Najstaršiu kryptomenu bitcoin aktuálne vlastní približne 17 percenta svetovej populácie vrátane 46 miliónov obyvateľov Spojených štátov. Zároveň bitcoin funguje ako reálne mena v niektorých nadnárodných firmách ako Amazon, Microsoft alebo Home Depot. Celkovo v svetovej ekonomike aktuálne kolujú bitcoiny v hodnote 36 biliónov dolárov.
Práve pre obrovskú kapitalizáciu vyvoláva veľkú pozornosť každý pohyb tejto kryptomeny. V posledných týždňoch silnejú obavy, že kryptomeny by mohli stáť pred ďalším katastrofickým prepadom. Stačí pripomenúť, že výpredaj počas minulého mesiaca zobral bitcoinu približne polovicu hodnoty a kryptomena sa prepadla na úroveň 30-tisíc dolárov.
Investori vyjadrujú podporu kryptu kvôli inflácii
Je otvorenou otázkou, či tvrdé slová Elona Muska a opatrenia čínskej vlády proti kryptomenám boli len chvíľkové zakopnutie v rastovom trende alebo môže ísť o dlhodobejší problém. Na strane „krypto-optimistov“ sú uznávaní investori ako Ray Dalio alebo Carl Icahn a tiež investičné banky JPMorgan a Goldman Sachs, ktoré vyjadreniami podporujú svet digitálnych mien (najmä ethereu a bitcoinu). Dôvody ich aktivity môžu byť rôznorodé, avšak vyjadrenia investorov indikujú ako najpravdepodobnejší dôvod infláciu.
„Myslím si, že súčasná inflácia je prirodzeným manifestom,“ povedal R. Dalio a dodal „Zažili sme ju v 70. rokoch a ak príde opäť, ľudia budú hľadať alternatívy uchovania hodnôt mimo dolára. Dolár bol doteraz rezervnou menou, ale ak sa bude naďalej tlačiť v takom množstve, už nebude.“
Carl Icahn sa pre Bloomberg Markets Taylor Riggs pred časom vyjadril, že nevlastní žiadne digitálne meny, ale plánuje investovať až 1,5 miliardy dolárov. Jeho preferencia je ethereum, ktoré je možné použiť ako platobný systém aj ako uchovávateľa hodnoty. Pre porovnanie – bitcoin slúži len ako uchovávateľ hodnoty.
Výrazný náskok pri poplatkoch
Aj keď počet bitcoinových transakcií je oveľa menší, ako v prípade využívania platobných systém Visa alebo Mastercard, sieťou tejto kryptomeny sa už presúvajú obrovské objemy peňazí. Bitcoin v skutočnosti nie je konkurenciou spomenutých spoločností, ale skôr doplnok a riešenie problému poplatkov za platby.
Je ľahké povedať, že bitcoin je pomalý a drahý pri porovnaní s klasickým bankovým prevodom. No pri bližšom pohľade zistíme, že pri priemernej cene 35 dolárov za cezhraničnú platbu je opak pravdou. Svoju rolu pri porovnaní hrajú aj tarify, ktoré pri platbách cez centralizovaného sprostredkovateľa môžu pokojne ukrajovať z posielanej sumy. V niektorých prípadoch dokonca presun peňazí vyžaduje povolenie a oprávnenie. Kryptomeny všetky tieto obmedzenia obchádzajú, a to na strane odosielateľa aj prijímateľa.
V ideálnom svete by bitcoin prekonal 100-tisíc dolárov
Skúsme si to zhrnúť. V prospech bitcoinu hovorí aktuálny objem aktivity, možná úspora nákladov pre milióny používateľov na celom svete a akceptácia rešpektovanými spoločnosťami. Pritom len jedno až dve precentá celkového vyťaženého objemu bitcoinov sa používa na nelegálne účely. Tieto faktory skutočne stavajú bitcoin do špeciálnej pozície.
Na druhej strane stoja vysoké náklady na prevádzku a odlišnosť od doposiaľ používaných platobných systémov. V ideálnom svete bez regulácii zo strany vlád by pravdepodobne jeden bitcoin už dávno dosiahol hodnotu 100 000 dolárov. V realite ide pri kúpe bitcoinu ešte stále skôr o stávku na to, že vlády nebudú kryptomeny príliš obmedzovať alebo zdaňovať. Ak sa to potvrdí, môže sa spoločnosť v modernizácii finančného systému reálne posunúť o krok ďalej. V opačnom prípade to môže byť labutia pieseň pre investorov, ktorí do bitcoinu investovali príliš.
- Lukáš Baloga
Popri štúdiu na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave zbieral prvé skúsenosti ako junior analytik v brokerských spoločnostiach. Nedávno ukončil postgraduálne štúdium na NTU v Nottinghame. Ako hlavný analytik ProfitLevel a pracovník dealingu sa v súčasnosti venuje predovšetkým makroekonomickému dianiu a jeho aplikovaniu na finančné trhy. Jeho prácou je zároveň príprava podkladov pre investovanie do rôznych finančných nástrojov.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora