Pojem metaverzum ešte donedávna poznali len skalní priaznivci sci-fi filmov. To sa zmenilo na jeseň 2021, keď sa Facebook premenoval na Meta Platforms, čím indikoval smer vývoja, ktorým sa chce pustiť. Aj keď metaverzum ako nový virtuálny priestor s prakticky neobmedzenými možnosťami aktivít má potenciál stať sa obrovským fenoménom, odborníci sú skeptickí, či Zuckerberg so svojím tímom príliš nepredbehli dobu.

Zážitky vo virtuálnej realite? Znie to zaujímavo...

Metaverzum je označenie siete 3D virtuálnych svetov, umožňujúcich sociálne prepojenie jednotlivcov či veľkých skupín. Fanúšikovia futurizmu a sci-fi ho chápu ako hypotetickú iteráciu internetu, ktorý sa má transformovať do podoby virtuálneho sveta s použitím špeciálnych okuliarov.

Fanúšikovia idei metaverza hovoria o ňom ako o logickom kroku vo vývoji digitalizácie a pridávajú, že práve sociálny dištanc počas pandémie nás k nemu priblížil míľovými krokmi. Ľudia sa totiž naučili tráviť viac času v súkromí a využívať digitálne technológie oveľa viac ako v minulosti. A metaverzum má „pohnúť“ vývojom internetu tak, aby sa vyvinul smerom k virtuálnej realite a poskytol ľuďom úchvatnejšie zážitky. Znie to rozhodne zaujímavo a oznámenie zakladateľa Facebooku o transformácii spoločnosti Facebook týmto smerom logicky výrazne rezonovalo.

Pád akcií nie je odpoveďou na vizionárske plány, ale na strohú realitu

V oblasti virtuálnej reality vzniklo už mnoho projektov, ktoré v zásade boli úspešné. Dokázali teda vytvoriť malý výsek virtuálnej reality a nechať užívateľov „pohybovať sa v ňom“. Avšak nikto neprišiel s ideou tento systém masovo rozšíriť. Až kým tak neurobil Facebook so svojimi vyše 2,7 miliardami užívateľov.

Ako teda chápať pád ceny akcií Meta Platforms v posledných týždňoch? Jednoznačne platí, že to nie je reakcia na utopické plány firmy okolo virtuálnej reality. Akcie padali kvôli obavám zo sprísnenia regulácie týkajúce sa užívateľských dát (na ktorých je postavený celý biznis model Facebooku a Instagramu). No a, samozrejme, svoju veľkú rolu zohrali slabšie hospodárske výsledky. Preto sú dnes akcie Meta Platforms pod hodnotu 220 USD, na ktorej sa naposledy obchodovali v júni 2020. Firme nepomohol ani odchod Petra Thiela, dlhoročného poradu M. Zuckerberga.

Graf vývoja hodnoty spoločnosti Meta Platforms za posledných päť rokov
Zdroj: Investing.com
Graf vývoja hodnoty spoločnosti Meta Platforms za posledných päť rokov

Metaverzum má potenciál, otázka je kedy príde tá správna doba

Odborníci sa logicky prú o to, či je dnes ideálny čas na nákup akcií Meta Platforms (keďže sú cenovo dole), alebo ide skôr o rizikový krok vzhľadom na aktuálne hrozby pre biznis model Facebooku a Instagramu ako dvoch kľúčových vlajkových lodí. Osobne sa prikláňam k tomu, že s ohľadom na potenciál projektu virtuálnej reality pôjde skôr o dočasný pokles hodnoty firmy.

Samozrejme, netreba zabúdať ani na odvrátenú časť pokroku – aj v tomto prípade sa v súvislosti s metaverzom objavujú obavy o súkromie a z hroziacej závislosti používateľov. Sú to podobné argumenty ako pri sociálnych sieťach. Je logické, že pri fenoménoch s potenciálne vysokým stupňom závislosti sa aktivizujú štáty so snahou systém regulovať a chrániť najslabších. V histórii však ešte žiadna regulácia nezabránila nástupu technológie, ktorá je atraktívna a dostupná pre masy ľudí. To by mohol byť aj príklad metaverza. Otvorená otázka však je, kedy táto éra nastane a či M. Zuckerberg so svojím tímom nevsadili dnes na technológiu, ktorá má šancu presadiť sa až pozajtra.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora