Moje názory na prvý pohľad možno nemusia rezonovať u každého čitateľa, no prognózy pre predošlé roky mi vždy nakoniec dali za pravdu.
Krištáľovú guľu určite nemám, ale ako vášnivý pozorovateľ finančných trhov verím, že niektoré veci majú vyššiu pravdepodobnosť, že sa naozaj stanú, ako iné.
Ako dopadli moje predpovede na rok 2021?
Je to už rok, čo som zverejnil 10 prognóz na rok 2021. Aj keď do jeho konca ešte zostáva pár dní, môžem s istotou povedať, že v deviatich predpovediach som sa nemýlil.
Vzhľadom na túto mieru úspešnosti verím, že aj nové prognózy majú solídnu šancu. Takže bez zbytočných prieťahov, rok 2022 vidím takto.
Index S&P prekročí hranicu 5-tisíc
Vo februári som publikoval článok s názvom „Do roku 2023 sa dá na akciách zarábať aj so zatvorenými očami.“ Americký akciový index S&P 500 bol v tom čase na úrovni 3 800 dolárov; dnes je jeho cena vyššia o viac ako o 23 percent.
Čo bolo zdrojom môjho presvedčenia? Jednoducho som pochopil, že S&P 500 sa stal synonymom inflácie a investori radšej ukladajú svoje peniaze do akciového indexu ako na bankový účet.
Akciové trhy v USA už dávno nie sú slobodné a sú de facto riadené centrálnou bankou Fed, ktorá nedovolí žiadne korekcie. V dôsledku toho budú akcie stúpať, pokiaľ budú centrálni bankári tlačiť peniaze.
Inými slovami, ak sa peňažná zásoba zvyšuje o 20 percent ročne, rastie aj hodnota akciových indexov. Očakávať 10-percentný zisk zo súčasných úrovní je preto skôr konzervatívny odhad.
Fed nebude výrazne zvyšovať sadzby
Moja triezva predpoveď akciového trhu dokonca už počíta s potenciálnym zvýšením úrokových sadzieb. Môj predpoklad ale je, že sadzby sa zvyšovať nebudú, a ak aj áno, zvýšenie bude len kozmetické.
Globálny finančný systém je totiž až príliš závislý na tlačení peňazí a nízkych sadzbách a bez týchto stimulov by okamžite skolaboval. Jedinou možnosťou pre centrálnych bankárov je tak pokračovanie v bezbrehom tlačení a udržiavanie nízkych úrokových sadzieb.
Inflácia v USA presiahne 10 percent
Oficiálna inflácia v USA dosiahla v novembri 6,8 percenta, čo je najvyššia úroveň za posledných 39 rokov. V EÚ vyskočila na 4,9 percenta, čo predstavuje najviac od roku 1997. Skutočná miera inflácie je pritom oveľa, oveľa vyššia.
Keď centrálni bankári pumpujú do ekonomiky bilióny dolárov, jednoducho ani nemôžu očakávať iný výsledok. Podľa Fedu sa 36 percent všetkých dolárov vytlačilo za posledných 15 mesiacov. Čím viac peňazí je v obehu, tým majú menšiu hodnotu. Centrálni bankári už túto mašinériu spustili a niet cesty späť.
Miera inflácie v Spojených štátoch vystúpila na štyridsaťročné maximum
Takže nebuďte naivní. Nedržte dlhodobo eurá, predajte dlhopisy a nakúpte protiinflačné aktíva ako sú index S&P 500 alebo bitcoin. Politici míňajú peniaze ako opitý námorník a inflácia bude ďalej rásť na dvojciferné čísla.
Bitcoin na magickej hranici 100-tisíc dolárov
Bitcoinová sieť je so 116 percentami ročne najrýchlejšie rastúcou sieťou akejkoľvek technológie v histórii. Dokonca jej adopcia je vyššia, ako bola adopcia internetu v 90-tych rokoch.
Ak k tomu prirátame rekordnú mieru inflácie a výrazný nárast dopytu od inštitucionálnych investorov, bitcoin čaká vstup do inej dimenzie. Tento novodobý fenomén prakticky nahrádza zlato ako bezpečné aktívum. Ak vezmeme do úvahy, že trhová kapitalizácia zlata je 11 biliónov dolárov, bitcoin s menej ako jedným biliónom je v porovnaní s drahým kovom stále iba na začiatku a má pred sebou obrovský potenciál.
Myslím si, že do konca budúceho roka môžeme očakávať cenu 100-tisíc dolárov, čo je nárast o viac ako 100 percent. V cenových prognózach som sa nemýlil v predošlých dvoch rokoch, verím preto, že budem mať pravdu aj na konci roku 2022.
Ceny realít budú rásť dvojciferným tempom
V treťom štvrťroku 2021 zaznamenali ceny amerických nehnuteľností historicky najväčší nárast, keď medziročne vzrástli o 18,5 percent. Rekordy padajú aj na Slovensku, kde domy a byty sa tento rok predávali drahšie o 8 percent.
Zatiaľ, čo mnohí hovoria o bubline, ja si tým nie som celkom istý. Ceny realít totiž rástli z rovnakého dôvodu, ako to bolo pri akciách alebo bitcoine. Tým dôvodom nebolo nič iné, ako zabezpečenie sa proti inflácii. Ľudia kupujú domy a byty, aby si udržali majetok.
Primárnym katalyzátorom je tak strach z devalvácie dolára a eura. Myslím si, že v roku 2022 uvidíme rok dvojciferných nárastov.
Centrálne banky začnú vydávať CBDC
Nie som určite fanúšikom digitálneho eura alebo digitálnych mien centrálnych bánk (CBDC). Budú katastrofou pre naše súkromie. Vlády vďaka nim získajú nástroj na sledovanie a zaznamenávanie každej transakcie, ktorú vykonáme.
Okrem toho budú centrálne banky obchádzať daňové zákony a citeľne zvýšia výber daní prostredníctvom negatívnych úrokových sadzieb. Prosto vám peniaze vytiahnu priamo z digitálnej peňaženky.
Bohužiaľ sa zdá, že kocky sú už hodené. Zrejme najďalej je Čína, ktorá už niekoľko rokov pracuje na digitálnom yüane. No takmer každá centrálna banka na svete už začala vyvíjať svoju vlastnú digitálnu menu.
Podľa CBDC Tracker je vysoko pravdepodobné, že niektoré krajiny spustia svoju vlastnú digitálnu menu už v roku 2022.
Viac krajín prijme krypto ako zákonnú menu
Na druhej strane, CBDC sú vodou na mlyn pre bitcoin. Keď ľudia budú postavení pred voľbu medzi CBDC a bitcoinom, uvedomia si, že s bitcoinom budú stále môcť uchovávať svoje peniaze.
Niektoré krajiny si už tento problém začínajú uvedomovať. Salvador sa stal prvou krajinou, ktorá prijala bitcoin ako zákonné platidlo. Namiesto vývoja vlastnej digitálnej meny sa rozhodla pre najväčšiu a najpopulárnejšiu kryptomenu.
Je takmer nevyhnutné, aby sa touto cestou v roku 2022 vydalo omnoho viac krajín, predovšetkým tie trpiace hyperinfláciou alebo zdevastovanými ekonomikami.
Medzinárodný menový fond neodporúča Salvádoru používať kryptomenu bitcoin ako zákonné platidlo
Videokonferencie sa presťahujú do metaverza
Pojem „metaverse“ sa dostal do povedomia širokej verejnosti, keď Facebook oznámil svoje rozhodnutie zmeniť názov na Meta. Hoci je metaverzum stále neobrúseným diamantom, pre veľké technologické spoločnosti môže zabezpečiť všetko od virtuálnych e-shopov až po 3D digitálne videokonferencie. A práve videokonferencie začnú v budúcom roku namiesto 2D využívať 3D kamery s avatarmi.
Málokto vie, že to isté prorokoval aj slávny francúzsky filozof Nostradamus. Predpovedal, že do roku 2022 môže umelá inteligencia ovládať počítač s ľudským rozhraním. Často o metaverze uvažujeme ako o niečom vo vzdialenej budúcnosti, no v skutočnosti sme k nej bližšie ako si myslíme.
Akcie Tesly stúpnu nad 1 500 dolárov
Tesla nie je len najhodnotnejšou automobilkou na svete, má dokonca vyššiu trhovú kapitalizáciu ako ďalších päť najväčších automobiliek dokopy. Aj napriek tomu však verím, že jej akcie dosiahnu v roku 2022 hodnotu 1 500 dolárov. To je takmer 50-percentný nárast.
Tu sú hlavné motory rastu akcií Tesly, ktoré nastanú v priebehu budúceho roka. Po prvé, odhady dodávok sa zvýšili na celkových 1,4 milióna áut. Z globálneho nedostatku čipov bude Tesla ťažiť aj ďalej a každé auto, ktoré vyrobí, bude predávať s ešte vyššou maržou.
Akcie Tesly vstúpia do histórie učebníc o investovaní. Prežili skoro všetko
Po druhé, gigafabriky pri nemeckom Berlíne a v americkom Texase spustia v budúcom roku plnú výrobu a pridá sa k nim s expanziou výroby aj čínsky Giga Shanghai. Tesla má viac ako dostatok dopytu, aby uspokojila túto novú produkciu.
A po tretie, spúšťa sa výroba typov Semi a Cybertruck, na čo už čaká milión objednávok. Ak k tomu ešte pridáme spustenie novej výroby modelu Y v Európe a Texase, nový progres na vývoji Tesla botu a FSD, tak sú súčasné ceny akcie ako dar zhora.
Lockdowny sa neskončia
Od prvej vlny lockdownov prešlo takmer 21 mesiacov. Na začiatku nám politici tvrdili, že potrebujú len dva týždne. Neskôr upravili rétoriku s tým, že obmedzenie bude trvať len pár mesiacov, kým nedostaneme vakcínu a potom sa vrátime k normálu.
Po takmer dvoch rokoch máme tretiu vlnu lockdownov a obmedzení a o konci korona opatrení ani chýru ani slychu. Ako povedal Albert Einstein: „Slepá viera v autoritu je najväčším nepriateľom pravdy.“
Asi každému je už jasné, že lockdowny ako nástroj zlyhali. Podľa štúdie RAND, čím skôr boli lockdowny zavedené, tým viac úmrtí spôsobili. Aj napriek tomu predpokladám, že sloboda zhromažďovania a združovania bude naďalej obmedzená a politici s lockdownami neprestanú ani v roku 2022.
Na záver
Napriek tomu, že sú tieto predpovede odvážne a mali by byť brané s rezervou, myslím si, že sú postavené na reálnych základoch a majú šancu vyplniť sa.
Avšak pamätajme, že budúcnosť závisí od toho, ako zvládneme prítomnosť. Inými slovami, pripraveným šťastie praje. Šťastný Nový rok!
- Rastislav Vasilišin
- Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora