Sektor komodít dosiahol v roku 2024 malý, ale rešpektovateľný zisk, keď index Bloomberg Commodity Total Return skončil s 5,4 % ziskom. Rok sa začal dobre, pričom sa trh zameral na potenciálne pozitívne vplyvy čínskych stimulov a nadchádzajúce zníženia úrokových sadzieb v USA. Neskôr však vznikli silné protivetry, vrátane pokračujúcej sily amerických ekonomických údajov v kombinácii so známkami lepkavej inflácie a následnými zníženými očakávaniami budúcich znížení úrokových sadzieb v Spojených štátoch. To viedlo k prudkému posilneniu USD a výnosov amerických štátnych dlhopisov. Zvolenie Donalda Trumpa do Bieleho domu tieto obavy len ďalej prehĺbilo, čo malo za následok výrazný rast cien drahých kovov ako bezpečných prístavov, pričom sektor dosiahol 25 % návratnosť. Mäkké komodity zaznamenali ešte silnejší rok poháňaný náročnými poveternostnými podmienkami, ktoré znížili produkciu v kľúčových pestovateľských regiónoch, najmä kakaa a kávy. Sektory závislé od hospodárskeho rastu a dopytu, ako sú energie a priemyselné kovy, dosiahli len malé zisky, zatiaľ čo obilniny utrpeli dvojciferný pokles v dôsledku ďalšieho roku s vysokou úrodou a dostatkom zásob.

V roku 2025 nás čaká rok, v ktorom neistoty môžu vytvoriť pre komodity náročné obchodné a investičné prostredie. Ide najmä o avizované americké clá a odvetné reakcie sveta, predovšetkým Číny na ne. Okrem toho budú v centre pozornosti aj dolár a jeho negatívna korelácia s komoditami, smerovanie krátkodobých úrokových sadzieb v USA a výnosy. “Tieto udalosti by mohli vyvíjať tlak na ropu, ktorá je závislá od ekonomického rastu a niektoré priemyselné kovy s relatívne pohodlnými ponukovo-dopytovými bilanciami. Na druhej strane môžu naďalej podporovať komodity s napätou ponukou, vrátane mäkkých komodít, ako je káva, kakao a potenciálne aj cukor, kovy ako meď, hliník a striebro potrebné pre energetickú transformáciu. Do tejto skupiny patrí aj zlato vzhľadom na jeho pokračujúcu schopnosť priťahovať dopyt od investorov menej citlivých na úrokové sadzby a dolár,” predpovedá vývoj komoditný stratég Saxo bank, Ole Hansen vo výhľade banky na prvý štvrťrok.

Celkovo očakáva vývoj, ktorý bude naďalej priťahovať dopyt od investorov hľadajúcich diverzifikáciu a ochranu pred lepkavou infláciou a výkonnosť indexu Bloomberg Commodity na podobnej úrovni ako v minulom roku. Dodáva však, že rovnica rizika a odmeny je naklonená k rastu, ak nebudú clá zo strany USA plošné a americký dolár sa nakoniec otočí na slabšiu stranu, čo by podporilo vyhliadky na ekonomický rast.

Zlato podporuje čoraz polarizovanejší svet

Zlato a striebro strávili posledný kvartál roku 2024 konsolidáciou silných ziskov po tom, ako zlato dosiahlo v októbri vrchol. Dopyt po investičných kovoch bol poháňaný čoraz neistejšou geopolitickou situáciou, keď globálne napätie a ekonomické zmeny viedli investorov k hľadaniu bezpečnejších aktív. Tento vývoj nejaví známky skorého ústupu.

Centrálne banky agresívne nakupujú zlato, aby sa diverzifikovali od amerického dolára a v ňom denominovaných aktív, ako sú dlhopisy a táto aktivita nepriamo podporila aj ceny striebra. Okrem toho obavy z rastúceho globálneho dlhu, najmä v Spojených štátoch, podnietili investorov, aby sa zabezpečili proti hospodárskej nestabilite investovaním do drahých kovov. “V nadchádzajúcom roku však budú musieť investori prejaviť väčšiu trpezlivosť, pretože zápas medzi rastúcimi výnosmi a slabnúcimi vyhliadkami ohľadne znižovania úrokových sadzieb v USA, ako aj výkyvy amerického dolára vyvolajú väčšiu volatilitu, než akú sme videli v roku 2024,” varuje O. Hansen.

Kým investičné faktory naďalej zohrávajú dôležitú podpornú úlohu pre striebro, jeho cenová dynamika je úzko spojená s jeho priemyselným využitím, ktoré tvorí približne 55 % celkového dopytu. V roku 2024 zvýšený priemyselný dopyt pomohol vytvoriť fyzickú tesnosť na trhu. Sektory ako elektronika a obnoviteľné zdroje energie, najmä fotovoltaické (solárne) technológie, výrazne prispeli k tomuto nárastu. “Očakávania ohľadne udržania priemyselného dopytu pravdepodobne udržia striebro v deficite dodávok aj v roku 2025, ktorý môže prehĺbiť aj nárast „papierového“ dopytu zo strany fondov obchodovaných na burze. Táto dvojitá úloha—vyvažovanie investičného a priemyselného dopytu—by mohla umožniť striebru, aby v nasledujúcom roku prevýšilo zlato,“ očakáva expert Saxo bank a predpokladá možný pokles pomeru zlata k striebru, ktorý sa v súčasnosti pohybuje okolo úrovne 87, k hranici 75. To je úroveň, ktorá bola aktuálna začiatkom roka 2024. “Ak k tomu dôjde a zlato dosiahne náš mierne znížený odhad na úrovni 2 900 USD za uncu, striebro by sa mohlo obchodovať nad 38 USD za uncu, čo je výrazne nad nákladmi na držbu,” vysvetľuje.

Stavebné kovy v úzadí

Saxo bank naďalej udržiava optimistický dlhodobý výhľad pre tie priemyselné kovy, ktoré podporujú energetickú transformáciu, predovšetkým meď a hliník, poháňané investíciami do energetickej siete a rýchlym rastom inštalácií obnoviteľných zdrojov energie od elektromobilov po solárne a veterné turbíny. Na druhej strane banka vidí obmedzený potenciál pre kovy závislé od dopytu zo stavebného sektora, ako je železná ruda a oceľ, ktoré môžu naďalej trpieť, keďže čínska stavebná expanzia stagnuje.

Meď, kráľ zelených kovov, strávila zvyšok roku 2024 konsolidovaním pred kľúčovou podporou kvôli očakávaným Trumpovým clám, sile dolára a nerovnomernému dopytu v Číne, kde aplikácie súvisiace s energetickými sieťami a elektromobilmi úplne kompenzovali slabosť v sektore bývania. “Tak ako elektrifikácia naďalej naberá na tempe, dopyt po energii a schopnosť prenášať energiu bude naďalej rásť, čím sa podporí dopyt po medi a hliníku. Spolu s obmedzeným počtom nových ťažobných projektov to časom podporí prísnejšie podmienky a vyššie ceny,” upozorňuje investičný stratég banky. V krátkodobom horizonte však investori pravdepodobne budú musieť byť trpezliví. “S týmto relatívne opatrným prístupom predpokladáme, že meď by mohla rásť na úroveň medzi 4,5 až 4,7 USD,” dodáva.

Lacnejšia ropa

Ceny surovej ropy sa pohybovali počas posledných dvoch rokov v užšom pásme a krátkodobý výhľad nenaznačuje nič iné. Rastúca produkcia od producentov mimo OPEC+ na úrovni približne 1,4 milióna barelov denne bude znamenať rýchlejší rast v porovnaní s rastom globálneho dopytu v roku 2025. Ten IEA odhaduje na približne 1,1 milióna barelov denne. “Spomaľovanie rastu dopytu v Číne, najväčšom svetovom dovozcovi ropy, ako aj rastúca produkcia mimo OPEC+ pravdepodobne zatiahnu ručnú brzdu pre ceny, čím obmedzia akýkoľvek potenciál na vzostup. V prípade ropy Brent, ktorá sa v posledných dvoch rokoch obchodovala v priemere za 76,75 USD, očakávame pre rok 2025 rozpätie medzi 65 a 85 USD,” hovorí Ole Hansen.

Zemný plyn je potenciálnym víťazom celosvetového rastu dopytu po energii

Ceny amerického zemného plynu by mali vzrásť, keďže dopyt po elektrickej energii naďalej akceleruje nielen v USA, ale na celom svete. To platí najmä pre Čínu, kde rast dopytu po elektrickej energii v posledných dvoch rokoch prekonal rast HDP, čo viedlo k rýchlej expanzii kapacít výroby elektriny zo zemného plynu. Okrem toho sa zemný plyn čoraz viac považuje za most medzi tradičnými palivami, ako je uhlie a obnoviteľnými zdrojmi energie. Keďže výroba obnoviteľnej energie je v dôsledku závislosti od poveternostných podmienok volatilná, očakáva sa rast kapacít výroby elektriny práve zo zemného plyn

Ceny plynu v USA (US Henry Hub ceny) boli v porovnaní s európskymi a ázijskými cenami nižšie, no v prostredí rastúcej produkcie a stabilného dopytu sa očakáva ich nárast. Rastúce vývozy LNG z USA najmä do Európy a rastúci domáci dopyt po elektrine totiž pravdepodobne nevyrovná podobné zvýšenie produkcie. “Po tom, čo väčšinu roka 2024 sa plyn obchodoval pod úrovňou 2,50 USD a v priebehu roka dosiahol priemer 2,40 USD, očakávame v roku 2025 silnejšiu cenovú akciu, ktorá posunie priemernú cenu bližšie k 3,50 USD,” dodáva komodintý expert Saxo Bank, Ole Hansen.

Ole Hansen

Ole Hansen je odborníkom v obchodovaní s využitím všetkých druhov investičných nástrojov. Môže sa pochváliť viac ako dvadsaťročnými skúsenosťami s nákupmi aj predajmi. Do Saxo Bank prišiel v roku 2008 a stal sa súčasťou jeho strategického a analytického tímu ako vedúci stratégie komodít. Pred príchodom do Saxo Bank Ole Hansen 15 rokov pracoval v Londýne, kde bol zodpovedný za chod obchodného výkonného tímu pre multi-asset Futures a Forexové hedžové fondy. V súčasnosti sa sústreďuje predovšetkým na vývoj komodít. Jeho týždenná správa na tému komodity je pravidelne publikovaná na online báze a v printových médiách po celom svete.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora