Britská kráľovná Alžbeta II. utrpela v dôsledku pandémie značné finančné straty. Pandemické uzávierky a obmedzenie cestovania spôsobili 53-percentný pokles jej príjmu z turistického ruchu v Buckinghamskom paláci a na hrade Windsor, rovnako ako vo svojej škótskej rezidencii a ďalších miestach. Tieto kráľovske objekty sú obyčajne turistom prístupné. Počas pandémie tak klesli príslušné tržby Jej Veličenstva z 20,2 milióna libier na 9,4 milióna libier (takmer 11 miliónov eur).
Kráľovná ale živoriť nebude. Členovia britskej kráľovskej rodiny sú totiž platení ako zo súkromných zdrojov, tak z britských verejných rozpočtov. Je potrebné pripočítať rozsiahly majetok, najmä práve nehnuteľnosti, ktorý sa v rámci šľachtického rodu dedí z generácie na generáciu. Kráľovná Alžbeta II. a jej potomstvo sú platení z troch zdrojov. V rámci verejných rozpočtov ide o takzvaný zvrchovaný grant. Súkromné prostriedky potom zaisťujú rozpočty Vojvodstva cornwallského a Vojvodstva lancasterského.
Britská kráľovská rodina sa na hrade Windsor poslednýkrát rozlúčila s princom Philipom
Od roku 2012 sa prostredníctvom spomínaného zvrchovaného grantu hradí kráľovnine oficiálne výlohy a tiež náklady spojené s údržbou sídiel a palácov, ktoré kráľovská rodina obýva. Zvrchovaný grant spravuje britská vláda na ročnej báze. Grant z časti tvorí finančný výnos z „majetku Koruny", teda najmä z rozsiahleho portfólia nehnuteľností či fariem. Tento majetok ročne generuje výnos za stovky miliónov libier. Technicky síce „majetok Koruny" prináleží vládnucemu panovníkovi či panovníčke, v praxi sa však o jeho či jej súkromný majetok nejedná. Nemôže ho predať alebo priamo disponovať výnosmi z neho. Majetok spravuje nezávislá správna rada.
Napríklad vo fiškálnom roku 2018 až 2019 predstavoval objem zvrchovaného grantu 82,2 milióna libier (asi 96 miliónov eur). V danom fiškálnom roku išla podstatná časť tejto sumy, v prepočte podľa terajšieho kurzu približne 39 miliónov eur, na renováciu Buckinghamského paláca. Zvyšné prostriedky potom pokryli napríklad cestovné výdavky členov kráľovskej rodiny alebo mzdy dvorného služobníctva.
Zomrel princ Philip, manžel britskej kráľovnej
Finančný príjem, ktorý skutočne patrí kráľovnej, zahŕňa súkromná pokladnica. Do nej mieri výnos Vojvodstva lancasterského, teda súboru nehnuteľností, pozemkov a ďalšieho majetku. Napríklad v roku 2018 dosahoval tento výnos v prepočte zhruba 23 miliónov eur, Kráľovná Alžbeta II. a donedávna aj jej zosnulý manžel pokrývajú z tohto výnosu svojej dodatočné výdavky, nad rámec tých už uvedených. Kráľovná z tohto zdroja tiež hradí výlohy svojich detí, princa Andrewa, princa Edwarda a princeznej Anny, spojené s ich oficiálnym reprezentovaním kráľovskej rodiny po celom svete.
Princ Charles je však vyplácaný z inej pokladnice, a síce z tej Vojvodstva cornwallského. Jeho výdavky a tiež výdavky manželky Camilly Parker Bowlesovej táto pokladnica pokrýva z 90 percent. Princ z týchto zdrojov tiež pokrýva výdavky svojich detí a ich cností, teda princa Williama a Kate Middletonovej a do prvého vlaňajšieho štvrťroka tiež princa Harryho a Meghan Markleovej. Vo fiškálnom roku 2019 až 2020 predstavoval výnos „Cornwallu pokladnice" v prepočte približne 23 600 000 eur. Princ Charles a jeho manželka a deti však v danom roku získali tiež dohromady v prepočte zhruba 2,3 milióna eur zo spomínaného zvrchovaného grantu.
Majetok kráľovnej Alžbety II. sa v roku 2020 prepadol v prepočte o zhruba 23 miliónov eur na 394 miliónov eur. To mimochodom znamená, ak vyjdeme z čísel českej mutácie časopisu Forbes, že celkovo šestnásť Čechov o sebe môže hovoriť, že v roku 2020 boli bohatší ako britská kráľovná. Ak by najbohatší z Čechov, Petr Kellner, v marci tragicky nezahynul, bolo by ich dokonca sedemnásť. Pavel Bouška, majiteľ firmy VAFO Praha, ktorá vyrába krmivo pre psov a mačky pod značkami Carnilove a Brit, je potom úplne rovnako bohatý ako britská kráľovná.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora