Referenčný 10-ročný americký dlhopisový výnos sa v priebehu piatich mesiacov odrazil takmer o 100 bázických bodov. Medzi trhovými hráčmi začína v ostatnom čase čoraz viac prenikavo blikať červená kontrolka zasekávania sa dezinflačného vývoja v Spojených štátoch, kde sa tempo rastu spotrebiteľských cien nad očakávania odráža, pričom znepokojivý je najmä dynamický rast cien služieb pri už niekoľko mesiacov trvajúcej akcelerácii superjadrovej inflácie (očistenej o ceny energií, potravín a nájomného). Pri silnom lokálnom trhu práce a stále svižnom raste miezd, čo potvrdili ostatné nonfarm payrolls reporty, môže byť viac komplikované skrotiť inflačné tlaky v službách (náročných na ľudskú prácu) pri tom, ako sa agregátny dopyt začína viac oživovať a hospodárstvo pri silnej fiškálnej forsáži s vysokými deficitmi federálneho rozpočtu smeruje až k „no landingu“ s predpokladom vyše dvojpercentného rastu v tomto roku, ktorý by sa mohol tempom vyrovnať tomu predchádzajúcemu.

Skrotenie inflácie a jej nasmerovanie udržateľným spôsobom k dvojpercentnému azimutu môže byť pre Fed väčšia výzva, potrvá mu to dlhší čas, ako trh pred pár mesiacmi kalkuloval. A to aj vzhľadom na to, že cena ropy sa posunula na polročné maximá pri tom, ako OPEC+ pokračuje v škrtoch v ťažbe. Priestor na zvýšenie ťažby v USA je obmedzený, Ukrajina obmedzila dronovými útokmi ruskú rafinačnú kapacitu a prípadná ďalšia gradácia geopolitického napätia okolo Blízkeho východu by mohla ešte viac narušiť námornú prepravu, čo môže dezinflačný trend narušiť.

Aj preto derivátový trh zredukoval očakávania počtu znížení základných sadzieb Fedom v tomto roku zhruba na jeden a pol po 25 bázických bodov (z približne siedmich v jeho úvode) a výkop znižovania sadzieb posunul až k úplnému koncu roka. Čoraz viac sa však objavujú názory, že Fed si pre stále relatívne horúcu infláciu nebude môcť v tomto roku dovoliť znížiť úrokové sadzby ani raz. Koniec koncov za ostatné štyri dekády sa ani raz nestalo, že by Fed znižoval úrokové sadzby v čase, keď cyklické časti ekonomiky zaznamenali reakceleráciu aktivity, ako to vidno v súčasnosti. Ojedinelé názory hovoria, že americký strážca cenovej stability bude musieť dokonca obnoviť cyklus zvyšovania sadzieb. Podľa cien derivátového trhu pravdepodobnosť tohto kroku narástla nad (hoci stále nízkych) 20 percent.

Prostredie vyšších sadzieb po dlhší čas a nízkej akciovej rizikovej prémie môže byť výrazným protivetrom pre ďalšie zisky Wall Street v najbližšom čase, kde investori doteraz počítali so scenárom perfekcie a výrazne nadvažovali expozíciu voči akciám.

Stanislav Pánis

Analytik J&T BANKY. Po štúdiu v odbore financie, bankovníctvo a investovanie na Ekonomickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pracoval od roku 2006 v oblasti obchodovania a investovania na finančných trhoch. V J&T BANKE pôsobí od roku 2011.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora