Slovensko sa dočkalo zaujímavého predstavenia. Po nedávnom konflikte spojenom so zmenou stanov ĽSNS, ktoré vyniesli predsedu Mariana Kotlebu do pozície neodvolateľného a všemocného vodcu (vcelku ironické), zo strany odišlo niekoľko známych tvári.
K pôvodnému triu rebelov Milanovi Uhríkovi, Milanovi Mazurekovi a Ondrejovi Ďuricovi sa v utorok pridali aj poslanci Miroslav Suja, Eduard Kočiš a Miroslav Urban. Tragikomický konflikt v extrémistických radoch o tom, kto je tam väčší demokrat, však nechajme teraz bokom.
Našu pozornosť by mala prilákať iná znepokojujúca skutočnosť. Odídenci z ĽSNS sa čoskoro môžu pokúsiť o politickú emancipáciu a umiernenie svojich radikálnych názorov. Motiváciou však zrejme nebude morálne prebudenie, ale obyčajný pragmatizmus a túžba po moci.
Kotlebizmus s ľudskou tvárou
Manifestáciu toho, ako by mohla vyzerať politická budúcnosť odídencov, nám naznačil bývalý podpredseda strany a europoslanec Milan Uhrík. Vo svojom videu, ktoré na sociálnych sieťach zdieľali všetci odídenci, zdôrazňuje svoju politickú činnosť a ideály sprevádzajúce jeho rozhodnutie vstúpiť do politiky.
Okrem iného skritizoval rozhodnutie Mariana Kotlebu, ktoré označil za „zmenu ľudovej strany na stranu jedného muža“. Takmer sedemminútovým videom sa však výraznejšie niesol iný odkaz. Odídenci sú pripravení venovať sa politike lepšie, profesionálnejšie a kvalitnejšie ako ich bývalí kolegovia.
Hlavným cieľom nového hnutia bude zrejme zbavenie sa nálepky extrémistov a získanie politickej a mediálnej kredibility
Kontroverzný europoslanec taktiež vyhlásil, že zároveň on, ako aj zvyšok odídencov „bude bojovať razantne, ale zároveň bez žiadnych zbytočných a nič neriešiacich provokácií“. V preklade do jazyka smrteľníkov to znamená: nechceme už byť extrémistami, lebo nás nikto nebude považovať za legitímneho politického partnera.
V najbližších mesiacoch preto môžeme očakávať vznik tzv. „kotlebizmu s ľudskou tvárou“, teda hnutia, ktoré sa bude odvolávať na tradíciu ĽSNS, no pravdepodobne sa vzdá najviac extrémistických prvkov vrátane všadeprítomného rasizmu a xenofóbie vrátane ich symboliky. Jedným z možných predmetov politickej agendy tohto výtvoru by mohol byť okrem iného aj euroskepticizmus a sociálny populizmus.
Hlavným cieľom nového hnutia bude zrejme zbavenie sa nálepky extrémistov, získanie politickej a mediálnej kredibility a možnosť budúcej participácie na vládnutí.
Vodca v problémoch
Najväčšie znepokojenie ohľadom aktuálnej situácie panuje v najužšom kruhu prívržencov Mariana Kotlebu. Okrem reálnej hrozby odsúdenia na vyše 4 roky pobytu za mrežami, čelí predseda ĽSNS straníckemu rozkolu medzi starou a novou politickou garnitúrou.
Aj keď väčšina účastníkov straníckeho snemu podporila formalizáciu vodcovských právomocí predsedu, M. Kotleba prišiel síce o menšiu, ale veľmi výraznú časť členov, ktorí sa k strane pripojili v rokoch 2015 – 2016 počas utečeneckej krízy. Najväčšou personálnou stratou je preňho určite Milan Uhrík.
Marian Kotleba, Robert Fico a Peter Pellegrini. Nová koalícia?
Najvýraznejšia postava z tábora odídencov na rozdiel od svojich straníckych kolegov dokáže komunikovať omnoho umiernenejšie, zachovávajúc si však pomerne radikálnu agendu. Jeho rozvinutá slovná zásoba (na pomery členov ĽSNS) a pokročilé demagogické schopností z neho tvoria omnoho nebezpečnejšieho súpera v politických debatách.
Práve preto osoba Milana Uhríka spolu s ďalšími odídencami nie je len priamym ohrozením voliteľskej základne ĽSNS, ale pri správnej komunikácii bude europoslanec schopný získať omnoho väčšiu podporu. Nanešťastie.
Kto si pôjde po percentá?
Udalosti posledných dní ukazujú, že aj v extrémistických stranách typu ĽSNS môže občas dôjsť k politickému vytriezveniu. Motiváciou však zrejme nie je nejaké hlbšie vnútorné uvedomenie a potreba robiť lepšiu politiku, ale obyčajná túžba po moci.
Perspektíva Mariána Kotlebu za mrežami, absolútnej polarizácie slovenskej verejnosti, rastúcej nespokojnosti s vládou a stále väčšej náklonnosti obyvateľov k radikálnym myšlienkam zrejme priviedla odídencov k rôznym nápadom.
Kde traja sa bijú, tam Peter Pellegrini vyhráva a zostavuje vládu
Pravdou je, že pokiaľ by chcel niekto založiť mainstreamovú antisystémovú stranu, dnes je na to tá najlepšia príležitosť.
V aktuálnom politickom rozpoložení, kde zároveň koalícia aj opozícia čelia absolútnej kompromitácii, myšlienka kotlebizmu s ľudskou tvárou môže prilákať viac prívržencov, ako by ste si na prvý pohľad mysleli.