Množstvo vzájomne prepojených „megahrozieb“ ohrozuje našu budúcnosť. Zatiaľ, čo niektoré z nich sa tvoria dlho, iné sú nové. Tvrdohlavo nízka inflácia z obdobia pred pandémiou vystriedala dnešnú nadmerne vysokú infláciu. Sekulárna stagnácia – nízky rast v dôsledku slabého agregátneho dopytu – sa vyvinula do stagflácie, keďže negatívne šoky agregátnej ponuky sa spojili s účinkami uvoľnenej menovej a fiškálnej politiky.

Kedysi boli úrokové sadzby príliš nízke – alebo dokonca záporné – teraz rýchlo rastú, zvyšujú náklady na pôžičky a vytvárajú riziko kaskádových dlhových kríz. Vek hyperglobalizácie, voľného obchodu, offshoringu a dodávateľských reťazcov just-in-time ustúpil novej ére deglobalizácie, protekcionizmu, reshoringu (alebo „friend-shoringu“), bezpečného obchodu a nadbytočných just-in-case dodávateľských reťazcov.

Nové geopolitické hrozby navyše zvyšujú riziko studenej aj horúcej vojny a ďalej balkanizujú globálnu ekonomiku. Účinky zmeny klímy sú čoraz závažnejšie a prejavujú sa oveľa rýchlejším tempom, než mnohí predpokladali. Je pravdepodobné, že aj pandémie budú čoraz častejšie, virulentnejšie a nákladnejšie. Pokroky v oblasti umelej inteligencie, strojového učenia, robotiky a automatizácie hrozia, že spôsobia väčšiu nerovnosť, trvalú technologickú nezamestnanosť a smrtiace zbrane, pomocou ktorých možno viesť nekonvenčné vojny. Všetky tieto problémy podnecujú odpor proti demokratickému kapitalizmu a posilňujú populistických, autoritatívnych a militaristických extrémistov z pravej aj ľavej strany.

To, čo som nazval megahrozbami, iní nazvali „polykríza“ – ktorú denník Financial Times nedávno označil za svoje módne slovo roka. Kristalina Georgievová, výkonná riaditeľka Medzinárodného menového fondu, hovorí o „sútoku nešťastí“. Svetová ekonomika, varovala minulý rok, čelí „možno najväčšej skúške od druhej svetovej vojny“. Podobne bývalý minister financií USA Lawrence H. Summers tvrdí , že čelíme najakútnejším ekonomickým a finančným problémom od finančnej krízy v roku 2008. Svetové ekonomické fórum (WEF) vo svojej najnovšej správe o globálnych rizikách – vydanej tesne predtým, ako sa tento mesiac zišli elity v Davose, aby prediskutovali „spoluprácu v roztrieštenom svete“ – varuje pred „jedinečným, neistým a turbulentným desaťročím“.

Bez ohľadu na terminológiu existuje zhoda, že čelíme bezprecedentnej, nezvyčajnej a neočakávanej úrovni neistoty. V najbližšom období môžeme očakávať väčšiu nestabilitu, vyššie riziká, intenzívnejšie konflikty a častejšie ekologické katastrofy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa