V uplynulom týždni stúpli kryptomeny na rekordné maximá, keď bitcoin dokázal na krátky čas prekonať hranicu 69 000 dolárov a ethereum sa prehuplo cez 4 800 dolárov.
Táto dvojica kryptomien tvorí jednoznačne dvojicu najpopulárnejších virtuálnych mien sveta. Pri pohľade na históriu je očividné, že ich vývoj sa vzájomne kopíruje. Ak prvá kryptomena (čiže typicky bitcoin) z nejakého dôvodu stúpa, tthereum ho vo väčšine prípadov nasleduje. Je zrejmé, že investovanie do bitcoinu a ďalších kryptomien je v súčasnosti mimoriadne populárne najmä u mladšej generácie. Mladých ľudí oslovuje filozofia nezávislých mien, ale – a to hrá s veľkým odstupom prím – pôsobivé zhodnotenie. V zásade sa niet čo čudovať, pretože nárast z hodnoty 11 500 dolárov, ktorú bitcoin zaznamenal ako najnižšiu ešte v minulom roku, na vyše 6-násobok je skutočne pôsobivý.
Aj keď v raste sú kryptomeny skutočnými „šampiónmi“, stále ide o jednu z najrizikovejších investícií vôbec. Žiadne iné aktívum takto pravidelne a nečakane nekolíše. Kto v prílišnej miere podľahne lákavému očakávanému rýchlemu nárastu hodnoty a vysokému zárobku, môže zásadne utrpieť pri najbližšom poklese. To je bežný prípad všetkých malých investorov, ktorí uverili v neodvratný rast tohto špekulatívneho aktíva a nakúpili ho vo väčšom množstve. Pri investovaní je však zásadné dodržiavať širokú diverzifikáciu portfólia, v ktorej by kryptomeny nemali nikdy tvoriť viac ako 5 percent. V realite však mnoho ľudí investuje zásadne viac, dokonca riskujú väčšinu svojich financií. To je rizikové správanie, ktoré sa nemusí vyplatiť.
DeFi chce umožniť finančné služby bez sprostredkovateľa
Za posledných niekoľko mesiacoch vyrástol na kryptomenovom základe fenomén so skratkou DeFi. Ide o skratku anglického výrazu „Decentralised Finance“, čiže decentralizovaný finančný systém, ktorý v tomto prípade umožňuje cez kryptomeny realizovať klasické finančné aktivity, ako je požičiavanie peňazí. Avšak – na rozdiel od klasických úverov – bez banky či iného sprostredkovateľa. Za DeFi je teda skrytá snaha preniesť bežné finančné služby do oblasti anonymného kryptosveta. Cieľom je, aby teoreticky ktokoľvek mohol požičať digitálne peniaze komukoľvek. A to za konkurenčné úrokové sadzby. Tým, že z obchodu neprofituje žiadny prostredník, by investor mohol zarobiť až dvojciferné percentuálne výnosy zo svojich úspor, ktoré by požičiaval.
Podvod so squid kryptomenou
Ako každý systém postavený na kryptomene, aj DeFi v sebe obsahuje veľa rizík, ako napríklad hackeri a hrozba krádeže kryptomien z digitálnej peňaženky. Celý systém ohrozujú aj časté podvody. V posledných dňoch rezonuje v tomto smere prípad tzv. squid kryptomeny. Kryptomena inšpirovaná populárnym seriálom od spoločnosti Netflix „Squid Game“, zrazu nečakane skolabovala po tom, čo si jej zakladatelia vyplatili peniaze a záhadne zmizli. Keďže kryptoprostredie je anonymné, dal sa podvod urobiť výrazne jednoduchšie ako vo svete fyzických peňazí. Pritom token s názvom SQUID dosiahol 1. novembra vysokú hodnotu nad 2 861 dolárov. Dnes klesol takmer na nulu. Je to ďalší prípad v rade, keď niektorá kryptomena kvôli podvodu či hacknutiu zrazu skolabovala, a s ňou aj investované úspory.
Ani tento prípad však pravdepodobne nezastaví neustály rastový trend krypto segmentu. Kryptomeny sa skutočne môžu stať platidlom budúcnosti. Tým pádom stále existuje predpoklad, že ich hodnota bude priebežne stúpať. Už dnes má celý trh s kryptomenami hodnotu viac ako 3 bilióny dolárov. To je zásadná suma, do ktorej sa premietajú očakávania mnohých investorov.
- Lucia Žárska
- Hlavná analytička brokerskej spoločnosti ProfitLevel. Do jej portfólia patrí webová stránka Mafinn, kde figuruje ako spoluzakladateľka. Jej oblasťou záujmu je vzdelávanie laického publika v oblasti investícii. V brokerskej firme sa venuje hlavne oblasti finančných trhov.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora