Potenciálny konflikt medzi Čínou a Taiwanom mnohí prirovnávajú k vojne na Ukrajine, ktorú vyvolalo Rusko. Rozdiel medzi týmito oboma konfliktmi (ak by to Čína „riskla“ a skutočne by napadla ostrovný štát) je v dopadu na finančné trhy.

Na Taiwane totiž sídla mnohé kľúčové firmy, ktoré ovplyvňujú priemysel po celom svete. Nový konflikt by najviac zasiahol segment polovodičov, avšak tento problém by sa rýchlo „prelial“ do celého segmentu spotrebnej elektroniky, ako aj výroby automobilov a ďalších produktov, ktoré potrebujú čipy.

Nárok postavený na vlastnom výklade histórie

Spor o Taiwan a vojna na Ukrajine má spoločný naratív na strane útočníkov. Čína - podobne ako Rusko – si nárokuje toto územie s odvolaním sa na históriu. V skutočnosti to ani v jednom prípade nesedí. Ak sa pozrieme na Taiwan, tento ostrov vzdialený 150 kilometrov od pobrežia juhovýchodnej Číny sa prvýkrát dostal pod čínsku kontrolu v 17. storočí.

V roku 1895 však Čína ťahala za kratší koniec v prvej čínsko-japonskej vojne a vzdala sa ostrova v prospech Japonska. Opätovne ho získala v roku 1945 po ďalšej, tentoraz japonskej kapitulácii v druhej svetovej vojne. A práve na tomto momente stavia Čína svoje nároky na Taiwan ako pôvodne čínsku provinciu. Taiwančania však hovoria, že ich ostrov nikdy nebol súčasťou moderného čínskeho štátu, ktorý vznikol po revolúcii v roku 1911.

Strategická pozícia Taiwanu

Taiwan to má ťažké, keďže ho ako suverénnu krajinu uznáva len 13 štátov. Nie sú medzi nimi USA, keďže oficiálne rešpektujú politiku jednej Číny. Taiwan má však strategickú polohu pre americkú zahraničnú politiku, keďže sa nachádza v prvej ostrovnej línii.

Aj keď USA s Taiwanom neudržiava diplomatické styky, medzi krajinami panujú spriatelené vzťahy. Taiwan sa už v roku 1950 stal spojencom USA, čiže v čase, keď USA boli sprostredkovane vo vojne s Čínou v Kórei. V tomto konflikte Spojené štáty rozmiestnili svoju flotilu v Taiwanskom prielive (v tom, kde aktuálne Čína organizuje vojenské cvičenie), aby chránili svojho spojenca pred možným útokom z pevniny. Od tejto doby je situácia v prielive dlhodobo vypätá. Vzťahy medzi Taiwanom a Čínou sú veľmi krehké a Čína berie každú návštevu oficiálne predstaviteľa štátu, s ktorým má diplomatické styky, ako provokáciu.

Za Trumpovej éry sa vzťahy medzi USA a Čínou vyostrili, dnešná Bidenova administratíva sa ich snaží znormalizovať. Každopádne návšteva predsedníčky snemovne reprezentantov Kongresu v USA Nancy Pelosiovej tejto snahe neprospieva, práve naopak. Ide totiž o najvyššie postavenú návštevu amerického politika na Taiwane za posledných 25 rokov.

Útok na Taiwan by bol útokom na globálnu ekonomiku

Okrem politikov rozrušila návšteva americkej političky najmä investorov. Tí dobre vedia, aká je Čína citlivá na blízke vzťahy s USA. Vyvolané napätie a obavy z ďalšieho vývoja situácie spôsobilo výpredaj svetových akcií. Najväčšie znepokojenie panuje vo firmách vyrábajúcich na Taiwane čipy, a to najmä v najväčšom celosvetovom výrobcovi TSMC. Predseda spoločnosti Mark Liu vyjadril obavu, že prípadný útok Číny by vyradil z činnosti celosvetovo najmodernejšiu továreň na výrobu čipov.

Aj keby priamo neutrpela vojenský zásah, bola by nefunkčná, keďže závisí od fungujúcich dodávateľských reťazcov. A tie sú doslova celosvetové, keďže TSMC (plným názvom Taiwan Semiconductor Manufacturing) funguje na základe dodávok z Európy, Japonska, či USA, odkiaľ dováža množstvo materiálov cez chemikálie a náhradné diely až po inžiniersky softvér a diagnostiku.

Samozrejme, pre celý svet je najhoršou správou, že problém TSMC by sa okamžite preniesol aj na m množstvo ďalších firiem vo výrobe elektroniky vrátane gigantov ako Apple a Qualcomm. Pre tieto spoločnosti sú dodávky z taiwanskej spoločnosti absolútne nenahraditeľné.

Výkonnosť akcií spoločnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing za posledných 5 rokov
Zdroj: Investing.com
Výkonnosť akcií spoločnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing za posledných 5 rokov
Lucia Žárska
Hlavná analytička brokerskej spoločnosti ProfitLevel. Do jej portfólia patrí webová stránka Mafinn, kde figuruje ako spoluzakladateľka. Jej oblasťou záujmu je vzdelávanie laického publika v oblasti investícii. V brokerskej firme sa venuje hlavne oblasti finančných trhov.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora