Politici cítia tlak z rastúcich cien energií a tak musia konať. Úvahy o zastropovaní cien zemného plynu, ktoré podporovalo aj Slovensko, sa ukázali ako ekonomický nezmysel. Myšlienka zomrela a tak sa hľadajú iné riešenia. Európa začala tlačiť na svojich dodávateľov, aby jej predávali LNG za nižšie ceny. A keď to nepôjde po dobrom, pôjde to po zlom.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron nedávno obvinil Spojené štáty a Nórsko, že na základe vysokých predajných cien do Európy dosahujú „superzisky“. Jeho obvinenia majú však jeden zásadný problém – super zisky dosahuje niekto úplne iný. E. Macron si strelil do nohy a zhoršil vzťahy Európy s jej kľúčovými dodávateľmi.
Logika na strane francúzskeho prezidenta bola založená na jednoznačných dátach: vývoz zemného plynu z USA do Francúzska sa počas prvých ôsmich mesiacov roku 2022 zvýšil o 421 percent, ale hodnota LNG sa zvýšila o 1094 percent v dôsledku vyšších cien. A tak padli obvinenia o „dvojitom štandarde“ pri predaji zemného plynu doma a v zahraničí.
„Severoamerická ekonomika robí rozhodnutia v záujme atraktívnosti, ktorú rešpektujem, ale vytvárajú dvojitý meter,“ vysvetlil E. Macron na tlačovej konferencii v Bruseli, pričom Spojené štáty sa doma tešia z nízkych cien energií, zatiaľ čo exportujú za rekordné ceny.
Jeho reakcia neostala nepovšimnutá. Začala sa hľadať čierna ovca, ktorá profituje z vysokých cien LNG.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?