Negatívny septembrový mesiac nie je pre investorov nič nezvyčajné. Je to dokonca jediný sezónne negatívny mesiac v roku, kedy v priemere akciový trh klesá. Index S&P 500 na dátach od roku 1925 zažíval v tento mesiac priemerný pokles o 0,78 percenta. Dôvody pre tento jav však nie sú úplne jasné. Časť to pripisuje návratu investorov po letnej dovolenke na trh, ktorí prehodnocujú svoje portfólia a začínajú časť predávať. Druhá časť hovorí o zvýšenej ponuke na dlhopisovom trhu, ktorá priláka časť kapitálu a ktorá by inak skončila na akciovom trhu. Nech už je vysvetlenie akékoľvek, nikto nečakal, že ten prepad príde rovno v prvý obchodný septembrový deň, keďže v pondelok bol v Spojených štátoch sviatok práce.

Index S&P 500 sa teraz prepadol o 2,12 percenta, zatiaľ čo Nasdaq 100 o 3,15 percenta a Dow Jones Industrial Average o 1,51 percenta. Najvýraznejšie poklesy sme zaznamenali na technologických spoločnostiach, konkrétne v sektore polovodičov, ktoré reagovali na prichádzajúce dáta o globálnych predajoch polovodičov. Tie boli síce pozitívne, keďže globálne tržby rástli v júli tempom 18,7 percenta medziročne a 2,7 percenta medzimesačne, avšak podobnú reakciu sme videli aj pri výsledkoch spoločnosti Nvidia, kedy aj takto pozitívne výsledky pri súčasných vysokých valuáciách investorom nestačia.

Akcie Nvidie v utorok 3. septembra dokonca zažili najväčší jednodenný prepad v histórii akciového trhu, čo sa týka zmeny tržnej kapitalizácie, keďže za jeden deň jej hodnota na burze poklesla až o 280 mld. dolárov. Jej pokles taktiež pokračoval aj po uzatvorení trhu, keďže prišla správa z Ministerstva spravodlivosti, ktoré podľa zdrojov z agentúry Bloomberg zaslalo Nvidii a zopár ďalším spoločnostiam predvolania, aby získalo dôkazy o tom, že porušili protimonopolné zákony.

Na poklese akciového trhu sa vraj podpísali aj prichádzajúce makroekonomické správy zo spracovateľského sektoru, konkrétne sa to týka indexu nákupných manažérov. Tie síce vyšli mierne horšie, ako sa očakávalo, avšak rozdiel oproti očakávaniam bol iba 0,2 p.b., čo pri takto volatilnom indexe nie je nič nezvyčajné. Navyše sme zaznamenali vyššie hodnoty ako v minulom mesiaci, no spracovateľský sektor sa ešte stále nachádza v kontrakcii. Mohli by sme však argumentovať, že vyššie údaje v podsegmente cien vstupov, ktoré sú tiež v tomto reporte zahrnuté, znamenajú potencionálnu hrozbu vyšších úrokových sadzieb po dlhšiu dobu, avšak výnosy na amerických štátnych dlhopisoch 3. septembra poklesli, čo tak túto hypotézu následne nepotvrdzuje.

Nech už bol dôvod poklesu akýkoľvek, nervozita na akciovom trhu je očividná. Vysoké valuácie pravdepodobne akciám už neprospievajú, čo núti investorov prehodnocovať svoje očakávania do ďalších kvartálov. Možno si začínajú uvedomovať, že ich predpoklady boli príliš optimistické a že ceny akcií sú nacenené až príliš dokonalo.

Marek Nemky

Študoval na Masarykovej Univerzite v Brne - odbor Financie. Štyri mesiace pracoval ako stážista v audite v KPMG Česká Republika. Aktuálne pracuje ako analytik spoločnosti XTB.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora