Je neuveriteľné, s akou ľahkosťou mienkotvorný komentariát zľahčuje napätie medzi Litvou a Ruskom, ktoré sa stupňuje pre zastavené dodávky do Kaliningradu a sankcie EÚ na tieto dodávky.
Hrajú sa so slovíčkami. Vraj to nie je blokáda, ale sankcie, vraj ich autorom nie je Litva, ale EÚ. Akoby sa to Litvy takmer ani netýkalo.
Pritom je to presne naopak. Iste, je pravda, že ide o sankcie a tie sú opatrením celej EÚ. Ale je to úplne vedľajšie. Litva je predsa suverénnym členom EÚ a NATO, za opatrenia, ktoré sa schvália v Bruseli, nesie zodpovednosť. A to platí aj vtedy, keby ju k tomu niekto väčší a silnejší povzbudzoval. Alebo aj vtedy, keby si vágnejší jazyk z Bruselu či Washingtonu vysvetlili ako dôvod na tvrdý postoj k sankciám a zastavenie vlakov do Kaliningradu.
Na hranici toho sporu je Litva, ona zaplatí najväčšiu cenu, ak dôjde k najhoršiemu.
Najskôr k tým slovám. To zľahčovanie a neuvedomovanie si dôsledkov je neznesiteľné. Názory mladučkých analytikov urážajú verejnosť. Je úplne nepochopiteľné, ako chýba povedomie, že existujú isté typy sankcií, ktoré vedú priamo k vojne.
Veď si to len uvedomme, ide o rozšírenie vojny a včera v rozhlase RTVS tento spor akýsi analytik nazval ruskou hystériou. Aký význam majú pre verejnú debatu analytici, ktorí nerozumejú vojne a nepoznajú dejiny?
Zásadným problémom je dynamika tohto sporu do najbližších týždňov. Zatiaľ sa sankcie týkajú tovarov ako železo a luxusný tovar, začiatkom júla by sa mali začať týkať aj cementu, začiatkom augusta uhlia a tuhého paliva a neskôr aj ropy. A to je nebezpečná špirála.
Mladučkí analytici to nevedia, keďže sa to stalo pred tým, než sa narodili, ale keď počas druhej svetovej vojny došlo k podobným sankciám proti Japonsku (týkali sa ropy), viedlo to priamo k útoku na Pearl Harbor.
Američania tiež najskôr proti militaristickému Japonsku zaviedli sankcie, ktoré sa týkali kovov, stavebného a iného materiálu na vojenské účely. Ropu ale zo zoznamu vynechali, Roosevelt vedel, že ide o radikálny krok, po ktorom môže nasledovať jediná vec. Sankcie na ropu zaviedli až v júli 1941. K Pearl Harboru došlo 4 mesiace potom.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?