Prešiel mesiac od roztržky medzi Saudskou Arábiou a Ruskom. Spor spôsobil rozpad aliancie, ktorá sa snažila obmedzovať rast produkcie ropy vo svete. Pravdepodobne žiadny producent ropy nechcel nečinne sledovať, ako sa stavy zásobníkov blížia k maximám.

Koľko ropy sa ešte zmestí do zásobníkov?

Komerčné zásobníky v USA majú kapacitu 586 miliónov barelov, aktuálne je v nich 503 miliónov barelov ropy. Strategické vládne zásobníky SPR (Strategic Petroleum Reserve) majú kapacitu 713 miliónov barelov, z toho 634 miliónov už je zaplnených.

Krajiny OECD ako celok (vrátane USA) aktuálne držia 3 000 miliónov barelov ropy v strategických SPR zásobníkoch a ďalších 3 028 miliónov barelov ropy v komerčných zásobníkoch vrátane supertankerov na mori. Kapacita celkových SPR zásobníkov nie je nikde zverejňovaná agregátne, ale pravidlom je, že v strategických zásobníkoch sa drží ekvivalent 90 dní spotreby. Približne polovicu zásob SPR v OECD držia USA, Japonsko, Južná Kórea, Španielsko, Nemecko a Francúzsko.

Veľkí importéri z krajín mimo OECD sú hlavne India a Čína. Indické zásobníky majú kapacitu 37 miliónov barelov (to sú strategické, teda SPR), teda na 10 dní importu. Rafinérie držia zásoby na 65 dní, teda približne 240 miliónov barelov. Indické zásobníky sú aktuálne naplnené resp. rezervované na 90 až 95 percent a reálne naplnené by mali byť do tretieho májového týždňa.

Čína končí etapu budovania zásob, jej dopyt bude klesať

Veľkým hráčom na ropnom trhu je Čína. Nielen preto, že je najväčším importérom ropy na svete, ale aj preto, že už roky importuje viac ako spotrebuje, a preto drží ceny ropy vyššie, ako by boli za normálnych okolností. Čína si totiž ešte stále len buduje strategické zásobníky ropy. V roku 2014 mali objem 200 miliónov barelov, v roku 2019 – 900 miliónov barelov.

Celková kapacita zásobníkov Číny je 1 300 miliónov, čo by malo stačiť na naplnenie cieľa mať ropu na 90 dní spotreby. Na konci roka 2019 bola Čína so svojimi zásobníkmi niekde na úrovni medzi 60 – 70 dňami spotreby. Počas prvých dvoch mesiacov roka 2020 Čína importovala 155 miliónov barelov ropy, ktoré išli do zásobníkov, to je ekvivalent 2,5 milióna barelov ropy denne.

Predpokladá sa, že Čína bude s importmi na budovanie zásob pokračovať aj počas zvyšku tohto roka, ale podstatne pomalším tempom. Zásobníky sú už totiž plné na 90 percent a krajina je blízko splnenia svojho cieľa. Očakáva sa, že tempo budovania zásob dosiahne od marca približne 300-tisíc barelov ropy denne. Zásobníky všade vo svete sa skrátka blížia k naplneniu svojich kapacít.

Dohoda o obmedzení produkcie prišla asi neskoro

Ak sa pozrieme na dohodu o obmedzení produkcie krajín OPEC, Ruska a ďalších, zistíme nasledovné. Na papieri všetko vyzerá veľmi dobre, OPEC očakáva priemerný pokles dopytu na tento rok o 6,8 milióna barelov ropy denne. Škrty od mája do júna v objeme 9,7 milióna barelov ropy denne zo strany OPEC a Ruska, plus ich znížené škrty v objeme 7,7 milióna barelov ropy denne od júla do konca roka 2020 sú spolu s očakávaným znížením produkcie Kanady a USA (spolu približne 2,5 milióna barelov ropy denne) akurát dostatočné, aby vykryli výpadok dopytu.

A ak bude treba, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty a Kuvajt znížia produkciu ešte viac. A ešte navyše, podľa zdrojov OPECu môžu USA, Kanada, Indonézia a Nórsko znížiť produkciu o 4 – 5 milióna barelov ropy denne, teda o 1,5 – 2,5 milióna barelov ropy naviac oproti tomu, čo očakáva vo svojom výhľade energetická agentúra EIA.

A ak by nestačilo, krajiny OECD môžu do svojich SPR zásob nakupovať počas najbližších mesiacov približne 3 milióny barelov ropy denne. Ak si toto spočítame, zásoby by mali byť na konci roka nižšie, ako boli na jeho začiatku a problém teda neexistuje. Takto pekne to ale vyzerá len na papieri.

V skutočnosti je to ale trochu zložitejšie. Po prvé, ako sme si už v predchádzajúcej analýze ukázali, v čase akcelerujúceho prepadu dopytu po rope sa rozpadla aliancia Rusko + OPEC. Saudská Arábia dokonca tlačila situáciu na hranu, navýšila produkciu o 2,5 milióna barelov denne a plnila každý tanker, ktorý mohla. Tankery saudskej flotily už nestíhali. Saudské zásobníky sa tiež postupne plnili. A tak bolo povolaných napríklad 16 supertankerov (každý s kapacitou 2 milióny barelov), ktoré kotvili pri Singapure. To hlavne preto, aby Rusko ľutovalo, že odišlo z aliancie.

Táto ropa však nemala kupcov, tankery nemali cieľ plavby, boli len plné ropy. Mnohé z nich si to namierili do Texasu, ktorý bol vtedy už v karanténe a bojoval s prebytkami ropy. Saudov kontaktovali ďalší členovia OPECu, aby sa zjednal mier a aby obmedzili exporty. Saudi odmietli.

Plné tankery smer USA, americká ropa so zápornou cenou

Prešlo niekoľko týždňov, medzitým sa dohodlo vyššie spomenuté obmedzenie produkcie, ale supertankery sú stále na svojej ceste do Houstonu. Táto ropa je zakontrahovaná a má svojich kupcov. Osemnásť supertankerov nesie 36 miliónov barelov ropy. Zabezpečia 6-ročné maximá amerického importu ropy zo Saudskej Arábie, ktoré nastanú pravdepodobne počas tretieho májového týždňa.

Už teraz však zásobníky v USA rastú tempom 15 miliónov barelov na týždennej báze a takýmto tempom by boli plné už v polovici mája. Náklady na skladovanie dramaticky rastú, pretože je čoraz náročnejšie nájsť voľné skladovacie kapacity. A preto producenti platia kupujúcim, aby si zobrali ropu (májová dodávka ropy WTI sa 20. apríla uzatvorila na mínusovej cene), pretože ju doslova nemajú kde uskladniť.

Skladovanie ropy v supertankeroch triedy VLCC, ktoré dokážu uskladniť 2 milióny barelov ropy denne a ktorých je na svete 770, sa prirodzene, núka ako alternatíva, veď Saudská Arábia to práve robí. Približne desatina z nich je už využívaná ako plávajúci sklad.

Disposable Glove in a Parking Lot is a Sign of the Times
Neprehliadnite

Veľká hra o barely: Ako vznikol prezásobený trh s ropou

Lenže väčšina z nich musí robiť to, načo bola vyrobená, teda prepravovať ropu do rafinérií, a nie stáť niekde v prístave a čakať. Nájom týchto lodí sa pritom skokovo predražuje. Tanker triedy VLCC ste si mohli ešte na začiatku roka 2020 prenajať za 20-tisíc USD na deň, dnes je to 200- až 300-tisíc USD na deň. Ak si zoberiete, že cesta zo saudskoarabského terminálu Ras Tanura do amerického Houstonu trvá týždne čistého času, treba si ho prenajať aj na dva mesiace, pretože okrem cesty sa ešte aj nakladá a vykladá a treba počítať s rôznymi prestojmi.

Saudská Arábia už v reakcii oznámila, že bude obmedzovať produkciu skôr, ako bolo plánované, ale nie je isté, či to bude mať teraz nejaký účinok. Pretože dopyt po rope je práve teraz na minimách, obnovovať sa začne postupne až počas najbližších týždňov. A zásobníky sú už teraz takmer plné.

Držme palce spodnej krivke

Výhľad na papieri je síce pekný, ale prítomná realita je aktuálne oveľa vážnejšia. A to ešte nehovoríme o tom, nakoľko je plán na papieri reálny, keďže plnenie sľubov a kvót bolo v minulosti takmer vždy problémom. Produkciu citeľne znížili len Saudská Arábia, Irak a možno Angola. Ostatné krajiny ju neznížili (vrátane Ruska), alebo znížili nedobrovoľne – Irán pre sankcie, Venezuela pre kolaps ekonomiky a Líbya pre spor dvoch vlád o ropnú infraštruktúru. Novej rozšírenej aliancii producentov obmedzujúcich svoju produkciu tak ostáva len držať palce.

Na grafe nižšie je odhadovaný kumulatívny nárast celosvetových zásob ropy do konca tohto roka. Vývoj produkcie vychádza z odhadu, ktorý prezentovala EIA vo svojom aprílovom výhľade (ešte predtým, ako nastala dohoda o obmedzení produkcie). Krivka vychádzajúca z odhadu EIA je pomenovaná ako Apr. ’20 Est.

Druhá krivka počíta s obmedzením produkcie (O.U.R. Deal) a je v nej započítané zníženie produkcie o 9,7 milióna barelov ropy denne v máji a júni a o 7,7 milióna od júla do konca roka 2020. Tento objem majú obstarať OPEC a Rusko. Produkcia zvyšku sveta je rovnaká ako vo výhľade EIA.

Doteraz zverejnené plány ropných spoločností z USA a Kanady korešpondujú s tým, že produkcia USA do konca roka poklesne o približne 2 milióny a Kanady o 700-tisíc. Dopyt je priemerom očakávaní energetických agentúr EIA a IEA a tiež odhadu OPEC. Ako je vidieť, ak sa dodrží obmedzenie produkcie a zároveň spotreba nebude nižšia než sa očakáva, nijaké nadmerné zásoby na konci roka nebudú. Ako nám však skúsenosti hovoria, nebude to také jednoduché.

Kumulatívny vývoj tvorby zásob počas roka 2020
Zdroj: Ľubomír Ivanov
Kumulatívny vývoj tvorby zásob počas roka 2020

Graf: Zdroj dát: EIA, IEA, OPEC, vlastné prepočty CM Capital

Autor je portfolio manažér spoločnosti CM Capital a HarBull Oil Fund. Jeho názory sa nemusia zhodovať s názormi redakcie TRENDu.