Keď Marek Krajčí preberal úrad ministra zdravotníctva, mal pre Týždeň dlhší rozhovor o svojich zámeroch. Jedným z plánov bolo, podobne ako je to uvedené v programovom vyhlásení vlády, zaviesť jednu zdravotnú poisťovňu, pokiaľ súčasný systém zlyhá.

Po niekoľkých covidových mesiacoch sa ukázalo, že príležitosť robí zlodeja. Je jedno, či sa človek tvári ako kresťan alebo nie. Marek Krajčí si spolu s premiérom povedali, že dozrel čas na porušenie programového vyhlásenia a je treba slovenské zdravotníctvo znárodniť.

Neprehliadnite

Keď sa koalícia a opozícia zhodnú: zdravotníctvo je v zlom stave a chýba mu krízový manažér

Logika postavená na hlavu

Rozhovory o návrate socializmu do už značne štátneho slovenského zdravotníctva neboli vrcholom aprílového rozhovoru so Štefanom Hríbom. Stala sa ním bizarná myšlienka, že za všetky problémy štátneho zdravotníctva môže súkromný sektor.

Logika je jednoduchá. Súkromné firmy, najmä zdravotné poisťovne, podľa ministra korumpujú štátne organizácie. Manipulujú šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne a manipulujú riaditeľov štátnych nemocníc. Tlačia ich do toho, aby hospodárili stratovo. Keď dosahujú straty, štát musí dolievať do systému viac peňazí, čím súkromné poisťovne dosahujú zisky.

Na snímke je veľkokapacitné odberné miesto v Bratislave, kde testujú na ochorenie Covid-19.
Neprehliadnite

Najprv ich kritizoval, teraz mu zachraňujú hlavu. Teoretizovanie o socializme životy nezachráni

Nový minister preto okamžite vymenil šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne aj riaditeľov najväčších slovenských nemocníc. Všade dosadil svojich ľudí, mnohých bez odbornosti a kvalifikácie, no s pocitom zadosťučinenia, keďže pochádzajú z jemu blízkeho kresťanského prostredia.

Výsledok? Všeobecná zdravotná poisťovňa musela byť na jeseň dvakrát dofinancovaná sto miliónmi eur. Obrovské peniaze sa opäť rozplynú vo vybraných štátnych nemocniciach. Tragédia pokračuje.

Neprehliadnite

Richard Raši: Minister Krajčí zlyhal, prípadov Covidu mohol byť zlomok. Dajme tam epidemiológa

Dobrí a zlí

Financie ale potrebuje zdravotníctvo ako celok, keďže výpadky príjmov zo zdravotného poistenia v čase covidu sú obrovské. No tým, že peniaze do zdravotníctva pôjdu iba cez štátnu poisťovňu, dofinancujú sa iba tí poslušní – tí, ktorí budú bez reptania poslúchať ministra.  

Ohýbanie zákonov, destabilizácia systému a neodbornosť sa stali každodennou politikou Igora Matoviča a Mareka Krajčího. Akonáhle sa niekto postaví za princípy konkurenčného trhu v zdravotníctve, je označený, že ho platí Penta.

Avšak pohľad na fungovanie neštátnych nemocníc a ďalší masívny útek poistencov zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) ukazujú, že súkromný sektor je pre väčšinu ľudí omnoho akceptovateľnejší scenár ako rozpadávajúce sa štátne nemocnice.

Igor Matovič, Marek Krajčí, Cyprus
Neprehliadnite

Matovič zaútočil na dva milióny Slovákov. Chce ich vrátiť do socializmu

Slúžka štátu

Napriek masívnej reklamnej kampani sa do VšZP tento rok prihlásilo menej ako 10-tisíc poistencov. Opustilo ju pravdepodobne ďalších viac ako 100-tisíc ľudí. Pri takomto exode by bolo otázkou času, kedy poisťovňa stratí svoj takmer monopol. A ten je pre ministra zdravotníctva a premiéra kľúčový.

60-percentné postavenie VšZP na trhu je garanciou, že proti štátu sa nedokáže postaviť nikto. Žiadna organizácia pôsobiaca v slovenskom zdravotníctve si nemôže dovoliť neuzavrieť zmluvu s VšZP. Ak by sa tak stalo s Dôverou alebo Unionom, dá sa to prežiť. Ale výpadok dvoch tretín príjmov je pre každú spoločnosť financovanú z verejného zdravotného poistenia likvidačný.

M. Krajčí a I. Matovič vedia, že majú v rukách žolíka, s ktorým dokážu všetkým vytrieť zrak.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO)
Neprehliadnite

Diletantstvo a arogancia ministra Krajčího ohrozujú zdravotnú starostlivosť pre 40 % populácie

Alfa a omega

Znárodniť slovenské zdravotníctvo, je minimálne po technickej stránke, jednoduché. Stačí vytvoriť situáciu, aby väčšina subjektov pôsobiacich v zdravotníctve dosahovala zo svojej činnosti stratu.

Tým, že štát bude platiť za svojich poistencov (deti, dôchodcovia, študenti) málo, do zdravotníctva bude prúdiť menej peňazí, ako je naplánované. Zdravotné poisťovne dosiahnu vysoké straty.

Stratu VšZP však štát zaplatí z daní všetkých občanov, ostatné poisťovne ale vláda nechá v štichu. Keďže pre súkromné poisťovne ide o straty v objeme desiatok miliónov eur, budú sa musieť o ne znižovať výdavky na zdravotnú starostlivosť svojich poistencov.

Štát týmto krokom rozdelí poistencov na tých, ktorým preplatí všetko – to sú poistenci VšZP, a tých – ktorí majú smolu, pretože sú poistení v súkromných poisťovniach. Takíto ľudia môžu mať už čoskoro zhoršený prístup k zdravotnej starostlivosti. Aj preto vznikla petícia Stop hazardu so zdravím, do ktorej sa zapojilo už takmer 50-tisíc ľudí, ktorí odmietajú dvojitý meter pre občanov Slovenska.

Heger
Neprehliadnite

Buď minister financií nerozumie, ako funguje zdravotné poistenie alebo klame. Čo je horšie?

Cesta k znárodneniu

M. Krajčí s I. Matovičom veria, že odstavia súkromné poisťovne a budú môcť týmto pokútnym spôsobom od nich lacno získať poistný kmeň. To je však iba začiatok príbehu. Tým, že VšZP nebude mať konkurenciu, začne tvrdý politický hon na všetkých, ktorí neposlúchajú.  

Ministrom zdravotníctva riadená VšZP bude politickým nástrojom, ktorý bude určovať s kým a za akých podmienok sa budú uzatvárať zmluvy s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Či to bude ambulancia, laboratórium alebo nemocnica – pokiaľ zariadenie nebude poslúchať ministra, monopolná VšZP s ňou zmluvu neuzatvorí, alebo ju uzatvorí s nevýhodnými podmienkami.

Čoskoro tak osud vyvlastnenia zdravotných poisťovní môžu nasledovať aj mnohí ambulantní lekári, polikliniky či iné neštátne zariadenia. Bude sa môcť splniť veľký Krajčího sen – opäť socialistické slovenské zdravotníctvo, ktoré ako povedal, „sme si nechali rozbiť trhom“.

Marek Krajčí a koronakríza
Neprehliadnite

Zdravotníctvo v rozvrate. To je bilancia pol roka ministrovania Mareka Krajčího

Bez škrupúľ

Nekalé konanie voči súkromným poisťovniam je iba začiatkom grandiózneho plánu Matovičovcov znárodniť slovenské zdravotníctvo. Jediný, kto sa na tomto divadle odmietol podieľať, je SaS.

Dokonca aj strana Za Ľudí, ktorá pred voľbami tvrdo stála za princípmi trhu aj konkurencie v zdravotníctve, podporila druhé navýšenie kapitálu VšZP. Túžba po moci a prerozdeľovaní eurofondov sa ukázala silnejšia ako morálne princípy.

Taká už je politika. Celé Slovensko bolo svedkom neschopnosti ministerstva zdravotníctva riešiť prípravu na covid. No to bol iba slabý odvar toho, čo slovenské zdravotníctvo v najbližších rokoch pri vláde demagogických socialistov čaká.

16. schôdza vlády SR
Neprehliadnite

Ako Matovič robí z hriechu cnosť. Podpora štátnej márnotratnosti je šokujúca

Upozornenie
Vydavateľstvo NMH, ktorého súčasťou je aj TREND, rovnako ako zdravotná poisťovňa Dôvera, sú vlastnené spoločnosťou Penta Investments