Kráľom kryptomien z hľadiska rastu za posledný rok nie je bitcoin ani ethereum, ale mena, ktorá vznikla ako žart blockchainovej komunity. Dogecoin je digitálna mena bez reálnej využiteľnosti, ktorej hodnota vzrástla za rok o viac ako 27-tisíc percent, čo z nej spravilo bezkonkurenčného víťaza.
Aktuálny ošiaľ na finančných trhoch
O čom svedčí investovanie do tejto „meny“, ktorá už presiahla trhovú kapitalizáciu 70 miliárd dolárov? Tento výstrelok je pravdepodobne výsledkom rastúcej sily malých retailových investorov, ktorí majú po roku pandémie doma prebytok financií vďaka stimulačným programom (helikoptérové peniaze v USA) a obmedzeným možnostiam, ako míňať zárobok. Všetky tieto udalosti bezpochyby prispeli k tomu, aby sa z komunitného žartu stala „seriózna“ investícia.
Ako táto mánia vlastne vznikla a pokračuje? Veľkú úlohu zohrávajú špekulácie na online fórach a chatovacích skupinách. Prispeli k tomu obavy z prehrievania trhov, na čo reagovali ostrieľaní veľkí investori, ktorí spravujú obrovský objem peňazí. Situácia môže v extrémnych prípadoch vyvolať obrat na trhu. Ak by sa tak stalo, veľké množstvo malých investorov pravdepodobne zaznamená stratu.
Čo je vlastne dogecoin?
Dogecoin je kryptomena, ktorá vznikla ako kryptomenový vtip. Tvorcovia nakódovali za niekoľko hodín webovú stránku so psími „memes“ a komiksovým písmom. Dogecoin a jeho „memes“ sú takzvanou stávkou s nulovým súčtom. Tie najznámejšie zobrazujú napríklad Elona Muska a Miu Khalifa na raketových lodiach. Veľkú zásluhu na senzácii okolo dogecoinu majú tiež influenceri zo sociálnej siete TikTok, ktorí o nej vo veľkom hovoria ako o zaručenom recepte na rýchle zbohatnutie. Influenceri na platformách TikTok a YouTube už počas minulého roka, keď stál dogecoin iba zlomok centu, predikovali rast hodnoty na 1 dolár. Aktuálne dogecoin skutočne mieri týmto smerom.
Čo ak má táto „mena“ skutočne hodnotu?
Dá sa povedať, že cena dogecoinu až do kauzy GameStop stagnovala. No vďaka chatovacím fóram drobní investori začali hromadne nakupovať akcie tohto predajcu hier, vďaka čomu si veľa špekulantov uvedomilo, že na finančných trhoch sa dá skutočne „vytlačiť“ hore cena akéhokoľvek aktíva. Následne sa rôzni investori hromadne nahrnuli do zaujímavejších investičných príležitostí.
Práve po nástupe kauzy GameStop začal rásť aj dogecoin. Skutočná investičná explózia však nastala, keď trhová kapitalizácia dogecoinu minulú stredu 5. mája dosiahla 70 miliárd dolárov. A to aj vďaka používateľom platformy Robinhood, ktorí sa tak masovo vrhli na dogecoin, že aplikácia opäť skolabovala.
Hodnota dogecoinu sa môže výrazne prepadnúť
Pri takýchto udalostiach na trhoch môže dogecoin skutočne v dohľadnej dobe bez problémov dosiahnuť hodnotu 1 dolár. Pre tých, ktorí majú voľné financie a nervy na špekulatívne obchodovanie, môže byť dogecoin ako aktívum, ktoré za jediný rok dokázalo narásť o vyše 27-tisíc percent – asi zo štvrť centa začiatkom mája 2020 na vyše 72 centov 8. mája 2021 (neskôr cena poklesla) – naozaj zaujímavým spôsobom diverzifikácie investičného portfólia. Na druhej strane, v tomto prípade platí, že riziko je naozaj vysoké. Kto však má čas pozorne sledovať vývoj ceny tohto vysoko volatilného aktíva, rýchlo reagovať na zmenu, a popri tom si uvedomuje riziko potencionálnej straty celej investície, môže skúsiť s dogecoinom šťastie.
- Lukáš Baloga
Popri štúdiu na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave zbieral prvé skúsenosti ako junior analytik v brokerských spoločnostiach. Nedávno ukončil postgraduálne štúdium na NTU v Nottinghame. Ako hlavný analytik ProfitLevel a pracovník dealingu sa v súčasnosti venuje predovšetkým makroekonomickému dianiu a jeho aplikovaniu na finančné trhy. Jeho prácou je zároveň príprava podkladov pre investovanie do rôznych finančných nástrojov.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora