Masívne zatýkanie sudcov je zásadnou skúškou v očiach verejnosti, pretože ak ľudia definitívne stratia dôveru v právny štát, budú sa podľa toho aj správať. Slovenskom opäť zarezonovalo zatýkanie sudcov, v putách navyše skončil vplyvný podnikateľ Zoroslav Kollár, ktorý sa svojho času objavil na takzvaných mafiánskych zoznamoch. Nie je to pekný pohľad , na mieste sú otázky, dokedy bude nevyhnutná očista pokračovať, a či nebude jednoduchšie vybudovať úplne nový systém na zelenej lúke. Policajné cely totiž v ostatných mesiacoch dostali vskutku prominentných nájomníkov. Od špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, cez vysokopostaveného policajného funkcionára Ľudovíta Makóa až po niekdajšiu šéfku Najvyššieho súdu SR Jarmilu Urbancovú.

Celé roky sa o úplatkoch na súdoch iba hovorilo v zákulisí. Svedectvo niekdajšieho sudcu Vladimíra Sklenku dalo týmto rečiam skutočný a mrazivý rozmer. Rozsudky mali svoju cenovku, ktorá strana sporu dala viac, tá mala pravdu. Výpovede svedkov hovoria o ukrytom systéme v rámci systému. Náprava je nevyhnutná, ale bude náročná, dlhá a šokujúca. Veď ten, kto by v januári povedal, že Ústavný súd SR bude rozhodovať o súhlase s väzobným stíhaním desiatok sudcov a sudkýň, by bol prinajlepšom označený za bláznivého opitimistu.

V budove Národnej kriminálnej agentúry v Nitre prebiehajú výsluchy zadržaných osôb v rámci akcie Víchrica.Na snímke podnikateľ a advokát Zoroslav Kollár.
Neprehliadnite

NAKA zatkla Zoroslava Kollára z mafiánskych zoznamov. Pri akcii Víchrica zadržali viaceré osoby

Hoci v putách skončila pri poslednom zásahu, nazvanom Víchrica, iba hŕstka sudcov, nie je to dobrou vizitkou pre celú obec. V justícii stále pracujú stovky slušných a poctivých ľudí, a práve ich teraz musí byť čo najviac počuť a vidieť na verejnosti. Sami musia zakročiť proti kolegom, ktorí sa spreneverili svojim funkciám. Už nie je totiž viac dôvod na tiché šomranie v kanceláriách. Slušní ľudia majú morálnu povinnosť ozvať sa voči neprávostiam, úplatkom a iným excesom.

Sudcovia a sudkyne v putách musia byť mementom aj pre politickú reprezentáciu. S blížiacou sa voľbou generálneho prokurátora sa opäť ukazuje, aké dôležité je dôsledne preveriť nominovaných kandidátov. Ak si politici dosadia ďalších z radu zaviazaných, môže sa pokojne stať, že si budú o niekoľko rokov nervózne hrýzť nechty vo vlastnej obývačke. V istej chvíli je totiž pre obvinených funkcionárov výhodné začať spolupracovať a ukazovať prstom. Možno aj preto bývalý premiér Robert Fico (Smer-SD) tak horlivo ďakuje zadržaným za odvedenú prácu.