Nič proti luxusu, pre tých, ktorí si naň zarobili tvrdou prácou či kreativitou. S luxusom politikov je to o čosi horšie. So superluxusom socialistických politikov však už nie je niečo v poriadku.
Dva týždne nezvestný premiér Robert Fico sa podľa informácií Denníka N našiel v luxusnom hoteli vo Vietname. Noc v jeho apartmáne by mohla stáť 6 200 eur, čo je viac ako polovica jeho mesačného platu. Stačia dve noci v hoteli, a minul by celý ročný plat priemerne zarábajúceho Slováka, ktorý v čistom ledva presahuje 14-tisíc eur.
Tento rok si slovenský premiér nechal odhlasovať navýšenie platu, ktoré v pomere k priemernej mzde na Slovensku je druhé najvyššie v celej Európskej únii. R. Fico mesačne dostane 7,6-násobok priemernej slovenskej mzdy.
Ak by si to svojou hospodárskou politikou zaslúžil a zvyšoval životnú úroveň Slovákov, bolo by všetko v poriadku. Opak je však pravdou – pod jeho vedením sa krajina prepadá vo všetkých rebríčkoch v porovnaní s európskymi štátmi.
A to prirodzene aj v rebríčku priemernej mzdy. Podľa najnovších údajov Eurostatu je hrubá mzda Slováka, prepočítaná na výšku cien a dĺžku pracovného času, druhá najnižšia v eurozóne. Horšie sú na tom len Gréci, ktorí nižšiu mzdu kompenzujú väčšou prácou.
Poliaci, Bulhari, Maďari či Rumuni zarábajú menej v eurách, ale majú aj podstatne nižšie ceny. Práve rekordný rast cien bez zodpovedajúceho rastu platov a úspor je dlhodobým následkom politiky R. Fica.
Situácia sa pritom ešte v tomto roku zhorší, keď inflácia pod vplyvom konsolidácie ďalej vzrastie. Vzrastú však aj dane a každý Slovák zaplatí za konsolidáciu okolo tisíca eur, čo mu ďalej odkrojí z jeho príjmov.
V situácii národného marazmu a potreby šetrenia R. Fico neváha stráviť dovolenku v superluxusnom hoteli. Pritom sa prezentuje ako socialista zasadzujúci sa za rast životnej úrovne más. Nielenže jeho politika fatálne zlyhala, ale aj jeho správanie v poslednej dobe ukazuje na pokrytectvo jeho postojov.
Prezentovať sa ako sociálny demokrat a v rovnakom čase si užívať neobmedzený luxus je pokrytecká politika. Slovenský premiér ukazuje, že sociálna demokracia je len zásterkou na získanie moci u skupiny dôverčivých voličov.