August 1971 vojde do histórie ako zlom, kedy Spojené štáty oficiálne zrušili dovtedajší menový systém. Časy deficitného financovania Nixonovej administratívy za podpory centrálnej banky vytvorili základ pre vznik inflačnej vlny, ktorá sa dekádu preháňala svetom. Vtedajšia situácia do veľkej miery pripomína reakciu súčasnej americkej administratívy na pandémiu.
Pred 50 rokmi mal však dolár zviazané ruky, keďže bol oficiálne naviazaný na zlato. Štáty aj investori čoraz viac prestávali veriť americkej vláde a tak si z Fedu vyťahovali zlato. Napriek viacerým snahám bolo zjavné, že Bretton Wood I sa končí. A 15. augusta vyhlásením Richarda Nixona prestal existovať. Nasledovalo rýchle 20-percentné oslabenie dolára.
Ešte väčší šok spôsobilo vyhlásenie amerického ministra financií Johna Connalyho na stretnutí krajín G10, keď povedal: „Dolár je naša mena, ale váš problém“. Reagoval tým na sťažnosti ohľadom rapídneho zníženia hodnoty globálnej rezervnej meny. Toto vyhlásenie odštartovalo dekádu najväčších ekonomických problémov v povojnovej histórii a obavy, že fráza „dolár je naša mena, ale váš problém“ sa stane americkou mantrou.
O 50 rokov neskôr sa situácia opakuje. Tento krát však v opačnom garde.
Niet sa kam skryť
Miesta, kam môžu ľudia svoje peniaze pred vysokou infláciou skryť, sa rapídne míňajú. Akcie, korporátne aj vládne dlhopisy, nehnuteľnosti – všetky v časoch vysokej inflácie strácajú. Až doteraz boli výnimkou komodity. Ďalej to však už platiť nemusí.
Podľa výskumu University of Pennsylvania a University of Hong Kong v situácii, keď začne prekvapujúco rásť jadrová inflácia, komodity sa prestanú posilňovať. Vtedy je záchrana iba jedna – dolárová hotovosť.
To, čo naštartovala likvidácia finančných aktív a spomalenie globálnej ekonomiky, podporujú investori útekom do dolára. Za posledný týždeň pokračoval trend dolárovej kalamity: 37-ročné minimá britskej libry a 24-ročné minimá japonského jenu sú tie najvýraznejšie. Dolár opäť posilnil prakticky voči všetkým svetovým menám.
Stal sa jediným aktívom, ktoré je výrazne negatívne korelované s akciovými trhmi. Ak akcie budú pokračovať v prepade, dolár bude pokračovať v raste. Začiatkom týždňa takýto výhľad priniesla aj Citigroup, podľa ktorej je dolár jediná možná záchrana pred deštrukciou hodnoty akcií.
Dolárová špirála sa začína
Je ťažké si predstaviť, čo by to malo byť, čo dolár zastaví. Naopak, americká centrálna banka len začína zvyšovať úrokové sadzby. A celý svet bude nasledovať. Pretože de facto je to Fed, ktorý určuje úrokovú sadzbu na celom svete – ak sa ostatné centrálne banky neprispôsobia, čaká ich dramatický výpredaj meny – Japonsko a Čína sú toho čerstvým príkladom.
„Naša inflácia, váš problém“ znie z úst Fedu. Zvyšovanie sadzieb a následné prudké posilnenie amerického dolára sa prevalí svetom rovnako deštrukčne ako začiatkom 80. rokov.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?