Japonsko bolo viac ako dekádu symbolom deflácie a záporných úrokov a pre Európu akýmsi „laboratóriom“, kam by mohla viesť cesta s uvoľnenou menovou politikou. Aktuálne to vyzerá tak, že Japonsko by túto cestu mohlo opustiť.
Odborníci očakávajú nárast inflácie nad 2 percentá
Keď sa mediálna organizácia Nikkei Inc. pýtala tento mesiac odborníkov na ich odhad vývoja spotrebiteľských cien v Japonsku, väčšina súhlasila s tvrdením, že Japonsko je momentálne na ceste k tomu, aby prvýkrát od roku 2015 inflácia presiahla hranicu 2 percentá. To je zásadný zlom, keďže japonská centrálna banka - Bank of Japan - sa od marca 2015, kedy po zvýšení spotrebnej dane rast cien naposledy atakoval 2 percentá, neúspešne snaží dostať sa na úroveň stabilnej 2-percentnej inflácie.
Maloobchodné čísla zatiaľ takýto nárast neindikujú. K 20. aprílu 2022 ukazoval denný cenový index Nikkei CPINow, založený na údajoch z predajných miest, medziročný nárast cien o 1,6 percenta. Faktom ale je, že od marca sa daný index nachádza nepretržite nad úrovňou 1 percenta.
Rastová krivka (aj keď len mierna) a ďalšie okolnosti povzbudzujú odborníkov v odhade, že rast cien by sa mohol v priebehu tohto roka dostať na úroveň 2 percenta. Napríklad Taro Saito z výskumného inštitútu NLI predpovedá, že rast cien sa v roku 2022 bude pohybovať okolo priemeru 2 percent a vrchol dosiahne v tomto roku v októbri na úrovni 2,3 percenta. Iný odborník, ekonóm z výskumného inštitútu Dai-Ichi Life Yoshiki Shinke, si myslí, že index spotrebiteľských cien by mohol tento rok zostať nad úrovňou 2 percent a ísť dokonca ešte vyššie podľa toho, v akej miere prenesú firmy rastúce náklady do cien.
Zatiaľ sa menová politika nesprísňuje, ale....
Guvernér Bank of Japan Haruhiko Kuroda minulý pondelok podporil očakávania, keď oznámil, že aktuálne nevidí dôvod na sprísňovanie uvoľnenej menovej politiky, keďže nákladový charakter súčasnej inflácie bude brzdiť epidemické oživenie.
Preložené do praktického jazyka, dnes sa síce centrálna banka nechystá „uťahovať opraty“ menovej p politiky, avšak ak by sa priemerná inflácia v Japonsku dostala dostatočne vysoko, je reálne čakať ukončenie záporných úrokových sadzieb. Tým by sa po viac ako 11 rokoch „preklopili“ úrokové sadzby v Japonsku do kladných hodnôt. A to by bola zásadné zmena paradigmy pre celú japonskú ekonomiku.
Japonský jen na ceste k posilneniu a pozícii bezpečnej globálnej meny
Treba povedať, že japonský jen nezažil v posledných mesiacoch práve hviezde obdobie. Spolu s rastúcou infláciou a možnou zmenou monetárnej politiky sa však zdá, že doterajší predaj jenu bude postupne ďalej poľavovať.
Napríklad americká investičná banka Goldman Sachs Group vo svojej poslednej správe označila japonský jen ako aktívum na zabezpečenie proti recesii a zdôraznila jeho ,,výraznú hodnotu". A analytici Scotiabank sa vyjadrili v rovnakom čase v prospech mierneho oživenia jenu.
Čísla posledných 60 dní hovoria jasne: americký dolár sa voči japonskému jenu posilnil výrazne, konkrétne o viac ako 14 percent. Dôvod je zrejmý: „rozkol“ medzi menovou politikou amerického FEDu, ktorá sa už vydala cestou zvyšovania sadzieb a utesňovania ekonomiky, a Bank of Japan, ktorá je odhodlaná naďalej raziť cestu agresívneho uvoľňovania menovej politiky.
Najnovšie signály však naznačujú, že éra uvoľnenej menovej politiky by sa mohla onedlho skončiť aj v Japonsku. Japonský jen by sa tak v dnešnom turbulentnom globálnom hospodárskom prostredí opäť mohol u investorov získať pozíciu bezpečného prístavu.
- Jozo Perić
Chorvát Jozo Perić je skúsený obchodník s certifikátom Advanced CySEC. Od roku 2019 pôsobí ako hlavný analytik brokera CapitalPanda. Venuje sa príprave analýz pre klientov so zameraním na finančné trhy, komodity a obchodovanie menových párov. J. Perič vyštudoval Univerzitu v Záhrebe a po magisterskom štúdiu zostal na univerzite pôsobiť ako dátový analytik. V roku 2015 sa začal profesionálne zaoberať obchodmi na kapitálových trhoch.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora