Uniknuté informácie zo stredajšieho rokovania Akademického senátu Právnickej fakulty UK v Bratislave o nominácii Daniela Lipšica na kandidáta fakulty na post špeciálneho prokurátora potvrdili dlhodobé špekulácie o ambíciach bývalého ministra a poslanca.

Neskôr tieto informácie potvrdil aj samotný zainteresovaný na sociálnej sieti, kde uviedol, že „je čas a jedinečná šanca vyčistiť Augiášov chliev“. Bývalý minister spravodlivosti a vnútra za KDH, exposlanec za stranu NOVA, politický spojenec Igora Matoviča a prominentný advokát už predtým prejavoval ambície ohľadom pôsobenia na prokuratúre.

Jeho predošlé ašpirácie na post generálneho prokurátora však zastavila prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá zákulisne a nepriamo aj verejne odporovala myšlienke vymenovania Daniela Lipšica. Na jeseň vláda musela počítať s prezidentkiným odporom spojeným s možnými konfliktami záujmov veterána slovenskej politiky.

No pri voľbe špeciálneho prokurátora súhlas a vymenovanie prezidentkou nie sú nutné a názor najvyššej ústavnej činiteľky už nie je nevyhnutnou zložkou prokurátorskej rovnice. Pri kandidatúre Daniela Lipšica sa však naďalej objavujú mnohé otázniky.

Pekné PR vs. konflikt záujmov

Hlavným argumentom prívržencov Daniela Lipšica sú jeho obšírne skúsenosti vo verejných funkciách, advokátska prax v mnohých kontroverzných a exponovaných kauzách, ale najmä povesť nekompromisného bojovníka proti korupcií a obete početných nenávistných kampaní.

V bratislavskom Digital Parku, kde sídli finančná skupina Penta, zasahovali ozbrojení policajti. Šéfa finančnej skupiny Penta Jaroslava H. obvinil policajný vyšetrovateľ z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Na snímke policajti vychádzajú z Digital Parku 1. decembra 2020 v Bratislave.FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Boj s korupciou nie je televízna relácia, ozbrojení policajti nie sú garantom úspechu

Práve tieto vlastnosti v očiach mnohých by mali byť kľúčom k prinavráteniu dôvery a vnútornej očisty Úradu špeciálnej prokuratúry. Skúsenosti z okolitých krajín nám ukazujú, že ľudia s politickou minulosťou sa dokázali úspešne emancipovať na vrcholných pozíciách v justícii a prokuratúre. Zvýšená pozornosť je však úplne na mieste.

Dobrá povesť, pomerne úspešná advokátska prax a dlhoročná mediálna expozícia je jedna vec, no dlhé roky aktívnej politickej činnosti na najvyššej úrovni môžu vyvolať neprípustný počet konfliktov záujmov. V konečnom dôsledku tieto konflikty nebudú stáť len na osobnej integrite Daniela Lipšica, ale aj na celkovej dôvere v prokuratúru.

Napriek dlhoročnému „masírovaniu“ verejnej mienky v súvislosti s údajnou morálnou integritou kandidáta je veľmi náročné uveriť tomu, že by svoju funkciu vykonával bez toho, aby narazil na svojich dávnych spolupracovníkov, nepriateľov alebo klientov.

Strana Igora Matoviča dnes zúfalo potrebuje vykázať nejaký úspech.
 

Tak ako možná nominácia Daniela Lipšica na post špeciálneho prokurátora (mimochodom post, ktorý znie skôr ako funkcia z krajiny bývalej Juhoslávie) bude politickým rozhodnutím, tak aj pôsobenie Daniela Lipšica bude v kľúčových okamihoch pravdepodobné závislé na aktuálnej politickej konštelácii.

Reformistická vlna

Z pohľadu vládneho OĽaNO je kandidatúra Daniela Lipšica niečím absolútne prirodzeným. Nie je to len dlhoročný politický spojenec premiéra Igora Matoviča, ale aj kandidát s dobrou povesťou, ktorého kritiku (v niektorých prípadoch veľmi meritórnu) je ľahko zhodiť na účet antikampane mocných a oligarchie.

Úspešná kandidatúra Daniela Lipšica by aj perfektne zapadla do reformistického naratívu „obyčajných“ a zároveň by bola aj ich prvým významným víťazstvom v oblasti justície. Po tom, čo agenda reformy súdnictva spadla do kompetencie Márie Kolíkovej a strany Za ľudí a voľbu generálneho prokurátora „uniesli“ politické manévre Borisa Kollára, strana Igora Matoviča zúfalo potrebuje vykázať nejaký úspech.

Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) počas tlačovej konferencie k predstaveniu návrhov novej Bezpečnostnej a Obrannej stratégie Slovenskej republiky v Bratislave 8. decembra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Minister obrany a arogancie Slovenskej republiky. Jaroslav Naď je Matovič číslo dva

Pri príležitosti debaty o reforme justície a prokuratúry by sa bolo potrebné aj spýtať na ďalší význam existencie Špecializovaného trestného súdu (mimochodom produkt Lipšicovej reformy) a Špeciálnej prokuratúry. Existencia podobných orgánov je plne opodstatnená v krajinách, ktoré zažili dlhú dobu nestability alebo vojenských konfliktov. Ani jeden z týchto prípadov sa však netýka Slovenska.

Nepodarilo sa cez dvere, skúšajú to cez okno

Udalosti posledných dní spojené s hľadaním vhodného kandidáta na post špeciálneho prokurátora by bolo možné zhrnúť do porekadla: „Lipšica nepustili do prokuratúry dverami, tak to skúša cez okno.“

Hra o pozíciu šéfa špeciálnej prokuratúry je zatiaľ len v úvodnej fáze. Jediný, kto okrem Daniela Lipšica prejavil zatiaľ možný záujem o kandidatúru, je prokurátor Ján Šanta. No pri takej silnej podpore D. Lipšica zo strany koaličných strán je veľmi ťažko povedať, či sa na obzore objavia aj iní relevantní kandidáti.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič prichádza na zasadnutie Ústredného krízového štábu (ÚKŠ) 25. novembra 2020 v Bratislave.
FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Matovič prichádza o kontrolu nad krajinou. Káže o zodpovednosti, sám si z nej však umýva ruky