Európske ceny zemného plynu sa pohybujú späť nad hranicou 200 eur za MWh, pričom cena za naftu je tiež predmetom ponuky. Rovnako znepokojujúci je nový nárast cien pšenice na burzách v Chicagu a Paríži, pričom sa obchodníci obávajú, že vývozný koridor z Ukrajiny podporovaný OSN môže byť ohrozený,. Tým by sa znížila ponuka na svetovom trhu, ktorý je už znepokojený dostupnosťou pšenice s vysokým obsahom bielkovín.
Čoraz zúfalejší a tým aj nebezpečnejší ruský prezident nariadil mobilizáciu rezervných jednotiek na „ochranu“ ruskej územnej celistvosti. Medzi územia, ktoré by Putin rád videl, patria samozvané republiky Luhansk a Doneck a Moskvou kontrolované regióny v Záporoží a Cherson, kde budú ľudia v najbližších dňoch hlasovať o tom, či sa stanú súčasťou Ruska.
Správy a hrozba eskalácie vojny poslali moskovský index MICEX nadol o viac ako 10 percent a oslabili euro, ktoré už bolo pod istým tlakom pred dnešným očakávaným zvýšením sadzieb od americkej centrálnej banky o 75 až 100 bázických bodov. Komodity závislé od dodávok z Ruska a čiernomorského regiónu reagovali vyšším obchodovaním s osobitným zameraním na plyn, naftu a v neposlednom rade pšenicu.
Futures na pšenicu v Chicagu a v Paríži sa po Putinovom vyhlásení mobilizácie obchodujú výrazne vyššie. Referendum a anexia oblastí kontrolovaných Ruskom by pravdepodobne ešte viac zvýšili napätie s Európou a USA a zároveň by vyvolali ďalšie pochybnosti o dodávkach obilia z oblasti Čierneho mora, najmä o exportnom koridore z Ukrajiny sponzorovanom OSN, ktorý nedávno pomohol zmierniť problémy s dodávkami pšenice a slnečnicového oleja.
Ukrajinský export pšenice dosiahol v auguste 883 000 ton, je to však stále výrazne menej, než minuloročných 3,65 milióna ton, aj pod dlhodobým priemerom okolo 3,1 milióna ton. September je zvyčajne najrušnejším mesiacom pre ukrajinský export s priemerným objemom 3,3 milióna ton, ktoré sa v posledných rokoch prepravili.
Avšak s množstvom obilia, ktoré ešte zostalo v sýpkach, aj keď v dôsledku značne zníženej úrody ovplyvnenej vojnou, by eskalácia napätia mohla ovplyvniť schopnosť dodávať pšenicu na globálny trh. Ten trápia obavy o zásobovanie pred zimou na severnej pologuli a trojitým meteorologickým prepadom La Nina, ktorý výrobcom komplikuje život na južnej pologuli, najmä v Austrálii.
- Ole Hansen
Ole Hansen je odborníkom v obchodovaní s využitím všetkých druhov investičných nástrojov. Môže sa pochváliť viac ako dvadsaťročnými skúsenosťami s nákupmi aj predajmi. Do Saxo Bank prišiel v roku 2008 a stal sa súčasťou jeho strategického a analytického tímu ako vedúci stratégie komodít. Pred príchodom do Saxo Bank Ole Hansen 15 rokov pracoval v Londýne, kde bol zodpovedný za chod obchodného výkonného tímu pre multi-asset Futures a Forexové hedžové fondy. V súčasnosti sa sústreďuje predovšetkým na vývoj komodít. Jeho týždenná správa na tému komodity je pravidelne publikovaná na online báze a v printových médiách po celom svete.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora