúca ekonomická kríza a vysoký slovenský dlh. Ak bude počas nového celoplošného testovania mrznúť, tak aj to bude Sulíkova chyba. V Matovičovej politike je to takto jednoduché.
Každý pyká za svoje hriechy. V Slovenskom politickom pekle sa ocitol R. Sulík a nevie ako z neho von. Jedna cesta je bolestnejšia ako druhá.
Matovičova politika je plná nenávistí, klamstiev a manipulácií. Proti takto toxickej zmesi sa nedá bojovať ničím iným ako pravdou, pokojom a principiálnosťou. A veriť, že voliči skôr či neskôr pravdu rozpoznajú.