Od prvého februára má Slovensko nové ministerstvo, ktoré bude riadiť šport. Občas sa však zdá, že šport presahuje skôr do zákutí politiky.
Nová koalícia zatiaľ nie je ani v tretine vládneho zápasu, za sebou má iba prvú štrnástinu. Keďže však ide o okrúhlych sto dní, je to dôvod hodnotiť. Viac ako výsledky zatiaľ vidieť fauly či nepovolený doping v podobe populizmu, bezdôvodného skracovania legislatívneho procesu a nezodpovedného prístupu k verejným financiám. Pískanie rozhodcu z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť trojkoalícia ignoruje.
Prezidentský výber
Minulý týždeň sme spoznali mená jedenástky, ktorá postúpila do záverečného turnaja o prezidentský pohár a ďalšie vybavenie Grasalkovičovho paláca. Kým v prípade národnej reprezentácie platí, že by malo ísť o výber tých najlepších z danej krajiny, je otázne, či toto kritérium spĺňa aspoň polovica prihlásených kandidátov.
Prelomové rozhodnutie českého súdu musí zaujímať aj slovenských dôchodcov
Niektorí sa ospravedlňujú tvrdením, že o najvyššiu ústavnú funkciu ani nemajú záujem. Napríklad Igor Matovič už oznámil, že v podstate ani nekandiduje, prirovnal sa k bobkovému listu, ktorý sa pre ochutenie pridáva do jedál, ale nekonzumujeme sa. Bobkový list, alebo tiež vavrín, je zároveň základom vencov, ktorými sa v antike dekorovali víťazi. Matovič tak nepriamo naznačil, že nepotrebuje vyhrať, stačí, keď ho bude verejnosť oslavovať ako víťaza.
Na druhej strane je bezpochyby dôstojným protikandidátom napríklad Andreja Danka. Hoci verejnosť bude zaujímať najmä to, či do finále postúpia podľa očakávania Peter Pellegrini a Ivan Korčok, v strede štartového poľa sa oplatí sledovať, či viac hlasov získa I. Matovič alebo A. Danko. Obaja totiž majú väčší tábor odporcov ako priaznivcov a podľa viacerých prieskumov majú preferencie okolo piatich percent.
Križiak ďakuje
Súboj sa chystá aj v strane Sloboda a solidarita, kde si budú vyberať predsedu, no napínavý zápas to zrejme nebude. Potom, ako Marián Viskupič oznámil, že sa napokon nebude o post uchádzať, zostáva jasným favoritom Branislav Gröhling. Po Progresívnom Slovensku bude SaS už druhou liberálnou stranou, kde bude hlasovanie o predsedovi napínavé asi ako ruské prezidentské voľby.
Milan Krajniak, ktorý sa v septembri nekvalifikoval do parlamentu, oznámil, že vyzlieka dres Sme rodina. Strane sa poďakoval za to, že po boku Borisa Kollára so šestnástimi deťmi od pätnástich žien mohol bojovať za tradičnú rodinu a po boku obvineného Vladimíra Pčolinského proti korupcii.
Orbán sa vzdáva
Naopak, búrlivý súboj sa rysoval v oktagone medzi maďarským premiérom Viktorom Orbánom a vedením Európskej únie. Maďarský voľnoštýliar prezentoval na predzápasovej tlačovej konferencii veľké odhodlanie. Keď však zistil, že klietka ho nechráni pred súperom, ale budú v nej musieť spoločne zápasiť, radšej to vzdal a 50-miliardovú pomoc pre Ukrajinu pokorne odobril.
Európska centrálna banka má za sebou viacero setov proti neviditeľnému súperovi v podobe inflácie. Do ďalšieho priebehu zápasu však nemá jasnú stratégiu. Pred prijatím kľúčových rozhodnutí o možnom znižovaní sadzieb treba byť trpezlivý, oznámil guvernér NBS Peter Kažimír. Riziko spojené s predčasným znižovaním sadzieb je podľa neho oveľa väčšie ako riziko konať o čosi neskôr. Jeho portugalský náprotivok Mário Centeno si však myslí, že ECB by mala začať so znižovaním úrokových sadzieb radšej v skoršom období, a to skôr formou pomalých krokov než jednorazovo a prudko.
Národná banka Slovenska v rámci analýzy upozornila, že štruktúra investorov jednotlivých krajín sa líši v závislosti od kvality verejných financií a ratingu. Bezpečným krajinám požičiavajú zahraniční investori, menej fiškálne zodpovedné krajiny sú odkázané na domáce banky a domácnosti.
To je dôležitý odkaz pre vládu. Tá sa rozhodla urobiť si ako jedného z hlavných nepriateľov práve banky, ktoré podľa politikov dosahujú rozprávkové zisky a preto ich treba zdaniť extra daňou vo výške 30 percent. Koalícia by však nemala zabúdať, že už čoskoro ich bude potrebovať ako dôležitého spoluhráča pri refinancovaní vysokého dlhu.