Argentína patrila pred storočím k desiatim najbohatším krajinám sveta. Ekonomicky sa jej darilo, prúdili tam davy migrantov z Európy. Dobré časy sa skončili sériou vojenských pučov a populistických vlád v druhej polovici 20. storočia.

Do tretieho milénia vstupovala táto juhoamerická krajina s vyhlásením bankrotu v roku 2001. Teraz jej krach hrozí opäť, keď na konci minulého týždňa nedokázala splatiť veriteľom 500 miliónov dolárov.  Mimochodom Argentína už skrachovala deväť krát počas svojej histórie a zdá sa, že sa nepoučila.

Zle nastavená ekonomika

 Aj tento raz sú za blížiacim sa krachom kombinácia ekonomických problémov a populistických krokov politikov. Argentíne hrozí v tomto roku recesia ekonomiky, má vysokú infláciu, ktorá sa blíži k 50 percentám, nezamestnanosť sa pohybuje okolo deviatich percent  a jej mena stráca hodnotu oproti doláru.

To je zlé najmä preto, lebo väčšina z dlhu krajiny je v zahraničnej mene teda v amerických dolároch.  Minulý rok táto tretia najväčšia ekonomika Latinskej Ameriky dlžila v zahraničnej mene 115 miliárd dolárov a 44 miliárd dolárov Medzinárodnému menovému fondu.

EBE 15 Buenos Aires - Na snímke zákazník opúšťa mäsiarstvo na ržnici v mestskej časti Mataderos  v argentínskom Buenos Aires 20. apríla 2020. Počas karantény kvôli novému koronavírusu klesli tržby mäsiarom o 50 percent. FOTO TASR/AP
A costumer leaves a butchery at the Mataderos meat market in Buenos Aires, Argentina, Monday, April 20, 2020. According to butchers, sales have dropped at least 50% since the lockdown to help contain the spread of the new coronavirus. (AP Photo/Natacha Pisarenko)
Neprehliadnite

Argentína zaznamenala deviaty default v histórii, verí však v dohodu s veriteľmi

Pritom argentínsky dlh, ktorý je vo výške okolo 93 percent HDP krajiny, nie je najvyšší na svete.  Grécko či Taliansko majú vyšší dlh.  Problém je v jej nevýkonnej ekonomike. Len v marci sa HDP krajiny prepadol o 12 percent a vyhliadky na celý rok ešte zhoršuje koronakríza.

Navyše argentínske hospodárstvo je stále silno protekcionistické, exportuje len málo tovarov, má vysoké clá na dovoz, a preto má krajina problém dostať sa k zahraničnej mene. Viera Argentínčanov v silu domácej meny peso je vlažná. Kto môže sporí si  v dolároch a  čierny trh s valutami prekvitá. Na ňom sa vymieňajú pesá za doláre za oveľa vyšší kurz ako je oficiálny.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa