Práve komodity sa najvýraznejšie podieľajú na inflácii. Na druhej strane vstupujú do všetkého, čo robíme. A práve preto sa pri nich politici a ekonómovia len bezradne škrabú po hlave s cieľom nájsť riešenie: Keď sa pozeráme na komodity zo spoločenského hľadiska, nenachádzame príliš veľa dobrých správ. Skrátka, to, čo sa deje v komoditnom sektore nevyzerá dobre. Bloomberg Commodity Index vzrástol o 24 percent v prvom štvrťroku,. Dodáva však, že ak sa pozrieme na priemerné ročné výnosy pre investorov, tak tie sa od roku 2020 sa takmer zdvojnásobili!

Saxo
Zdroj: Saxobank, Bloomberg

Pri investovaní do indexu, ktorý vyskočil tak výrazne za taký krátky čas, by ste zvyčajne oslavovali, no nie vždy je to dobré. Komodity sú základným vstupom do všetko, čo znamená, že keď zdražejú, zdražie aj všetko ostatné. Komodity si preto musia nájsť stabilnejšiu úroveň, aby sa spotrebitelia aj firmy cítili pohodlne, čo sa teraz nedeje.

Prudko rastúce ceny komodít môžu mať vážne dôsledky na spoločnosť ako celok, najmä v menej bohatých častiach sveta, a jeho riešením môže byť naplnenie proroctva: Väčšina ľudí bude musieť prehodnotiť svoje výdavky. To spôsobí spomalenie ekonomiky a to zabolí. Ale zdá sa, že je to momentálne jediný liek proti vysokej inflácii.

Komodity nezlacní ani spomalenie dopytu.

Kým sa komodity musia ustáliť pre ich spoločenský vplyv, ako trieda aktív zostávajú lákavou investičnou príležitosťou na trhu, kde sa momentálne javí, že sú takmer jedinou, na ktorej sa dá zarobiť. A to aj v situácii, keď dôjde k spomaleniu ekonomiky. Spôsobuje to nevídaná dynamika ponuky a dopytu, ktorú práve zažívame.

Napriek tomu, že centrálne banky zvyšujú sadzby, aby utlmili dopyt, čo by teoreticky malo stlačiť aj ceny komodít, nedeje sa to. Dôvod treba hľadať na strane ponuky. Tu, najmä vojna na Ukrajine a prísne covidové lockdowny v Číne, zdržujú dodávky mnohých kľúčových komodít.

Vytvára to dramatickú nerovnováhu medzi ponukou a dopytom, čo znamená, že ani globálne spomalenie ekonomiky nebude stačiť. Poukazuje na príklad kovovýroby. V Číne je kvôli lockdownom pozastavených veľa stavieb, čo znamená, že keď sa znova rozbehnú, dopyt po kove pravdepodobne zaznamená značný nárast, čo podporí aj ťažobný priemysel.

Ole Hansen

Ole Hansen je odborníkom v obchodovaní s využitím všetkých druhov investičných nástrojov. Môže sa pochváliť viac ako dvadsaťročnými skúsenosťami s nákupmi aj predajmi. Do Saxo Bank prišiel v roku 2008 a stal sa súčasťou jeho strategického a analytického tímu ako vedúci stratégie komodít. Pred príchodom do Saxo Bank Ole Hansen 15 rokov pracoval v Londýne, kde bol zodpovedný za chod obchodného výkonného tímu pre multi-asset Futures a Forexové hedžové fondy. V súčasnosti sa sústreďuje predovšetkým na vývoj komodít. Jeho týždenná správa na tému komodity je pravidelne publikovaná na online báze a v printových médiách po celom svete.

Peter Garnry

Peter Garnry, pôvodom z Dánska, pracuje ako hlavný akciový stratég Saxo Bank. V roku 2007 absolvoval Copenhagen Business School. Peter je autorom článkov o aktuálnom dianí na amerických a európskych trhoch. Pravidelne vydáva tiež strategické investičné správy. Ako komentátor vystupuje na televíznych staniciach vrátane CNBC alebo Bloomberg

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora