Dá sa predpovedať reálne zhodnotenie? Ak to nie je možné, prečo ich potom sexy investovať?

Róbert Kopál: Dovolím si hoci diablov advokát a budú zámerne spochybňovať. Čo vás, ľudia, zaujíma? Nejaké nominálne číslo alebo reálne zhodnotenie? Pomohol by som si výrokom „Dajte mi pevný bod a pohnem vesmírom“. Dajte mi fixnú infláciu a potom sa môžeme baviť o tom, či konkrétne zhodnotenie je alebo nie je sexy. Som presvedčený, že vás pri investovaní zaujíma, aby ste o peniaze neprichádzali a bavíme sa o reálnom zhodnotení. Mám pre vás dve správy.

Mám za sebou 30 rokov skúseností z investovania a neviem povedať, aké bude reálne zhodnotenie. Neinvestujem, pretože očakávam nejaké zhodnotenie, nejaké konkrétne číslo, investujem, lebo som z princípu presvedčený, že investujem do aktív, tovarov a služieb, ktoré my ako bežní spotrebitelia potrebujeme pre bežný život. Na investovaní je podľa mňa sexy to, že vieme investovať do všetkých oblastí nášho života.

My ako Slováci sme orientovaní najmä na reality, lebo máme pocit, že sú pevne spojené so zemou, že nehnuteľnosť nestratí na hodnote a že je to najbezpečnejšie. Nie je to pravda. Okrem bývania potrebujeme jesť, piť, cestovať a mnohé iné služby. Pre mňa bezpečná cesta, keď sa bavíme o investovaní, je hľadať tieto tovary a služby.

Aj nové, ktoré prichádzajú, lebo život je v pohybe. Prichádzajú nové výzvy, treba hľadať to, čo je zaujímavé. Som skôr tradičný investor, ale poviem osobnú skúsenosť so spoločnosťou Tesla. Bol som na konferencii pred pár rokmi Českej republiky, kde vystúpili renomovaní odborníci, špičkoví analytici a všetci desať sa zhodli, že Tesla do 9 mesiacov skrachuje.

Lebo vypočítali exaktne, že musia skrachovať, pretože im dôjde voľný cash flow. Dokonca vtip koloval, že Tesla nespaľuje benzín, ale hotovosť investorov. Mal som vtedy nakúpenú Teslu a mal som dilemu. Potom som si povedal, že napriek tomu, že všetci sa zhodujú, že Tesla skrachuje, niečo si nechám.

Časť som odpredal, aby som uzavrel zisk, ktorý som tam dosiahol a ostatných som si nechal. Tesla potom dramaticky akcelerovala, lebo sa Musk tri týždne zavrel vo fabrike a dokázal to, čo všetci tvrdili, že sa nedá.

A teraz sa dobrá správa. Zatiaľ čo zospodu prerobíte maximálne 100 percent, tak možný výrobok ohraničený nie je. Keď neshortujete, samozrejme.

Lukáš Kovanda: Vyjdem zo štúdie ktorá je v poslednej dobe jedna z najsťahovanejších a ktorá hovorí, ako sa v uplynulých 100 rokoch darilo reálne zhodnocovať rôzne druhy aktív alebo investícií v čase rapídnej inflácie (pokiaľ bola 5 percent a vyššia) v USA, v západnej Európe, v Japonsku a Veľkej Británii.

Záver je, že akcie s infláciou prehrávajú, s výnimkou jediných a to akcií energetických firiem, ktoré rapídnu infláciu dokážu poraziť. Žiadne iné akcie rapídnu infláciu poraziť nedokázali - teda aspoň na základe historickej skúsenosti.

Čo sa týka dlhopisov, tak tie tiež prehrávajú svoj boj s rapídnou infláciou a ich reálne zhodnotenie je tiež záporné. Výnimku tvoria dlhopisy, ktoré sú protiinflačné.

Čo skutočne infláciu dokáže poraziť a aktuálne to sledujeme v priamom prenose, sú suroviny. Investície do surovín – napríklad ropy, plynu, niklu, medi alebo obilia porážajú aj historicky infláciu napríklad aj o desiatky percent. Nie je to prekvapujúce, pretože rastúce ceny potravín a energií sú vlastne zdroj inflácie. Pokiaľ sa chceme inflácii dobre brániť, potom je dobré investovať priamo do toho, čo infláciu spôsobuje a narastá na cene.

Môžeme investovať nielen prostredníctvom termínovaných kontraktov do týchto surovín, ale napríklad aj prostredníctvom komoditných fondov alebo prostredníctvom mien krajín (napríklad Austrália alebo Kanada), ktoré sú surovinovo bohaté a ktoré by mohli zhodnocovať, keď suroviny zdražujú.

Čo sa týka ďalších investícií, tak kryptomeny za sebou nemajú dlhý časový rad, takže si ich nedovolím hodnotiť. Hoci si myslím, že mať jednotky percent kryptomien v portfóliu je v súčasnej dobe správne a že najväčším rizikom finančných trhov je nemať kryptomeny žiadne.

Zostávajú alternatívne investície, napríklad známky, víno, umenie. Všetky tieto alternatívne investície, podľa štúdie, ktorú som spomínal, dokážu poraziť rapídnu infláciu v rozmedzí od 5 do 10 percent reálneho výnosu. Do týchto vecí je možné investovať, žiada si to však expertízu a dlhé roky skúseností. Kto ich nemá, tak ich pravdepodobne v tejto inflačnej vlne nezíska. Preto nie sú aktuálne pre laikov tieto investície z praktického hľadiska využiteľné.

Michal Májek: Lukáš pekne povedal, ktorým aktívam sa darilo historicky, v časoch vysokej inflácie. Náš veľký problém je, že dopredu nevieme, aké bude to najbližšie prostredie. Bude vysoká inflácia pokračovať ďalej alebo nie? Viem, ktoré aktíva sú lepšie v čase inflácie, ako investor mám ale veľmi ťažkú ​​úlohu, čo urobiť s touto informáciou.

Viem, že komoditám sa veľmi dobre darí – kto však reálne držal komodity na začiatku roka 2020 alebo v auguste 2020, kedy komodity začali silnejšie stúpať po 6 rokoch brutálneho bear marketu, kedy stratili asi 60 percent? Teraz sú populárne a majú za sebou obrovské zhodnotenia, o ktorých nevieme, či budú naďalej pokračovať.

Pre komodity alebo zlato sú klasické boom and bust cykle – dokážem zarobiť strašne veľa v krátkom čase, ale potom 20 rokov nevyrobia nič alebo strácajú. Ako investor sa môžem snažiť zarobiť v dobrých časoch, ale potom musím prečkať aj tie negatívne a mať v portfóliu niečo 20 rokov, čo mi nič nevyrobí, je strašne, strašne ťažké. Po prvé neviem, či bude inflačné prostredie naďalej pokračovať, po druhé, aj keď si kúpim tie správne aktíva, je otázne, ako dlho a či ich budú držať neustále pasívne.

Lukáš Kovanda: Súhlasím, že v prípade komodít najlepší čas na investovanie do nich, sa zdá byť za nami. Na druhej strane si myslím, že komodity zostanú vysoko dlho, aspoň v Európskej únii. Tiež je potrebné selektívne pristupovať k jednotlivým konkrétnym firmám.

Napríklad akciám spoločností ako je poľský Orlen alebo maďarský MOL sa môže dariť, pretože sú v špecifickej situácii, kedy budú ešte nejaký čas nakupovať lacnú ruskú ropu a výsledné produkty predávať za západné ceny. Preto je konsezus na trhu, že tieto firmy za ďalších 12 mesiacov zhodnotia svoje akcie viac ako o výšku inflácie, ktorú ďalších 12 mesiacov očakávame. Hovorím o inflácii na Slovensku aj v Českej republike. Pravdepodobne aj vtedy, ak sa investícia uskutoční práve teraz.

Dušan Šulov: Hovorím si, že keď úplný laik sleduje v médiách také naháňanie výnosov, môže ho to dostať na takzvanú „investičnú horskú dráhu“, kedy, keď niečo narastie, začne to sledovať, potom, keď to má zaujímavý výnos, do toho vstúpi a keď to výraznejšie klesne, tak to zo strachu odovzdá. Takto prichádza mnoho ľudí o peniaze.

Mali by dnes ľudia meniť svoje investičné portfóliá?

Martin Luňáček: Treba si povedať, aký som investor – či som dlhodobý, pravidelný investor alebo krátkodobý špekulant, ktorý sa snaží naháňať výnosy. Druhá otázka je, aké portfólio aktuálne držím. Pokiaľ aktuálne držím dobre diverzifikované portfólio, kde mám akcie, dlhopisy, mám tam nejaké komunity, drahé kovy, mám tam časť kryptomien, prípadne ďalšie alternatívy, tak ak som dlhodobý, pravidelný investor, najlepšia rada z nášho pohľadu je aktuálne nerobiť vôbec nič.

Držať sa svojho plánu, využiť nižšie ceny pre nejaké dokúpenie, opäť ideálne diverzifikovaného balíčka, ktorý už v podstate mám, pretože ako odznelo od kolegu, my vieme, čo je teraz, vieme, čomu by sa bývalo darilo, keby sme si to nakúpili predtým, ale nevieme aká bude budúcnosť.

Pokiaľ je niekto krátkodobý špekulant a nie je profesionál v zmysle, že 8 hodín denne sleduje a číta všetky správy, takému človeku by som skôr odporučil, nech sa nesnaží toto robiť, pretože ľuďom sa v priemere nedarí dobre reagovať a špekuláciami peniaze zo situácie vyťažiť. Odporučil by som mu, aby sa snažil priblížiť diverzifikovanému portfóliu. Aby bol pravidelný, dlhodobý investor.

V panelovej diskusii z konferencie Invest Summit – Invest Generation v bratislavskom HubHube sa naďalej dozviete, čo je tradičné investovanie, aký je realistický ročný výnos a aké externé vplyvy ovplyvňujú investovanie. Panelová diskusia začína na videu v čase 15:55.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora