Každý čitateľ britských médií si za posledné týždne mohol všimnúť neustálu a neutíchajúcu kritiku Európskej únie. Najprv kvôli pomalému očkovaniu, potom kvôli zákazu vývozu AstraZenecy a nakoniec kvôli prehnanej reakcii na tvorbu krvných zrazenín. Britské médiá sa jednoducho snažia racionalizovať si svoje rozhodnutie opustiť Európsku úniu.
AstraZeneca sa stala akýmsi symbolom britského úspechu a zároveň európskeho zlyhania. Všetko sa malo potvrdiť tento týždeň, keď Spojené kráľovstvo zaočkovalo polovicu svojej populácie a od pondelka začalo uvoľňovať epidemické opatrenia.
No už v utorok sa zistilo, že také jednoduché to nebude. Dôvod je prozaický – AstraZeneca.
Kolektívna imunita
Kolektívna imunita vzniká vtedy, keď populácia získa voči chorobe takú imunitu, že nedokáže vzniknúť nová epidémia. Práve v pondelok, spolu so štrnganím pivových pohárov na otvorených terasách londýnskych pubov, vedci z University College London ohlásili, že kolektívna imunita v Británii bola dosiahnutá.
Jednak ju spôsobilo masívne očkovanie a jednak značné premorenie populácie. Výskumníci vypočítali, že až tri štvrtiny Britov sú už voči koronavírusu imúnni. Nový koronavírus by mal byť na ceste k totálnemu vyhubeniu. Dôvod zdvihnúť pint piva.
Nie všetci s tým ale súhlasia. Vedci z Imperial College si myslia, že model nadhodnocuje silu vakcín a neadekvátne započítava klesajúcu imunitu a nové varianty. Hneď v utorok sa ukázalo, že pravda je pravdepodobne na ich strane.
Slovensko a východná Európa si vybrali lacné vakcíny. Teraz prichádzajú následky
Londýn v panike
Do utorka bolo v južnom Londýne hlásených 44 prípadov juhoafrického variantu koronavírusu B.1.351. Tento variant sa vyskytuje v mnohých európskych krajinách, no jeho pomerne veľké rozšírenie v Londýne vyvolalo okamžitú reakciu.
Všetci obyvatelia oblasti o počte viac ako 600-tisíc ľudí boli požiadaní dať sa bezodkladne otestovať presnými PCR testami. Dôvodom je snaha vlády zistiť, ako výrazne sa rozšíril juhoafrický variant, ktorý do Londýna doniesol cestovateľ z Južnej Afriky ešte vo februári – predtým, ako začala platiť povinná štátna karanténa.
Londýnčania tak odložili svoje pivá a stali si do radu na výtery. Platí to pre každého, kto má viac ako 11 rokov, či má príznaky alebo nie. Pre Britániu je totiž kľúčové, aby si krajina dokázala s juhoafrickým variantom poradiť. Dôvod je prozaický – láska k domácemu maznáčikovi AstraZenece.
Ďalšia krajina zastavuje očkovanie vakcínou od AstraZenecy. Krvné zrazeniny nemusia byť náhodné
Britská voľba
Vakcíny od britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca sú základom britskej očkovacej stratégie. Do leta by až 80 percent populácie malo byť zaočkovaných práve ňou. Kým britskú vládu hrozba tvorby krvných zrazením príliš netrápi, trápi ju hrozba juhoafrického variantu.
Menšie klinické skúšanie AstraZenecy v Juhoafrickej republike totiž ukázalo, že účinnosť vakcíny voči domácemu variantu je iba chabých desať percent. Vakcína síce pomáha pri znížení počtu hospitalizácii a úmrtí, no nebráni prepuknutiu ochorenia a jeho šíreniu.
Keby sa v Spojenom kráľovstve rozšíril juhoafrický variant, na kolektívnu imunitu môže vláda nielen zabudnúť, ale prakticky začína od začiatku. AstraZeneca sľubuje dodanie podpornej vakcíny na boj s týmto variantom až na jeseň.
Najväčším paradoxom situácie je stav, kedy očkovanie úspešne potláča britský variant koronavírusu, čo môže viesť k otvoreniu priestoru pre rýchly nástup iných variantov.
Krajiny, ktoré vsadili na lacnú AstraZenecu ako Slovensko, môžu mať už čoskoro, rovnako ako Británia, ďalší problém na stole.