Pred svojím druhým funkčným obdobím sa Donald Trump jasne vyjadril, že postavenie amerického dolára ako preferovanej svetovej meny pre obchod a držanie rezerv musí byť zachované. D. Trump dokonca v jednom momente po voľbách pohrozil uvalením 100-percentných ciel a vylúčením z prístupu na americké trhy pre akúkoľvek krajinu, ktorá by sa pokúsila vytvoriť alebo podporiť alternatívu k americkému doláru.

D. Trump sa tak snaží využiť dolár ako zbraň a zaviesť clá a iné obmedzenia pre globálnych obchodných partnerov, s cieľom obmedziť výhody, ktoré získali na budovanie svojich ekonomík počas desaťročí využívania podhodnotených domácich mien a nadhodnoteného amerického dolára. Hlavným cieľom týchto krokov bude Čína, no nie je jediná. Stephen Miran, manažér hedžového fondu, ktorého Trump nominoval na post predsedu Rady ekonomických poradcov, patrí k najsilnejším hlasom presadzujúcim vytvorenie „spravodlivejšieho“ systému, v rámci ktorého získajú Spojené štáty kompenzácie za službu poskytovania svetovej rezervnej meny.

S. Miran navrhuje, aby USA mohli uvaliť poplatok za zahraničnú držbu amerických štátnych dlhopisov a prinútiť tieto zahraničné subjekty držať 100-ročné dlhopisy a dokonca možno aj perpetuitné dlhopisy, aby uľavili potrebám nových emisií amerických štátnych dlhopisov. „Ak nejaká krajina môže využívať svoju menu ako zbraň, tak jedine USA, vzhľadom na štatút dolára ako svetovej rezervnej a transakčnej meny. No takéto donucovacie opatrenia voči globálnym obchodným partnerom sú riskantným hazardom, ktorý by nakoniec mohol vyvolať zrýchlené odmietnutie amerických štátnych dlhopisov a hľadanie alternatív,” hovorí makroekonomický stratég Saxo Bank, John Hardy vo výhľade banky na prvý kvartál 2025.

Dodáva, že aj bez tohto rizika čelí americké ministerstvo financií značným výzvam v oblasti likvidity. „Ak by trh s dlhopismi zažil akúkoľvek nestabilitu, môžeme si byť istí, že Federálny rezervný systém a ministerstvo financií sa budú koordinovať pri zavádzaní nových nástrojov na jej zmiernenie – či už pôjde o kapitálové kontroly, kvantitatívne uvoľňovanie, cenové stropy na výnosy, neprimerane nízku základnú úrokovú sadzbu Fedu alebo všetko dokopy,” vysvetľuje J. Hardy

Podľa experta nestabilita na trhu s americkými štátnymi dlhopismi bude neprijateľná a nebude tolerovaná. „Navyše, pravdepodobne existuje pomerne nízky strop pre výnosy amerických dlhopisov, ak sa inflácia ponechá na voľnobeh. Avšak takýto scenár je politicky toxický, takže Trumpova administratíva zabezpečí, pričom Federálny rezervný systém jej bude ochotne alebo neochotne pomáhať, aby americký trh so štátnymi dlhopismi neupadol do chaosu. Ak sa tak stane, tlmičom bude americký dolár. To, akou rýchlosťou príde prípadná intervencia, bude kľúčovým faktorom určujúcim, ako rýchlo dosiahne americký dolár svoj vrchol v tomto cykle,” hovorí John Hardy zo Saxo Bank.

Trhy sa musia pripraviť na volatilitu

V prvom štvrťroku 2025 sa trhy budú snažiť nájsť stabilitu, pričom nová Trumpova administratíva sa naopak pokúsi urobiť maximálny dojem už od prvého dňa. Jedným z najjednoduchších a najúčinnejších krokov, ktoré môže Trump rýchlo zaviesť, sú clá. „Čím rozsiahlejší bude program ciel v porovnaní s očakávaniami, tým väčšie je riziko ďalšieho posilňovania amerického dolára,“ hovorí expert Saxo Bank.

Jedným z kľúčových menových párov, na ktoré sa budú trhy zameriavať, bude USD/CNH, kde sa pokračujúca devalvácia čínskej meny zastavila na úrovni 7,375 v rokoch 2022 a 2023. “Pri kurze EUR/USD sa v prípade, že USA prijmú výrazné clá namierené proti Európe očakáva zameranie na paritu,” očakáva Hardy. V prípade USD/JPY by kurz pravdepodobne testoval cyklické maximá nad 160,00, ak Japonská centrálna banka dramaticky nezrýchli sprísňovanie menovej politiky alebo nenasadí masívne intervencie na menovom trhu.

Dohoda alebo vyhrážky?

Niektorí odborníci tvrdia, že príliš široko zamerané clá, sú zlým nápadom, pretože povedú iba k devalvácii meny krajiny, na ktorú sú uvalené, bez požadovaného presunu výroby späť do USA. Namiesto toho by chirurgicky presne cielené clá vo výrazne vyšších percentuálnych hodnotách mohli zabrániť širšiemu menovému efektu a podporiť reštrukturalizáciu kľúčových dodávateľských reťazcov. Riziko však spočíva v tom, že krajiny, na ktoré sa clá uvalia, prídu s protiopatreniami. Napríklad Čína už zaviedla kontroly podobné embargu na vývoz vzácnych zemín, ktoré sú kľúčové pre výrobu polovodičov, ako reakciu na clá od Bidena. “Čína má značnú páku v mnohých kritických dodávateľských reťazcoch USA: vyrába celý rad komponentov dôležitých pre americký obranný priemysel, farmaceutický priemysel a má najväčšiu kapacitu na výrobu batérií pre elektromobily na svete. Clá teda nie sú také jednoduché, ako ich Trump prezentuje,” varuje John Hardy. Druhá možnosť oslabenia amerického dolára spočíva v koordinovanej veľkej dohode s Čínou, Európou a Japonskom. V stále viac rozdelenom a multipolárnom svete sa však zdá, že takýto scenár je nepravdepodobný.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora

 
John Hardy

John Hardy nastúpil do Saxo v roku 2002 a od októbra 2007 je vedúcim devízovej stratégie. Zameriava sa na poskytovanie stratégií a analýz na menovom trhu, ako ho definujú fundamenty, zmeny v makroekonomických témach a technický vývoj. Hardy získal za svoju prácu niekoľko ocenení a bol vyhlásený za najúspešnejšieho 12-mesačného prognostika za rok 2015 spomedzi viac ako 30 pravidelných prispievateľov FX Week. Jeho stĺpček o devízovom trhu je často citovaný a je pravidelným hosťom a komentátorom v televízii, vrátane CNBC a Bloomberg.