Vleky a lanovky sa akosi stali stredobodom pozornosti slovenských politikov. Kým ostatné sektory ekonomiky upadajú bez akejkoľvek pomoci štátu, v parlamente sa poslanci bez hanby snažili presadiť návrh na zníženie DPH na pomoc zimným strediskám. Pomoc tomuto „kľúčovému“ sektoru ekonomiky sa neudiala prvýkrát.

Pamätníci covidu sa môžu rozpamätať na druhú vlnu, ktorá priniesla prvý nehanebný kšeft vtedajšej vlády vedenej Igorom Matovičom. Kým pred Vianocami roku 2020 epidemiológovia bili na poplach, vláda si cez sviatky presadila otvorené kostoly a lyžiarske strediská s odôvodnením, že ľudia potrebujú pookriať na tele aj na duchu. Následkom bola jedna z najsilnejších epidémii na svete, rekordné množstvá mŕtvych a uzatvorenie celej ekonomiky na mesiace.

Tentokrát to také bolestné nebude, no princíp ostáva rovnaký a ukazuje, že nejde o náhodu. Z povestného bojovníka proti korupcii, Igora Matoviča, sa stal kšeftár sekundujúci samotnému Borisovi Kollárovi. Ten povedal, že na znížení DPH na lyžiarske vleky sa dohodol s ministrom financií.

Nenadarmo sa hovorí, že moc korumpuje. A absolútna moc, akú teraz zažíva zdanlivo menšinová vláda, korumpuje absolútne. Parlament už nie je miestom, kde by sa vecne riešili zákony, ako pomôcť Slovensku. Zníženie DPH na vleky krajinu naopak poškodí, keď prostriedky, ktoré by mohli cez výber DPH ísť na pomoc ľuďom v núdzi, sa použijú na podporu luxusných statkov, akým lyžovanie je. Sociálna politika I. Matoviča a B. Kollára má zjavne svoje limity.

Dlhová pasca sklapla
Neprehliadnite

Dlhová pasca sklapla. Populisti zabíjajú budúcnosť Slovenska

Národná rada už nie je o riešení zákonov na zlepšenie budúcnosti krajiny. Je to tržnica, kde sa rôzne skupiny poslancov budú snažiť presadiť svoje vlastné záujmy. Niekedy sa spoja ficovci s matovičovcami, aby presadili likvidačné príplatky za sviatky a víkendy. Inokedy sa spoja kotlebovci s kollárovcami, aby presadili vyššie zdanenie najbohatšieho Slováka cez zdaňovanie eurstreamu. A keď je treba, dokážu na svoju stranu získať aj „nezištného“ Martina Klusa, ktorý úplnou náhodou vystúpil z klubu SaS, a podporil snahu vlády o znárodnenie druhého piliera.

Ani nejde o to, čo týmto poslancom sľúbia a koľko to bude celú spoločnosť stáť. Ide o princíp. A ten spočíva v tom, že krajina s najnižšou životnou úrovňou v eurozónenajnižšou perspektívou budúcnosti ide samospádom. Obidvaja koaliční lídri sledujú iba svoj vlastný prospech a krajina sa ženie do úpadku, ktorý nemá historické paralely.  

Ak sa niekedy z tejto šlamastiky krajina dostane, bude veľmi trpko spomínať na bezmocné vládnutie Eduarda Hegera, šialené rozpočtovanie Igora Matoviča a legislatívny chaos Borisa Kollára. S takýmito lídrami sa Slovensko Európe bude len vzďaľovať.   

Matovič a Fico
Neprehliadnite

Slovensko je najdrahšia krajina vo východnej Európe s najnižšími mzdami v eurozóne