Pokles americkej inflácie počas minulého týždňa dal investorom zlý signál. Tí dúfajú, že veci sa čoskoro vrátia do starých koľají. Avšak situácia v ekonomike a monetárnej sfére ukazuje, že problémy iba prichádzajú. Akciových investorov čaká ďalšia medvedia pasca pred tým, ako sa ekonomika a finančné trhy dostanú na svoje dno.
Tretia medvedia rely
Akciový trh začal koncom minulého roka prudko oslabovať. Jeho prepad však prerušili tri medvedie rely. Tá prvá nastala už v polovici marca a priviedla index S&P 500 vyššie o 11 percent. Druhá sa začala na začiatku júna a index vytiahla vyššie o 17 percent. Tretia prebieha práve teraz, pričom sa nájdu analytici, ktorí ju považujú za veľký akciový obrat. Optimisti sa tento rok mýlili už dvakrát a pravdepodobne sa budú mýliť aj tretí krát.
Kým akcie posledné dni rastú, fundamentálni analytici sú čoraz skeptickejší. Jedným z dôvodov je, že spoločnostiam sa podarilo na inflácii profitovať, keď na spotrebiteľov prenášali vyššie náklady. Napríklad v európskej výsledkovej sezóne z 243 firiem až štyri pätiny prekonali očakávania ziskov. Bežne sa tak deje iba vo vyše polovici prípadov.
Podobná situácia nastala aj v Spojených štátoch. Tomu je však koniec a odhady na nový kvartál sú zlé. Analytici momentálne očakávajú, že zisky vo štvrtom kvartáli na ročnej báze poklesnú o 0,4 percenta. Ešte v auguste očakávali ich rast o šesť percent.
Rast ziskov podľa jedného z nich nebude „kvôli lepkavosti a oneskoreniu nákladov“ pokračovať. Naopak, prichádzajúca recesia podryje ich tržby. Európske akcie oceňujú 80-percentnú pravdepodobnosť recesie. A za pravdu im dáva aj Európska komisia.
Európska recesia
„Očakáva sa, že uprostred zvýšenej neistoty, vysokých tlakov na ceny energií, erózie kúpnej sily domácností, slabšieho vonkajšieho prostredia a prísnejších podmienok financovania ekonomika EÚ, eurozóny a väčšiny členských štátov prepadne do recesie,“ uviedla minulý týždeň Európska komisia. Recesia bude mať vplyv aj na infláciu, ktorej vrchol očakáva ku koncu roka.
Eurokomisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni povedal, že „ekonomika EÚ je v bode obratu“ a vyhliadky sa „výrazne oslabili“. Aj keď vyhliadky Bruselu sú pochmúrne, podľa Bloomberg Economics, sú stále príliš optimistické. Dôvodov je mnoho. Tým hlavým je likvidita a inverzia.
Woodová: Fed sa musí rozhodnúť, či spôsobí návrat veľkej depresie alebo burácajúcej dekády
Likvidita sa vyparila
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?