Tento týždeň sa Slovensko dozvedelo, že krúžkovné, kvôli ktorému sa rozpadla vláda, vlastne ani nebude. Krajina si ho totiž nemôže dovoliť. Ekonómovia mesiace hovoria o tom, že Slovensko si žije nad pomery a ďalšie výdavky sú vzhľadom na budúcu trajektóriu verejných záväzkov neudržateľné.
Minister financií však mesiace žil v paralelnom vesmíre. Pol roka si nevšímal valiacu sa energetickú krízu a jej finančné náklady. A nevšímal si ani prichádzajúcu ekonomickú krízu, ktorej následky Slovensko ešte len pocíti. A ani zníženie výhľadu ratingu krajiny od všetkých troch ratingových agentúr s ním nespravilo nič.
Po mesiacoch politických intríg sa zrazu pri nutnosti zostaviť štátny rozpočet na budúci rok zobudil do finančnej devastácie, pred ktorou krajina stojí. Zrazu každý potrebuje peniaze na vykrytie vysokých cien energií, vysokej inflácie, poklesu reálnych príjmov, nákladov na armádu, deficitov v školstve a zdravotníctve ... zoznam nemá konca. Na rozdiel od štátnej kasy.
To, že I. Matovič nemá čo robiť na mieste ministra financií, vie každý, kto ekonomike rozumie. Vo svojej podstate je ale iba jedným z dlhej rady ministrov, ktorí povýšili marketing za štátne peniaze nad záujmy krajiny. I. Matovič však dokázal omnoho viac, ako ktokoľvek pred ním - nielen, že sa znemožnil odborne, znemožnil sa aj politicky.
Ošiaľ optimizmu sa skončil. Eduard Heger je skvelý kazateľ, no mizerný premiér
Prelomiť prezidentkine veto a vyhnať tým koaličného partnera do opozície so zákonom, ktorý nakoniec ani nezačne platiť, je absurdné. A priviazať si tým na krk podporu od fašistov, čo ešte ďalej zníži jeho volebné preferencie, ukazuje na radikálny úpadok politických možností a následnej popularity strany.
Čísla sú zrejmé. Už za prvý rok vládnutia prišlo OĽaNO o dve tretiny svojich voličov. Pondelkový prieskum Polis ukázal, že preferencie OĽaNO klesli už na šesť percent. Pri ekonomickej kríze a ďalšom vládnutí I. Matoviča sa strana nedostane ani do parlamentu. Takáto deštrukcia politického kapitálu nemá historickú paralelu.
Odchod OĽaNO z politickej scény nebude žiadna tragédia. Omnoho väčším problémom však bude pokračovanie súčasného stavu charakterizovaného chaosom, ktorý okolo seba I. Matovič šíri. Čím viac chaosu, tým viac sa bude dariť Robertovi Ficovi.
Brutálny rok 2023 predo dvermi. Ostať vo vláde je politická samovražda
Politický diletant I. Matovič svojim vládnutím každý mesiac zvyšuje preferencie politického profesionála R. Fica. Podľa prieskumu agentúry Polis už Smer predbehol aj Hlas, čím sa stal najsilnejšou politickou stranou na Slovensku.
Takýmto tempom po ekonomickej kríze v čase plánovaných volieb môže ohlásiť triumfálny návrat na úrad vlády. R. Fico sa však nikam neponáhľa. Podľa slov Richarda Sulíka zatiaľ ani nemieni odvolávať I. Matoviča z funkcie. Vie prečo - problémy ešte len prídu. Iba samovrah by chcel byť teraz ministrom financií či hospodárstva.
Hrozí tak, že Matovičovo politické diletantstvo vytvorí priestor pre Ficovo ekonomické diletantstvo. Napriek tomu, že je virtuózom hry na najspodnejšie politické prúdy, v ekonomickej oblasti R. Fico popáchal nenapraviteľné škody.
Zdevastoval konkurencieschopnosť Slovenska, zničil jeho zdravotníctvo a dôchodkový systém, krajinu neúmerne zadlžil, či oslabil slovenskú energetickú sebestačnosť. Ficova vláda stála krajinu miliardy, ak nie desiatky miliárd eur. A tento človek sa môže, práve kvôli Matovičovej neschopnosti, čoskoro vrátiť ešte silnejší.
Nová bigotná väčšina v parlamente bude aspoň na niečo dobrá. Krajine dá vieru, že sa nejakým zázrakom môžu veci zmeniť. O obaja diletanti skončia tam, kam patria – navždy mimo exekutívu.