Minulý týždeň sa vo svete kryptomien odohrala podstatná udalosť, ktorá je pre toto mladé odvetvie celkom nová. Dianie vyvrcholilo až tým, že jedna z najväčších búrz s kryptomenami na svete pod názvom FTX vyhlásila bankrot.

Čo sa stalo?

Celá kauza začala ešte začiatkom minulého týždňa, kedy sa objavili prvé informácie o tom, že burza FTX realizuje rôzne rizikové aktivity, investuje peniaze prostredníctvom zložitých štruktúr do rôznych projektov, ktorých hodnota výrazne klesla a že peniaze klientov sú v ohrození.

Aj na základe týchto informácií najväčšia kryptoburza Binance predala veľký objem kryptomeny, ktorú vydala práve burza FTX, čím do sveta vyslala signál, že má podozrenie aj ona. Následkom toho sa o svoje peniaze, ktoré mali uložené na burze FTX, začali obávať aj bežní klienti. Tí vo veľkom začali z kryptoburzy vyberať svoje peniaze. Tomuto javu sa vo svete financií hovorí beh na banku.

Ide však o situáciu, ktorá môže spôsobiť problémy aj zdravej a dobre fungujúcej banke alebo burze. Finančné inštitúcie totiž držia iba určitú časť peňazí vo forme, ktorú môžu okamžite vyplatiť, ak chce peniaze teda naraz vyplatiť veľké množstvo ľudí, banka či burza to nedokáže. V priebehu niekoľkých dní sa situácia v prípade burzy FTX dostala od prvotných podozrení až po vyhlásenie bankrotu.

Kde sa stala chyba?

To je momentálne ešte veľmi ťažké povedať, stále v podstate nevieme, čo z toho, čo preniklo na verejnosť, je pravda a čo nie. Všetko ale zatiaľ nasvedčuje tomu, že burza prostriedky klientov naozaj používala na rôzne rizikové projekty a keďže hodnota kryptomien ako takých od začiatku roka výrazne klesá, klesla aj hodnota prostriedkov.

Vyzerá to teda tak, že ide o kombináciu pochybných investičných zámerov burzy a všeobecného poklesu cien kryptomien na trhu. Pochybenie si už priznal aj samotný riaditeľ burzy Sam Bankman-Fried, ktorý sa o situácii rozpísal na sociálnej sieti Twitter ešte koncom minulého týždňa a svoj text začal slovami, že je mu to ľúto a že to pokazil. K vyslovene podvodnému konaniu sa nepriznal, v statuse však spomenul, že burza podcenila určité aspekty riadenia hotovostných tokov.

Podrobnejšie informácie však prinesie až samotné vyšetrovanie štátnych orgánov a regulátorov, ktoré už začalo. Či klienti svoje peniaze niekedy uvidia, je nateraz otázne, riaditeľ firmy ubezpečoval verejnosť, že minimálne klienti v USA svoje peniaze dostanú, na reálny výsledok tohto tvrdenia si však budeme musieť počkať.

Čo to môže znamenať pre kryptomeny?

Táto situácia, aj keď mala na ceny kryptomien bezprostredne negatívny dopad, môže v dlhodobom horizonte z môjho pohľadu kryptomenám paradoxne pomôcť. Prevalenie takéhoto škandálu môže sprísniť podmienky a kontrolu kryptobúrz zo strany štátov.

Podobné sprísnenie prišlo aj po roku 2008 v bankovom sektore, ktorý je dnes zdravší a stabilnejší ako vtedy. Práve táto udalosť teda môže byť impulzom vedúcim k vyššej miere transparentnosti kryptomenových búrz, čo môže kryptomeny dostať k väčšiemu množstvu ľudí.

Okrem toho napríklad Bitcoin ako taký ukázal, že síce jeho cena reagovala na tieto udalosti negatívne, avšak z hľadiska jeho samotného fungovania to neznamená absolútne nič negatívne. Bitcoinová sieť funguje bez problémov aj naďalej, kryptomeny sa dajú posielať, celá udalosť teda vrhá na svet kryptomien zatiaľ tieň skôr z reputačného pohľadu, ako z toho praktického.

Tomáš Vranka

Finančným trhom sa venuje už od svojho štúdia na strednej škole. Špecializuje sa hlavne na dlhodobé investovanie prostredníctvom hodnotových akcií, doplnené menej známymi a menšími titulmi s dobrým rastovým potenciálom. Akcie vyberá na základe fundamentálnej analýzy a za základ úspechu považuje pravidelnosť a dlhodobosť, bez väčších zásahov do akciového portfólia. Jeho investičným vzorom je, ako inak, Warren Buffett a riadi sa jeho mottom: „Pri akciách nezarábate na tom, že ste aktívny ale na tom, že máte pravdu“. V XTB Slovensko pôsobí od roku 2014.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora